Filia nr 5

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Martha Hall Kelly, Rosyjskie róże, Prószyński Media, Warszawa 2021.

Akcja powieści Rosyjskie róże dzieje się w latach 1912–1921. Poznajemy świat widziany oczami trzech, jakże różnych kobiet na tle I wojny światowej oraz rewolucji w carskiej Rosji i wraz z nimi przemierzamy Amerykę, Rosję oraz Paryż. To powieść o przyjaźni, heroizmie i tęsknocie za spokojem w niespokojnych czasach.  

 

 

Joanna Jax, Wiosenne przebudzenie, Videograf, Chorzów 2021.

Pierwsza część epickiej sagi rodzinnej opowiadająca o losach bohaterów znanych z poprzednich serii autorki. Tym razem przenosimy się do Polski lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, Polski Edwarda Gierka, i obserwujemy codzienność, ale i dramaty ówczesnych ludzi żyjących w kraju, który coraz bardziej otwiera się na Zachód. Jak się jednak okaże, zmiany będą się dokonywały także w samych bohaterach, którzy będą musieli zmierzyć się także z rodzinnymi tajemnicami i traumami z przeszłości.

 

 

Magda Knedler, Nikt ci nie uwierzy, WAM, Kraków 2021.

Oparta na faktach historia dwóch kuzynek, które zginęły w niewyjaśnionych okolicznościach w Niemczech w 1921 roku. Magda Knedler w sposób bardzo dobitny i pełen emocji opisuje życie kobiet w opresyjnym państwie. Opowiada również o braku równowagi w społeczeństwie oraz o przemocy funkcjonującej na wielu poziomach.

 

 

Agnieszka Krawczyk, Splątane ścieżki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021.

Agnieszka Krawczyk w najnowszej powieści obyczajowej porusza wiele istotnych kwestii społecznych i osobistych. Zwraca uwagę zarówno na szacunek do drugiego człowieka, jak i do samego siebie. Bohaterki książki Splątane ścieżki zmagają się z codziennymi problemami i troskami, lecz dzięki przyjaźni i miłości stają się silniejsze i mogą sprostać wszelkim trudnościom życia.

 

Jung Chang, Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin, Znak, Kraków 2021.

Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin to napisana z wielkim rozmachem saga rodzinna autorki, dzieje jej matki i babki na tle wielkich przemian i historii Chin XX wieku. Jung Chang, opuściwszy swój kraj, przełamując strach, opowiada światu o prawdziwych uczuciach swojego narodu. Książki nie można przeczytać w Chinach, ponieważ jest zakazana przez władze.

 

 

Jung Chang, Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny, Znak, Kraków 2021.

Opis dziejów cesarskiej konkubiny, która w wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory carskich nałożnic, dołączając tym samym do haremu w Zakazanym Mieście. Zorganizowawszy zamach stanu, objęła faktyczną władzę w Chinach. Choć sama Cixi nigdy nie zasiadła na tronie, była jedną z najpotężniejszych i najważniejszych władczyń w historii świata.

 

 

Isabel Allende, Dom duchów, Marginesy, Warszawa 2021.

Dom duchów Isabel Allende to historia trzech pokoleń rodziny Trueba, ukazana na tle przemian gospodarczych, ustrojowych i społecznych Chile. Autorka z niezwykłą wnikliwością portretuje miłość, nienawiść i ból zamknięty w czterech ścianach domu pełnego duchów przeszłości. Powieść przyniosła Isabel Allende opinię jednej z najważniejszych pisarek iberoamerykańskich XX wieku.

 

Marta Byczkowska-Nowak, Którędy na wolność?, Prószyński Media, Warszawa 2021.

Janina Nowak była pierwszą kobietą, której udało się uciec z Auschwitz. Jej historia stała się inspiracją dla powieści Marty Byczkowskiej-Nowak. W książce śledzimy losy młodej kobiety, która trafiwszy do obozu, zderza się z cierpieniem i okrucieństwem w fabryce śmierci. W tym trudnych okolicznościach poznaje jednak, czym jest przyjaźń i empatia, dzięki czemu nie traci nadziei, że to, co złe, kiedyś przeminie.

 

 

Louise Boije af Gennas, Do skutku, Mova, Białystok 2021.

Wyjątkowy finał trzeciej i ostatniej części Trylogii oporu i tym razem nie zawiedzie wiernych czytelników. Bohaterka Sara po raz kolejny musi stawić czoła tajemniczej organizacji przestępczej, przez którą jest prześladowana i z rąk której grozi jej wielkie niebezpieczeństwo.

 

 

Marek Harny, Dziecko września, Prószyński Media, Warszawa 2021.

Marek Harny w najnowszej książce opowiada o losach Teresy oraz jej syna Adama w czasie II wojny światowej. Historia ukazana przez pryzmat dramatycznych przeżyć i wyborów bohaterów oraz ceny, jaką przyszło im za nie zapłacić.

 

Kate Furnivall, Ocalone, Świat Książki, Warszawa 2021.

Akcja powieści Ocalone toczy się tuż po II wojnie światowej w zarządzanym przez aliantów obozie dla uchodźców wojennych na terenie Niemiec. W tej scenerii autorka osadza dwie bohaterki: Klarę i Alicję Janowskie – matkę i córkę, które usiłują wbrew przeciwnościom losu wydostać się z obozu do rodziny w Anglii. Warto sięgnąć po tę pozycję.

 

Roman Graczyk, Demiurg, Zona Zero, Warszawa 2021.

Biografia Adama Michnika – jednego z reformatorów transformacji pokomunistycznej Polski. Autor analizuje życiorys redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, przedstawiając jego wyraziste poglądy polityczne i wybory życiowe, zarówno te negatywne, jak i pozytywne.

 

 

Kristin Hannah, Firefly Lane, Świat Książki, Warszawa 2021.

Firefly Lane to wzruszająca opowieść o przyjaźni dwóch kobiet: Tully i Kate na przestrzeni trzydziestu lat. Niespełnione marzenia, napotykane trudności życiowe, inne postrzeganie świata sprawiają, iż bohaterki zaczynają dostrzegać, że jedyną wartością w życiu jest miłość i rodzina. Książka warta uwagi.

 

Mike Omer, W ciemnościach, Świat Książki, Warszawa 2020.

W ciemnościach to kontynuacja bestsellerowego thrillera Umysł zabójcy. Z pewnością wciągnie czytelnika wartka akcja powieści, w której psycholog śledczy Zoe Bentley i agent FBI Tatum Gray trafiają na ślad seryjnego mordercy kobiet.

 

 

Jo Nesbo, Królestwo, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2020.

Jo Nesbo, mistrz norweskiego kryminału, znany z cyklu o Harrym Hole, po raz kolejny zabiera nas w świat zbrodni. Tym razem historia dwóch braci przeplata się z tragiczną śmiercią rodziców. Czy braterska miłość przetrwa próbę? Jak wiele jesteśmy w stanie dla niej poświęcić?

 

 

Jacek Piekara, Ja, inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie, Fabryka Słów, Lublin 2020.

Przeklęte przeznaczenie jest ostatnim tomem „ruskiej trylogii”, zamykającej wątki rozpoczęte w Przeklętych krainach i Przeklętych kobietach. Tym razem inkwizytor Mordimer w krainach, gdzie szerzą się pogaństwo i herezja, walczy o ocalenie życia i miłość ukochanej kobiety.

 

Szczepan Twardoch, Pokora, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.

Autor Króla i Królestwa z niesłychanie epickim rozmachem opisuje Polaków, Niemców, Śląsk, a także podziały etniczne i klasowe. Jest to także opowieść o wojnie, rewolucji, miłości i cenie, jaką trzeba zapłacić, walcząc o godność.

 

Sylwia Winnik, Dzieci z Pawiaka, Znak, Kraków 2020.

Najnowsza pozycja autorki Dziewcząt z Auschwitz opowiada z perspektywy dziecka o piekle największego więzienia gestapowskiego w okupowanej Polsce. Na historię książki składają się przejmujące wspomnienia, opowieści oraz zdjęcia świadków tamtych wydarzeń.

 

Artykuły

Nowości książkowe w Filii nr 5 zakupione w grudniu

18 grudnia 2020
Przejdź do - Nowości książkowe w Filii nr 5 zakupione w grudniu

Drodzy Czytelnicy, z radością informujemy, że zbiory biblioteki Filii Nr 5 (ul. Ofiar Katynia 4) wzbogaciły się o kolejne wyczekiwane przez Państwa nowości wydawnicze. Wśród nich kolejne tomy ulubionych serii, powieści obyczajowe i kryminalne, a także książki proponowane przez Czytelników.

Czytaj więcej o: Nowości książkowe w Filii nr 5 zakupione w grudniu

Nowe książki w Filii nr 5

14 listopada 2020
Przejdź do - Nowe książki w Filii nr 5

Gorąco polecamy Państwu nowo zakupione książki, które są dostępne w Filii nr 5 (ul. Ofiar Katynia 4). Polecamy również odwiedzanie portalu „Szukam Książki” i przejrzenie listy książek zakupionych i wydanych w 2020 roku.

Czytaj więcej o: Nowe książki w Filii nr 5

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:6693