Wojciech Jagielski - "Wszystkie wojny Lary"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 stycznia 2016

W grudniu przemyski DKK dyskutował o najnowszej opowieści reporterskiej Wojciecha Jagielskiego "Wszystkie wojny Lary".  Książka ta to poruszająca opowieśść Lary, która spędziła dzieciństwo w gruzińskiej, rajskiej dolinie Pankisi, a jej dorosłe życie to pasmo nieszczęść. Początkowo ucieczka z synami Szamilem i Raszidem z pogożonego w działaniach wojennych Groznego, potem niespokojne lata naznaczone obecnością partyzantki czeczeńskiej w jej rodzinnej wiosce. Najboleśniejsze jednak było rozstanie z synami, którzy wyjechali na Zachód w poszukiwaniu lepszego życia i  rozgoryczeni europejskimi wartościami i duchową pustką trafili do Syrii, gdzie wciągęła ich święta wojna, w której obydwaj stracili życie.

"Wszystkie wojny Lary" to opowieść o kobiecie, która poniosła tragiczne konsekwencje współczesnych wojen, czeczeńskiej i syryjskiej. Chociaż zrobiła wszystko, żeby uchronić synów, to poniosła klęskę. Podsumowując swoje istnienie Lara nieświadomie cytuje Marqueza Plemiona skazane na sto lat śamotności nie mają już drugiej szansy na ziemi.
Reportaż Jagielskiego to rzetelna, wywarzona opowieść o życiu i śmierci, statystycznie niemożliwym dramacie. Ponato pisarz ukazuje jak na styku pozornie odległych stron świata "kontynencie rosyjskim" z jego strefą wpływów oraz bliskowschodniego kalifatu rodzi się fundamentalizm.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-05
Data publikacji:2016-01-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1361