Przemów do mnie książką

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W roku szkolnym 2015/2016 Przemyska Biblioteka Publiczna wspólnie z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Przemyślu realizuje projekt pt. "Przemów do mnie książką".

Głównym celem projektu jest rozwijanie kompetencji czytelniczych i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a także umożliwienie wychowankom OREW-u korzystanie z placówki kultury jaką jest Biblioteka.

Cele szczegółowe realizowane są poprzez:
- pogłębienie świadomości społecznej o potrzebie głośnego czytania dzieciom,
- rozwijanie u dzieci zdolności słuchania, pasji czytania i zainteresowania literaturą,
- przygotowanie do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym,
- uczenie praktycznych zasad zachowania się w grupie,
- rozwijanie i kształtowanie wrażliwości artystycznej dzieci,
- zachęcenie dzieci do poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.

W realizację projektu zaangażowane są: Agnieszka Wątróbska – nauczyciel terapeuta w OREW-u oraz bibliotekarze PBP: Katarzyna Bednarz-Soja (koordynator Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom), Alicja Kunert, Małgorzata Tomków,  Marta Wajda.

Miejscem zajęć jest przemyska Biblioteka oraz siedziba Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.

Przewidywane efekty współpracy:
- integracja oby środowisk przejawiająca się we wspólnych zajęciach,
- uwrażliwienie dzieci na potrzebę czytania i słuchania,
- zacieśnienie więzi międzypokoleniowych poprzez wspólne działania dzieci i dorosłych,
- wykorzystanie książek do celów terapeutycznych, wspomaganie dzieci niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie,
- uwrażliwienie i łamanie stereotypów na temat niepełnosprawności,
- wymiana doświadczeń zawodowych.

Artykuły

BIBLIOTEKA TO NIE TYLKO KSIĄŻKA

17 stycznia 2017
Przejdź do - BIBLIOTEKA TO NIE TYLKO KSIĄŻKA

Przemyska Biblioteka Publiczna  w roku szkolnym 2016/2017 w ramach kontynuacji współpracy z Ośrodkiem  Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Przemyślu rozpoczeła kolejny cykl zajęć pt. Biblioteka to nie tylko książka.

Czytaj więcej o: BIBLIOTEKA TO NIE TYLKO KSIĄŻKA

"Czerwony Kapturek" na zakończenie projektu

16 lipca 2016
Przejdź do - "Czerwony Kapturek" na zakończenie projektu

20 czerwca 2016 r. w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym odbyło się podsumowanie projektu "Przemów do mnie książką", który był realizowany w roku szkolnym 2015/2016 przez OREW i przemyską Bibliotekę. Bibliotekarska grupa BiblioBUM na zakończenie spotkań z wychowankami partnerskiej placówki zaprezentowała "Czerwonego Kapturka". Tekst Jana Brzechwy wzbudził duże zainteresowanie, a stroje i atrybuty przebranych bibliotekarzy wywołały uśmiech i zadowolenie na twarzach słuchaczy.  

Kamishibai "Kotka Milusia"

16 lipca 2016
Przejdź do - Kamishibai "Kotka Milusia"

 14 czerwca 2016 r.  odbyło się  kolejne spotkanie w ramach  projektu. "Przemów do mnie książką". Tym razem papierowy teatrzyk Kamishibai poznali najmłodsi wychowankowie OREW-u. Opowiadanie pt. Kotka Milusia, zaciekawiło maluchy, które miały również okazję poznać pluszowe kotki. Każde dziecko dostało pluszaka, którego mogło przytulić, pogłaskać, a potem zaprezentować w okienku parawanu (butai). Dzieci poznały również bajeczki dzwiękowe o kotkach innych zwierzątkach domowych.

PODRÓŻ DO KRAINY TEATRU I LITERATURY – Kamishibai

6 lipca 2016
Przejdź do -  PODRÓŻ DO KRAINY TEATRU I LITERATURY – Kamishibai

 13 maja 2016 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się  kolejne spotkanie w ramach  projektu. "Przemów do mnie książką". Tym razem wychowankowie OREW-u poznali papierowy teatrzyk Kamishibai i opowiadanie pt. Mój przyjaciel Kemushi. Opowieść o gąsienicy, która przeobraziła się w pięknego motyla była kanwą zajęć plastycznych. Każdy uczeń pomalował swojego motyla, a potem mógł go zaprezentować w okienku parawanu (butai).

Jak powstaje książka

18 marca 2016
Przejdź do - Jak powstaje książka

W dniach 9 i 10 marca 2016 r. w ramach projektu „ Przemów do mnie książką” bibliotekarki Przemyskiej Biblioteki Publicznej odwiedziły Ośrodek Rechabilitacyjno- Edakucjno-Wychowawczy. Pani Marta Wajda przygotowała dla uczniów Ośrodka zajęcia o tym, jak powstaje książka. Dzieci mogły zobaczyć (i same doświadczyć) jak kiedyś pisano piórami gęsimi i na maszynach. Następnie były zagadki dotyczące znajomości bajek oraz ilustrowanie stron do książki pt. „Kot w butach”. Dzieci z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem uczestniczyły w przygotowanych dla nich zajęciach.

Karnawał

11 lutego 2016
Przejdź do - Karnawał

5 lutego 2016 r. w ramach projektu „Przemów do mnie książką” Przemyską Bibliotekę Publiczną odwiedzili najstarsi uczniowie OREW-u. Tematem zajęć był Karnawał. Zwiedzając bibliotekę dzieci odwiedziły garderobę Sali wielofunkcyjnej, gdzie z radością przymierzały przygotowane dla nich stroje. Następnie uczestnicy wykonali maski karnawałowe. Bibliotekarz prowadzący zajęcia opowiedział uczniom o księgozbiorze popularnonaukowym znajdującym się w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Szczególnie interesujące okazały się książki przestrzenne obrazujące np. kosmos czy ciało człowieka. Tym razem nawet pracownicy obsługi Ośrodka skorzystali z zasobów czytelni i oddali się lekturze.

Zima w bibliotece

4 lutego 2016
Przejdź do - Zima w bibliotece

13 stycznia 2016 r. w ramach projektu „Przemów do mnie książką” Przemyską Bibliotekę Publiczną odwiedzili najmłodsi wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Dzieci odwiedziły różne miejsca w Bibliotece. Okazało się, że na końcu wycieczki w kolorowej Czytelni dla Dzieci i Młodzieży czekał na nie miś, którego trzeba było ubrać stosownie do pory roku, w której jeździ się na sankach. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych zajęciach: ubieraniu misia, słuchaniu bajki, układaniu puzzli, odgadywaniu zagadek i przeglądaniu książek znajdujących się w Czytelni.

Szukamy św. Mikołaja

7 stycznia 2016
Przejdź do - Szukamy św. Mikołaja

2 grudnia 2015 r. w ramach projektu „Przemów do mnie książką”, wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego odwiedzili Przemyską Bibliotekę Publiczną. Dzieci wraz z Alicją Kunert i Martą Wajdą odwiedziły różne miejsca w Bibliotece w celu znalezienia i skompletowania stroju Św. Mikołaja. Uczestnicy zajęć byli zachwyceni Czytelnią dla Dorosłych i Salą wielofunkcyjną. Na koniec wszyscy dotarli do nowoczesnej i kolorowej Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, gdzie zajęcia na temat tradycji Św. Mikołaja poprowadziła Małgorzata Tomków. Przed wyjściem dzieci odwiedził Św. Mikołaj, który obdarował uczestników czekoladowymi szyszkami. W zorganizowanej wycieczce uczestniczyły grupy pani Urszuli Wojdyło, pani Joanny Wirchanowicz i pani Agnieszki Wątróbskiej.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-07
Data publikacji:2016-01-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:10935