Wojciech Jagielski - "Trębacz z Tembisy"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 października 2015

We wrześniu przemyski Dyskusyjny Klub Książki sięgnął po reporterską opowieść Wojciecha Jagielskiego, znanego dziennikarza, pisarza, przez 21 lat korespondenta „Gazety Wyborczej”.
„Trębacz z Tembisy” to historia Republiki Południowej Afryki uopowiedziana poprzez historie bohaterów. Pierwszy to Nelson Mandela, jeden z największych przywódców XX wieku, który spędził w więzieniu ponad ćwierć wieku i nie stracił hartu ducha, człowiek, który w swojej zachłanności pragnął mieć wszystko, także to, co się w życiu nawzajem wyklucza. Drugi to Freddi Makke, Południowoafrykańczyk, ogarnięty pasją do piłki nożnej, wynalazca wuwuzeli. Historie te pozwalają czytelnikowi zobaczyć RPA z perspektywy zarówno rządzących, jak i czarnych, sfrustrowanych mieszkańców ubogich dzielnic.

 

Jednak z kart czytanej lektury wyłania się jeszcze jedna historia, a mianowicie pięćdziesięcioletniego dziennikarza z Polski ogarniętego pasją, a może „klątwą dziennikarstwa”. Reportera ogarniętego obsesją spotkania z Mandelą. Jagielski pisze: „Z czasem zacząłem uważać, że wystarczy się z nim spotkać , by rozstrzygnąć życiowe rozterki i znaleźć odpowiedź na pytanie, ile warta jest pasja”.
O wywiad walczy latami, Mandela jest dla niego nie tylko obiektem dziennikarskiego dochodzenia to symbol wiecznego nienasycenia, poznania, który czyni z korespondenta wiecznego tułacza.  Jagielski fascynował się Mandelą przez wiele lat, a tytułowa droga do Mandeli oznaczała, w jego przypadku, kilkanaście podróży do Południowej Afryki, podczas których poznał wielu ludzi, którzy Mandelę znali lub mogli opowiedzieć o zupełnie nieoczywistej afrykańskiej politycznej układance. Marzenie Jagielskiego spełniło się. Zupełnie przypadkowo udało mu się stanąć z Mandelą twarzą w twarz i uścisnąć jego dłoń. Jednak najważniejsze była „droga do Mandeli, jego poszukiwanie, odczytywanie wskazówek.
Trębacza z Tembisy” musi przeczytać każdy, kogo interesuje prawdziwa historia Nelsona Mandeli, opowiedziana z pasją i zaangażowaniem przez prawdziwego człowieka.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-14
Data publikacji:2015-10-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1389