Nowości wydawnicze w Dziale dla Dzieci i Młodzieży

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 kwietnia 2021

Pogoda za oknem niepewna, więc jak tu zaplanować majówkę? Mamy dla Państwa, a zwłaszcza dla naszych najmłodszych Czytelników, niezawodną propozycję: proszę spędzić ten czas z książką, na przykład z którąś z nowości dostępnych w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. Gwarantujemy, że zaczytana majówka będzie udana bez względu na aurę.

 

Annabelle Sami, Agentka Zaiba w akcji. Zabójczy rododendron, Wydawnictwo Srebrny Las, Konin 2021.

Jedną z wielu na rynku księgarskim serii wydawniczych dla dzieci o detektywach jest Agentka Zaiba w akcji. Bohaterką tego fantastyczno-przygodowego cyklu jest młoda i ambitna agentka Zaiba, która podejmuje się rozwiązywania skomplikowanych spraw, by pokazać, jak dobrym jest detektywem. W Zabójczym rododendronie musi odkryć, kto jest odpowiedzialny za otrucie dyrektora szkoły. Jest wielu podejrzanych, ale kto jest winny? Na to pytanie szuka odpowiedzi główna bohaterka.

 

Agnieszka Nożyńska-Demianiuk, Kuleczka. Pokochaj pieska!, Wydawnictwo Czytelnia, Konin 2021.

Zwierzęta trzeba kochać – to oczywista prawda, która wypływa z tej książki. Kuleczka to szczeniak, którego pokochały Anielka i jej kuzynka Marysia. Dziewczynkom udało się uratować suczkę z rąk okrutnego człowieka i przygarnąć Kuleczkę. Właściciel pieska chce go jednak im odebrać. Czy mu się to uda, czy też dziewczynki obronią szczeniaka?

 

Ewa Martynkien, Jak zdobyć supermoce, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2021.

Bohaterką książki jest piętnastoletnia Iga, która ma problemy w zawieraniu przyjaźni z rówieśnikami w szkole i na podwórku. Po nieszczęśliwym wypadku Iga trafia do szpitala i tam poznaje trzynastoletniego chorego na epilepsję Olka. Iga jest fanką filmowych superbohaterów. Sama też potrzebuje supermocy, by sobie pomóc. Na wieść o tym, że w Warszawie będzie kręcony serial, bez wiedzy ojca wyjeżdża na casting. Towarzyszy jej Olek, który też ma do załatwienia sprawy w stolicy. Jak przebiegać będzie warszawska przygoda nastolatków? Czytajcie, a się dowiecie.

 

 

Krzysztof Kochański, Wszyscy jesteśmy kosmitami, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2021.

Autor książki zabiera czytelników w podróż kosmiczną w czasie i przestrzeni. Ma swoich informatorów – mieszkańców naszej galaktyki, Drogi Mlecznej. Książka jest zbiorem krótkich opowiadań, które czyta się z zaciekawieniem i dużą przyjemnością.

 

 

Paulina Kmiecik, Makramy i inne cuda ze sznurka, Wydawnictwo Jednym Słowem Znak, Kraków 2021.

Zaplatanie i plecenie stało nam się teraz nieco bliższe dzięki modzie na sznurkowe makramy, które są hitem dekoracji wnętrzarskich ostatnich miesięcy. Wyniki zaplatania bywają zdumiewająco piękne i okazałe, ale jak dojść do takiego stopnia zaawansowania, jeśli niewiele się wie o makramach? I tu z pomocą przychodzi książka Pauliny Kmiecik, która krok po kroku wprowadza nas w tajniki plątania.

 

 

Tina Oziewicz, Co robią uczucia?, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2020.

Co robią uczucia? Można je podglądnąć, a nawet dokładnie im się przyjrzeć dzięki książeczce autorstwa Tiny Oziewicz. Piękne ilustracje Aleksandry Zając utrzymane w szarościach i spokojnych kolorach wpływają na czytelnika kojąco. W tej książce metaforze znajdziemy uczucia, piękne ilustracje i przestrzeń do refleksji. Warto zagłębić się w jej lekturę wspólnie z dziećmi, pamiętając, że uczuć nie warto dzielić na złe i dobre, za to z pewnością warto się nimi dzielić.

 

 

Tomasz Samojlik, Żubr Pompik, seria książek, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2017–2021.

Kto jest ciekawy uroków przyrody polskiej, powinien się zaprzyjaźnić z żubrem Pompikiem i jego siostrą Polinką. Pompik jest małym żubrem i wraz ze swoją rodziną mieszka w Puszczy Białowieskiej. Każdego dnia poznaje tajemnice przyrody i zdobywa nowych przyjaciół. Cała żubrza rodzinka chętnie podróżuje do najodleglejszych zakątków naszego kraju. Dzięki uroczym bohaterom można przeżyć wspaniałe przygody, poznać fascynujące zwierzęta i rośliny, a także odwiedzić wszystkie parki narodowe Polski.

Autorem całej serii książeczek dla najmłodszych jest Tomasz Samojlik, na co dzień doktor nauk biologicznych mieszkający na skraju puszczy. W serii Wyprawy znajdziemy 20 książeczek. Każda z nich zawiera informacje dotyczące flory i fauny jednego z polskich parków narodowych, podsumowanie najważniejszych wiadomości oraz dodatek specjalny w postaci mapy. Ulubionych bohaterów spotkamy również w czterotomowej serii Żubr Pompik Cztery Pory Roku, w książeczkach z okienkami Polinka zaginęła!, Czego szukasz, Pompiku?

Jest to propozycja odpowiednia dla młodszych czytelników, chociaż prawdopodobnie historia żubrzej rodzinki oczaruje niejedno dorosłe serce.

 

 

Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci, pod red. Anity Wincencjusz-Patyny, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2020.

Jeśli sięgnąć pamięcią do dzieła Prousta W poszukiwaniu straconego czasu i owianego sławą niedoścignionego smaku magdalenek, okaże się, że powrót do przeszłości jest niemożliwy, możemy ją przywołać jedynie w pamięci. Raz na pokolenie, a może nawet rzadziej, powstają dzieła, które są skarbcem zbiorowej pamięci wielu pokoleń i posiadają moc pobudzania wyobraźni potomnych. Do takich książek śmiało można zaliczyć Admirałów wyobraźni. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy o polskiej ilustracji w książkach dla dzieci. I nie ma się co dziwić jej monstrualnym rozmiarom – na 480 stronach mieści 100 haseł, 230 artystów, 900 ilustracji. Nie da się policzyć ilości wzruszeń, jakie ta książka wywołuje. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy są zainteresowani sztuką ilustracji, chcą powspominać młodzieńcze lata i swoje pierwsze czytanki oraz pokazać własnym dzieciom, jak wielka siła drzemie w obrazku.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-04-30
Data publikacji:2021-04-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:114