Zapraszamy dzieci i dorosłych do udziału w BARBÓRKOWYM QUIZIE

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 grudnia 2020

Dziś BARBÓRKA! Święto wszystkich górników, a także imieniny wszystkich Barbar, Baś, Barbarek i Barbórek, bo to regionalne (Śląsk i Zagłębie) zdrobnienie imienia Barbara. Patronująca temu dniowi św. Barbara to męczennica z przełomu III i IV w., patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Chociaż według górniczych przesądów, kobieta pod ziemią przynosi pecha, to nic nie stanęło na przeszkodzie, aby została ona patronką górników.

Zapraszamy do udziału w quizie, który pozwoli sprawdzić lub uzupełnić naszą wiedzę o dzisiejszej patronce, zwyczajach i pracy górników, a dla wytrwałach przygotowaliśmy puzzle. Napiszcie na naszym profilu facebookowym jak Wam poszło!

 QUIZ BARBÓRKOWY

PUZZLE - KOPALNIA SOLI W WIELICZCE

 

Przy okazji świętowania Barbórki warto wspomnieć także o legendach i zwyczajach górniczych (książki na ten temat dostepne są w Przemyskiej Bibliotece Publicznej). Do tych pierwszych należą opowiadania o Skarbniku, lub Skarbku – duchu kopalni. Natomiast do drugich należy m.in. to, że górnicy raczej nie mówią sobie pod ziemią „dzień dobry”. Częściej używają sformułowania „Szczęść Boże”. W związku z powyższym, „Szczęść Boże” wszystkim świętującym dziś górnikom! Niech każda szychta kończy się szczęśliwie!

 

 

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie Książki ze zbiorów PBP

    Książki ze zbiorów PBP

  • Powiększ zdjęcie Książki ze zbiorów PBP

    Książki ze zbiorów PBP

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-12-03
Data publikacji:2020-12-03
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:K.Soja
Liczba odwiedzin:381