Ryszard Wolański – EUGENIUSZ BODO. „Już taki jestem zimny drań”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 czerwca 2016

W czerwcu przemyski Dyskusyjny Klub Książki czytał i dyskutował nad nowym wydaniem biografii polskiego aktora filmowego, rewiowego i teatralnego Eugeniusza Bodo. Nie jest to tylko kolejna biografia autorstwa Ryszarda Wolańskiego, to rzetelne opracowanie, które ujawnia czytelnikowi fakty zupełnie nieznane.

Ryszard Wolański to dziennikarz muzyczny, absolwent warszawskiej PWSM, przez wiele lat związany z polskim radiem i telewizją. Autor licznych reportaży muzycznych oraz książki pod wspólnym tytułem" Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej", a także biografii wielu gwiazd międzywojennego dwudziestolecia. 

Nowe, poszerzone wydanie książki EUGENIUSZ BODO "Już taki jestem zimny drań" to  opowieść  o świecie rozrywki lat 20. i 30. XX wieku w stolicy niepodległej Polski. Znajdują się  w niej liczne biogramy artystów -aktorów, muzyków, producentów  tego okresu, z którymi współpracował Eugeniusz Bodo.  Jest to również  kopalnia wiedzy o kabaretach, rewiach, repertuarze  licznych stołecznych  teatrów, a także o początkach  polskiego kina, niemego i dźwiękowego. Autor cytuje recenzje  z ówczesnych czasopism zajmujących się życiem kulturalnym; filmowym, teatralnym, kabaretowym. Dla mnie ta książka jest przewodnikiem - encyklopedią po życiu kulturalnym  Warszawy  okresu międzywojennego.

To przede wszystkim  historia życia  Bodo, a właściwie Bohdana Eugene Junoda, obywatela II Rzeczpospolitej ze szwajcarskim paszportem.  To opowieść o niezwykle utalentowanym, młodym, przystojnym i popularnym amancie, którego kariera zaczęła się w dobie filmu niemego, ale  - zważywszy na wybitne warunki głosowe - z powodzeniem realizowała  się  w  kinie dźwiękowym.

Autor w tym w tym wydaniu książki ujawnia fakty zupełnie dotąd nieznane - okoliczności śmierci artysty.  Rozdział o wojennych losach Eugeniusza Bodo jest wstrząsający. Protokoły z przesłuchań aktora przez NKWD  są przerażające! Autor  bardzo rzetelnie, na podstawie zdobytych dokumentów, wyjaśnił prawdziwe okoliczności śmierci aktora,  który zginął  w  łagrze sowieckim w 1943 r.

Stanisława Żak

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie DKK

    Spotkanie DKK

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie DKK

    Spotkanie DKK

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-06-21
Data publikacji:2016-06-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1689