Filia nr 5
Zofia Turowska, Gustaw. Opowieść o Holoubku, Marginesy, Warszawa 2021.
W też książce autorka kreśli biografię jednego z najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów filmowych oraz teatralnych, ukazaną na tle wydarzeń kulturalnych i politycznych. Dzięki prywatnym zapiskom i dokumentom niepublikowanym wcześniej odkrywamy portret człowieka nadzwyczaj błyskotliwego, dowcipnego, serdecznego, a przede wszystkim niezwykle rodzinnego i przyjacielskiego.
Carl Rollyson, Ostatnie dni Sylvii Plath, Prószyński i S-ka, Warszawa 2021.
Biografia uhonorowanej pośmiertnie Nagrodą Pulitzera znakomitej poetki, przedstawiająca ostatnie miesiące jej życia. Plath, uwikłana w toksyczny związek z Tedem Hughesem, zmagająca się z rozpaczą i depresją, nadal tworzy i pisze. Autor ukazuje kobietę pełną pasji, ambicji i wrażliwości, ale też złamaną psychicznie, niepotrafiącą poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością.
Barack Obama, Ziemia obiecana, Agora, Warszawa 2021.
Autobiograficzna opowieść 44 prezydenta Stanów Zjednoczonych, w której ukazuje on swoje losy i drogę kariery począwszy od młodych lat, poprzez pracę w senacie aż do szczytów władzy i przywództwa najpotężniejszego mocarstwa świata. Obama opowiada o problemach oraz konfliktach, których doświadczał, ale też o decyzjach, które musiał podjąć, będąc pod olbrzymią presją wiarygodności i odpowiedzialności zarówno etycznej, jak i politycznej.
Lucinda Riley, Sekret Heleny, Albatros, Warszawa 2021.
Najnowsza powieść autorki serii Siedem sióstr zabiera nas w urzekającą i magiczną podróż na Cypr, gdzie wśród oszałamiającego krajobrazu i klimatu wakacji splatają się losy tytułowej bohaterki i jej pierwszej wielkiej miłości. Jednak za fasadą tego raju kryją się wspomnienia, sekrety i tajemnice. Tytułowa Helena usiłuje uporać się z duchami przeszłości oraz ochroną ukochanego syna przed koniecznością zmierzenia się z problemami dorosłych.
Martha Hall Kelly, Rosyjskie róże, Prószyński Media, Warszawa 2021.
Akcja powieści Rosyjskie róże dzieje się w latach 1912–1921. Poznajemy świat widziany oczami trzech, jakże różnych kobiet na tle I wojny światowej oraz rewolucji w carskiej Rosji i wraz z nimi przemierzamy Amerykę, Rosję oraz Paryż. To powieść o przyjaźni, heroizmie i tęsknocie za spokojem w niespokojnych czasach.
Joanna Jax, Wiosenne przebudzenie, Videograf, Chorzów 2021.
Pierwsza część epickiej sagi rodzinnej opowiadająca o losach bohaterów znanych z poprzednich serii autorki. Tym razem przenosimy się do Polski lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, Polski Edwarda Gierka, i obserwujemy codzienność, ale i dramaty ówczesnych ludzi żyjących w kraju, który coraz bardziej otwiera się na Zachód. Jak się jednak okaże, zmiany będą się dokonywały także w samych bohaterach, którzy będą musieli zmierzyć się także z rodzinnymi tajemnicami i traumami z przeszłości.
Magda Knedler, Nikt ci nie uwierzy, WAM, Kraków 2021.
Oparta na faktach historia dwóch kuzynek, które zginęły w niewyjaśnionych okolicznościach w Niemczech w 1921 roku. Magda Knedler w sposób bardzo dobitny i pełen emocji opisuje życie kobiet w opresyjnym państwie. Opowiada również o braku równowagi w społeczeństwie oraz o przemocy funkcjonującej na wielu poziomach.
Agnieszka Krawczyk, Splątane ścieżki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021.
Agnieszka Krawczyk w najnowszej powieści obyczajowej porusza wiele istotnych kwestii społecznych i osobistych. Zwraca uwagę zarówno na szacunek do drugiego człowieka, jak i do samego siebie. Bohaterki książki Splątane ścieżki zmagają się z codziennymi problemami i troskami, lecz dzięki przyjaźni i miłości stają się silniejsze i mogą sprostać wszelkim trudnościom życia.
Jung Chang, Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin, Znak, Kraków 2021.
Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin to napisana z wielkim rozmachem saga rodzinna autorki, dzieje jej matki i babki na tle wielkich przemian i historii Chin XX wieku. Jung Chang, opuściwszy swój kraj, przełamując strach, opowiada światu o prawdziwych uczuciach swojego narodu. Książki nie można przeczytać w Chinach, ponieważ jest zakazana przez władze.
Jung Chang, Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny, Znak, Kraków 2021.
Opis dziejów cesarskiej konkubiny, która w wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory carskich nałożnic, dołączając tym samym do haremu w Zakazanym Mieście. Zorganizowawszy zamach stanu, objęła faktyczną władzę w Chinach. Choć sama Cixi nigdy nie zasiadła na tronie, była jedną z najpotężniejszych i najważniejszych władczyń w historii świata.
Isabel Allende, Dom duchów, Marginesy, Warszawa 2021.
Dom duchów Isabel Allende to historia trzech pokoleń rodziny Trueba, ukazana na tle przemian gospodarczych, ustrojowych i społecznych Chile. Autorka z niezwykłą wnikliwością portretuje miłość, nienawiść i ból zamknięty w czterech ścianach domu pełnego duchów przeszłości. Powieść przyniosła Isabel Allende opinię jednej z najważniejszych pisarek iberoamerykańskich XX wieku.
Marta Byczkowska-Nowak, Którędy na wolność?, Prószyński Media, Warszawa 2021.
Janina Nowak była pierwszą kobietą, której udało się uciec z Auschwitz. Jej historia stała się inspiracją dla powieści Marty Byczkowskiej-Nowak. W książce śledzimy losy młodej kobiety, która trafiwszy do obozu, zderza się z cierpieniem i okrucieństwem w fabryce śmierci. W tym trudnych okolicznościach poznaje jednak, czym jest przyjaźń i empatia, dzięki czemu nie traci nadziei, że to, co złe, kiedyś przeminie.
Louise Boije af Gennas, Do skutku, Mova, Białystok 2021.
Wyjątkowy finał trzeciej i ostatniej części Trylogii oporu i tym razem nie zawiedzie wiernych czytelników. Bohaterka Sara po raz kolejny musi stawić czoła tajemniczej organizacji przestępczej, przez którą jest prześladowana i z rąk której grozi jej wielkie niebezpieczeństwo.
Marek Harny, Dziecko września, Prószyński Media, Warszawa 2021.
Marek Harny w najnowszej książce opowiada o losach Teresy oraz jej syna Adama w czasie II wojny światowej. Historia ukazana przez pryzmat dramatycznych przeżyć i wyborów bohaterów oraz ceny, jaką przyszło im za nie zapłacić.
Kate Furnivall, Ocalone, Świat Książki, Warszawa 2021.
Akcja powieści Ocalone toczy się tuż po II wojnie światowej w zarządzanym przez aliantów obozie dla uchodźców wojennych na terenie Niemiec. W tej scenerii autorka osadza dwie bohaterki: Klarę i Alicję Janowskie – matkę i córkę, które usiłują wbrew przeciwnościom losu wydostać się z obozu do rodziny w Anglii. Warto sięgnąć po tę pozycję.
Roman Graczyk, Demiurg, Zona Zero, Warszawa 2021.
Biografia Adama Michnika – jednego z reformatorów transformacji pokomunistycznej Polski. Autor analizuje życiorys redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, przedstawiając jego wyraziste poglądy polityczne i wybory życiowe, zarówno te negatywne, jak i pozytywne.
Kristin Hannah, Firefly Lane, Świat Książki, Warszawa 2021.
Firefly Lane to wzruszająca opowieść o przyjaźni dwóch kobiet: Tully i Kate na przestrzeni trzydziestu lat. Niespełnione marzenia, napotykane trudności życiowe, inne postrzeganie świata sprawiają, iż bohaterki zaczynają dostrzegać, że jedyną wartością w życiu jest miłość i rodzina. Książka warta uwagi.
Mike Omer, W ciemnościach, Świat Książki, Warszawa 2020.
W ciemnościach to kontynuacja bestsellerowego thrillera Umysł zabójcy. Z pewnością wciągnie czytelnika wartka akcja powieści, w której psycholog śledczy Zoe Bentley i agent FBI Tatum Gray trafiają na ślad seryjnego mordercy kobiet.
Jo Nesbo, Królestwo, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2020.
Jo Nesbo, mistrz norweskiego kryminału, znany z cyklu o Harrym Hole, po raz kolejny zabiera nas w świat zbrodni. Tym razem historia dwóch braci przeplata się z tragiczną śmiercią rodziców. Czy braterska miłość przetrwa próbę? Jak wiele jesteśmy w stanie dla niej poświęcić?
Jacek Piekara, Ja, inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie, Fabryka Słów, Lublin 2020.
Przeklęte przeznaczenie jest ostatnim tomem „ruskiej trylogii”, zamykającej wątki rozpoczęte w Przeklętych krainach i Przeklętych kobietach. Tym razem inkwizytor Mordimer w krainach, gdzie szerzą się pogaństwo i herezja, walczy o ocalenie życia i miłość ukochanej kobiety.
Szczepan Twardoch, Pokora, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.
Autor Króla i Królestwa z niesłychanie epickim rozmachem opisuje Polaków, Niemców, Śląsk, a także podziały etniczne i klasowe. Jest to także opowieść o wojnie, rewolucji, miłości i cenie, jaką trzeba zapłacić, walcząc o godność.
Sylwia Winnik, Dzieci z Pawiaka, Znak, Kraków 2020.
Najnowsza pozycja autorki Dziewcząt z Auschwitz opowiada z perspektywy dziecka o piekle największego więzienia gestapowskiego w okupowanej Polsce. Na historię książki składają się przejmujące wspomnienia, opowieści oraz zdjęcia świadków tamtych wydarzeń.
Artykuły
Nowości książkowe w Filii nr 5 zakupione w grudniu
Drodzy Czytelnicy, z radością informujemy, że zbiory biblioteki Filii Nr 5 (ul. Ofiar Katynia 4) wzbogaciły się o kolejne wyczekiwane przez Państwa nowości wydawnicze. Wśród nich kolejne tomy ulubionych serii, powieści obyczajowe i kryminalne, a także książki proponowane przez Czytelników.
Czytaj więcej o: Nowości książkowe w Filii nr 5 zakupione w grudniuNowe książki w Filii nr 5
Gorąco polecamy Państwu nowo zakupione książki, które są dostępne w Filii nr 5 (ul. Ofiar Katynia 4). Polecamy również odwiedzanie portalu „Szukam Książki” i przejrzenie listy książek zakupionych i wydanych w 2020 roku.
Czytaj więcej o: Nowe książki w Filii nr 5Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2015-10-20 |
Data publikacji: | 2015-10-20 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 7552 |