Szkoła podstawowa

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Oferta edukacyjna Przemyskiej Biblioteki Publicznej dla szkół podstawowych

 • W OCZEKIWANIU NA BOŻE NARODZENIE – ZAJĘCIA POŚWIĘCONE POLSKIM TRADYCJOM I ZWYCZAJOM ŚWIĄTECZNYM, POŁĄCZONE Z PREZENTACJĄ KSIĄŻEK NA TEN TEMAT (KL. I–III).
  Podczas zajęć uczestnicy rozmawiają o polskich tradycjach świątecznych, zostają zaproszeni do zabawy z kalendarzem adwentowym, poznaj symbolikę ozdób świątecznych zawieszanych na choince.
 • KODUJ Z NAMI NA DYWANIE! (kl. I-VI)
  Warsztaty mają pomóc w rozwijaniu uniwersalnych kompetencji młodego człowieka, tj. umiejętności logicznego myślenia, analizowania i formułowania poleceń. W trakcie naszych zabaw będzie można się przekonać, że programowanie to nie tylko działania w komputerze, ale przede wszystkim w otaczającym nas na co dzień świecie
 • OPOWIEŚĆ O GRUFFALO – ZAJĘCIA CZYTELNICZE Z WYKORZYSTANIEM TEATRZYKU STOLIKOWEGO (kl. I-II) Zajęcia prowadzone na podstawie książki Julii Donaldson „Gruffalo”, uznanej za światowy bestseller, na język polski przetłumaczonej przez Michała Rusinka. Dzieci w trakcie zajęć: szukają tropów zwierząt, słuchają historii małej, sprytnej Myszki, która przechytrzyła wszystkie zwierzęta i strasznego Gruffala. Biorą też udział w teatrzyku stolikowym i wykonują pracę plastyczną. Celem zajęć jest pokazanie, że nie trzeba być wielkim i silnym, aby poradzić sobie w trudnej sytuacji.
 • MAGICZNA SKRZYNKO, OTWÓRZ SIĘ. KSIĄŻKI KAMISHIBAI – ZAJĘCIA CZYTELNICZE (kl. I-III)
  Podczas spotkania prezentowane są wybrane teksty bajek: „Legenda o Smoku Wawelskim”, „Szukając Marudka”, „Kotka Milusia”, „O Panach Palcach”, „Czułość”, „Rower Walentynki”, „Mój przyjaciel Kemushi”, „Legenda o Skarbniku”, „Dwa ptaszki”, „Czerwony Kapturek”. Uczniowie podczas zajęć: poznają historię teatru kamishibai, słuchają tekstu wybranej bajki, uczestniczą w dyskusji na temat przeczytanego tekstu, wykonują pracę plastyczną lub zakładkę do książki albo miniteatrzyk kamishibai. 
 • PORADY NA UKŁADY, CZYLI O CZĘŚCIACH CIAŁA CZŁOWIEKA – ZAJĘCIA EDUKACYJNO-CZYTELNICZE (kl. I-III)
  Zajęcia oparte na książkach i grach dla dzieci poświęconych anatomii i fizjologii człowieka. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się m.in.: jakie są nazwy kości i narządów człowieka, dlaczego okulista zajmuje się chorobami oczu, jak rozpoznajemy smaki oraz dlaczego trzeba się odżywiać.
 • RADY NA ODPADY – ZAJĘCIA POŚWIĘCONE OCHRONIE ŚRODOWISKA NATURALNEGO (kl. I-III)
  Uczniowie w trakcie zajęć dowiadują się, co tak naprawdę zagraża naszej planecie i w jaki sposób należy troszczyć się o środowisko. W trakcie zabaw zdobywają wiedzę na temat segregacji śmieci i właściwego zagospodarowania odpadów.

 • BARWY NASZYCH EMOCJI Z KOLOROWYM POTWOREM – ROZMOWY O EMOCJACH (kl. I-III)
  Zajęcia oparte na książce „Kolorowy potwór. Książka Pop-up”. Książka ta pozwala dzieciom poznać: radość, smutek, złość, strach, spokój i miłość. W trakcie zajęć porządkowany jest emocjonalny bałagan w głowie potworka. Dzięki sympatycznej postaci potworka oraz zastosowaniu różnych kolorów łatwiej jest dzieciom poznawać i nazywać emocje. Aby utrwalić temat, dzieci biorą udział w zabawach, tworzą swoje potworki, układają potworne puzzle itp.
 • UCZYMY SIĘ NA BŁĘDACH – JĘZYKOWYCH (kl. V–VIII)
  Dlaczego warto mówić i pisać poprawnie? Co to jest błąd językowy? Jakie błędy językowe najczęściej popełniają Polacy? Podczas tych zajęć uczniowie uzyskają odpowiedzi na te i inne pytania związane z poprawnością językową.
 • KOSZYCZEK CZERWONEGO KAPTURKA – ZAJĘCIA EDUKACYJNO-CZYTELNICZE (kl. I-III)
  Uczestnicy zajęć poznają postać Czerwonego Kapturka na podstawie różnych wydań baśni oraz z wykorzystaniem quiet book (książka filcowa). Dzieci podczas zajęć: doskonalą umiejętność słuchania dłuższego tekstu ze zrozumieniem, biorą udział w zabawach ruchowych, ilustrują ruchem tekst piosenki, odgrywają scenki i wykonują prace plastyczne związane z tekstem utworu, rozpoznają i nazywają kolory, odgadują przedmioty za pomocą zmysłu dotyku.
 • OTO JEST LONDYN – EDUKACYJNE PODRÓŻE Z MISIEM PADDINGTONEM (kl. I-III)
  Londyn jest dla jednych celem turystycznych wypraw, dla innych miejscem, gdzie za pracą wyjechali rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Podczas zajęć zaprezentowane zostaną książki o Londynie typu pop-up, z których „wyskakuje” miasto, dzieci poznają jego zabytki i mieszkańców. Uczestnicy zajęć odbędą więc podróż do jednej z najpiękniejszych stolic europejskich, a przewodnikiem będzie uroczy miś Paddington. W trakcie zajęć powtarzane będą słówka z języka angielskiego oraz powstanie praca plastyczna związana z symbolicznym londyńskim czerwonym autobusem.
 • CZEŚĆ! TO JA, HANS HASE. POZNAJEMY PRZYJACIELA Z NIEMIEC (HALLO! ICH BIN HANS HASE) – ZAJĘCIA EDUKACYJNO-ANIMACYJNE Z ELEMENTAMI JĘZYKA NIEMIECKIEGO (kl. I)
  Zajęcia prowadzone są za pomocą pluszowej pacynki – zająca Hansa Hase. Dzieci uczą się, jak poprawnie przywitać się po niemiecku. Rozmawiają o rodzinie, poznają i powtarzają słownictwo z tego zakresu. W drugiej części zajęć dzieci wykonują pracę plastyczną, słuchają niemieckich piosenek. Na koniec uczestniczą w zabawie ruchowej z balonem, w celu utrwalenia nowych słówek.

 • SPOTKANIE Z BARDZO GŁODNĄ GĄSIENICĄ (DIE KLEINE RAUPE NIMMERSTATT VON ERIC CARLE) – ZAJĘCIA EDUKACYJNO-ANIMACYJNE Z ELEMENTAMI JĘZYKA NIEMIECKIEGO (kl. I)
  W trakcie zajęć uczestnicy słuchają historii o małej gąsienicy, która wędruje w poszukiwaniu smakołyków. Po wspólnym czytaniu dzieci próbują nazwać po niemiecku produkty spożywcze, które wystąpiły w opowiadaniu. Ponadto uczestnicy zajęć utrwalają słownictwo z zakresu nazw: owoców, liczb, dni tygodnia. W trakcie zajęć dzieci uczestniczą w zabawach, słuchają piosenek, tańczą i przebierają się za gąsienicę.

 • ZAJĄC HANS HASE I ZWIERZĘTA (HANS HASE UND SEINE FREUNDE) – ZAJĘCIA EDUKACYJNO-ANIMACYJNE Z ELEMENTAMI JĘZYKA NIEMIECKIEGO (kl. I)
  Zajęcia prowadzone za pomocą pluszowej pacynki – królika o imieniu Hans Hase. Królik przedstawia dzieciom swoich czworonożnych przyjaciół. Dzieci w trakcie zajęć poznają i powtarzają nazwy zwierząt, po wysłuchaniu piosenki odgadują odgłosy zwierząt. Wykonują prace plastyczne: czworonogi na patyczkach, które następnie kolorują i wycinają według wzoru. Na zakończenie odbywa się pogadanka na temat zwierząt domowych i próba nazwania ich po niemiecku.
 • DeklAMATOR-WARSZTATY PIĘKNEGO MÓWIENIA (kl. I–VIII)
  Zajęcia warsztatowe z kultury żywego słowa. Uczestnicy poznają ćwiczenia uruchamiające aparat mowy i poprawiające dykcję. Ważnym elementem jest nauka współdziałania w grupie i kreatywnego wyrażania swoich emocji. Ćwiczenia mają na celu nauczyć wyczucia czasu i przestrzeni, wyrażania emocji ruchem a także kontroli ciała.

 • ZACZYTANI Z TELEFONAMI I TABLETAMI. PODRÓŻE Z KSIĄŻKAMI REPORTERKI NELI – ZAJĘCIA EDUKACYJNO-CZYTELNICZE (kl. I–II)
  Zajęcia prowadzone na kanwie książek podróżniczych, których autorką i bohaterką jest Nela. Podczas zajęć mała reportekka Nela towarzyszy uczniom w odkrywaniu podwodnego świata mórz i oceanów. Mali odkrywcy poznają m.in. znaki nurkowe, ułatwiające sprawną komunikację pod wodą. Na zajęciach wykorzystywany jest tablet i aplikacja See More.
 • GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA – WARSZTATY LOGOPEDYCZNE (kl. I–III).
  W trakcie zajęć dzieci poznają funkcje aparatu mowy, wykonują ćwiczenia logopedycznych. biorą udział w zabawach m.in. głośnym czytaniu łamańców językowych. Celem zajęć jest również uświadomienie uczestnikom, czym zajmuje się logopeda i kiedy należy się do niego udać po poradę.

 • TAJEMNICE KOSMOSU – ZAJĘCIA EDUKACYJNO-CZYTELNICZE (KL. I–III).
  Co to jest czarna dziura? Z czego składa się Układ Słoneczny? Czy istnieje tylko jeden księżyc? Podczas zajęć uczniowie uzyskują odpowiedzi na te i inne pytania związane z kosmosem, a pomaga w tym bogaty zbór książek o kosmosie zgromadzony w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. W trakcie zajęć jego uczestnicy poznają utwór Wandy Chotomskiej pt. „Dzieci Pana Astronoma” oraz sprytne sposoby na zapamiętanie nazw planet w odpowiedniej kolejności w języku polskim i angielskim.

 • POGOTOWIE LITERACKIE – ZAJĘCIA Z ELEMENTAMI BIBLIOTERAPII PROMUJĄCE CZYTANIE (KL. I–III)
  Zajęcia czytelnicze, podczas których podkreślana jest ważna rola książek w życiu każdego dziecka oraz ich właściwości terapeutyczne. Dzieci przechodzą bajkowe badanie wzroku oraz otrzymują recepty z zaleceniami dotyczącymi czytania książek.  Poznają „leki z biblioteki”, czyli różne książki z bibliotecznego księgozbioru, rozmawiają na temat poszanowania książek i wykonują zakładkę do książki.
 • SKĄD SIĘ WZIĘŁY LITERY? HISTORIA PISMA – ZAJĘCIA EDUKACYJNE, DWUGODZINNE (KL. I–III).
  Używamy ich na co dzień, wielkich i małych, ale czy umiemy rozwikłać tajemnicę ich pochodzenia? Uczestnicy zajęć przenoszą się do czasów prehistorycznych poznają pierwsze sposoby pisemnej komunikacji – pismo obrazkowe. Potem do Mezopotamii, gdzie Sumerowie wymyślili pismo klinowe i tak dalej śladami ewolucji pisma. Poznają proces powstawania pergaminu, próbują pisania piórem maczanym w kałamarzu, zmagają się z kaligrafią.
 • TEATR NA PATYKU. WARSZTATY TEATRALNO-PLASTYCZNE (KL. I–IV).
  W trakcjie zajęć dzieci odwiedzają pracownię dekoratorską, zwiedzają galerię „Labirynt”. Biorą udział w spektaklu kukiełkowym, przygotowanym przez artystę malarza Henryka Lasko, który opracowuje autorskie scenariusze znanych bajek i baśni oraz wykonuje scenografię i kukiełki. W finale warsztatów uczniowie wykonująi ilustracje do obejrzanych przedstawień.

 • ŚWIĘTY ANDRZEJU, DAJ NAM ZNAĆ, CO SIĘ Z NAMI BĘDZIE DZIAĆ – ZAJĘCIA POŚWIĘCONE TRADYCJOM I ZWYCZAJOM ANDRZEJKOWYM (KL. I–III).
  Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne Andrzejki, od dawna są tradycyjnym czasem wróżb. podczas zajęć dzieci uczestniczą w  zabawach animacyjnych takich jak: magiczne kubeczki, szczęśliwe numerki czy kolory. Poznają dawne zwyczaje andrzejkowe dzięki książce Renaty Hryń-Kuśmierek i Zuzanny Śliwy „Encyklopedia tradycji polskich" oraz zaklęcia przywołujące przychylność św. Andrzeja i jego pomoc podczas wspólnych wróżb. 
 • POKÓJ QR ZAGADEK – GRA EDUKACYJNA (KL. III–V).
  Podczas zajęć dzieci poznają program do generowania QR kodów, tworzą własne kody i odczytują je za pomocą skanerów. Uczniowie pracują w grupach, celem każdego zespołu jest rozwiązanie pięciu zakodowanych zadań literackich po to, by uzyskać kolejne wskazówki i odnaleźć miejsce, gdzie ukryty jest klucz. Zajęcia zapewniają dużo zabawy, uczą pracy w zespole i konsekwencji w działaniu.

 • TROPEM KSIĄŻEK. POZNAJEMY BIBLIOTEKĘ (KL. I–V)
  W trakcie zajęć dzieci dowiadują się, w jaki sposób można zostać czytelnikiem. Poznają zasady wypożyczania i udostępniania księgozbioru i innych zbiorów Działu dla Dzieci i Młodzieży. Zajęcia dostosowywane są do kategorii wiekowych uczniów.

 • TROPEM PLANSZÓWEK – ZAJĘCIA EDUKACYJNO-ANIMACYJNE (kl I–III)
  Podczas zajęć dzieci oglądają gry planszowe, logiczne i zręcznościowe ze zbioru Działu dla Dzieci i Młodzieży, dostosowane do wieku uczestników zajęć. Poznają zasady obowiązujące w poszczególnych grach i biorą udział w turnieju.
 • SPOSTRZEGAWCZOŚĆ I REFLEKS – ZAJĘCIA EDUKACYJNO-ANIMACYJNE (KL. I–IV)
  W trakcie zajęć uczestnicy poznają pojęcia: spostrzegawczość, koncentracja i refleks. W części praktycznej rozwiązują zadania na spostrzegawczość, ćwiczą koncentrację i refleks poprzez udział w zabawach m.in.: „Zręczne kręgle”, „Stara bryczka”, „Nazwij sześć”, „Kompot”,  „Wędrujący dzwonek”.

 • INTERNET BEZ HEJTU – ZAJĘCIA EDUKACYJNO-WYCHOWAWCZE (KL. IV–VI).
  Zajęcia dotyczące istnienia młodych ludzi w cyberprzestrzeni, a w szczególności języka jakim się posługują w różnych sytuacjach. Poruszane są tu tematy mowy nienawiści i hejtu, jako braku szacunku wobec drugiego człowieka.

 • BĄDŹ KUMPLEM. NIE DOKUCZAJ – ZAJĘCIA EDUKACYJNO-WYCHOWAWCZE (KL. IV–VI).
  Warsztaty edukacyjno – wychowawcze, których celem jest przybliżenie dzieciom zjawiska dokuczania wśród rówieśników, kształtowanie postaw opartych na empatii, a także zaznajomienie uczestników ze sposobami radzenia sobie z dokuczaniem.

 • ZE SŁOWNIKAMI ZA PAN BRAT (KL. V–VI) – ZAJĘCIA EDUKACYJNE.
  Tematem zajęć będą popularne słowniki językowe: języka polskiego, ortograficzny, frazeologiczny, synonimów i antonimów. Uczniowie poznają ich budowę i funkcję oraz takie terminy, jak: „artykuł hasłowy” czy „żywa pagina”, a następnie będą wykonywać ćwiczenia z wykorzystaniem wymienionych leksykonów.

 • W SIECI – BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE – ZAJĘCIA EDUKACYJNE (KL. VII–VIII).
  Zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Ich głównym celem jest uświadomienie dzieciom, że postęp w rozwoju nowoczesnych technologii, oprócz skutków pozytywnych, wiąże się także z powstawaniem zagrożeń, których ofiarami coraz częściej stają się młodzi internauci. Podczas zajęć będą poruszane zagadnienia efektywnego korzystania z sieci jako alternatywy wobec zachowań ryzykownych: cyberprzemocy, spotkań z osobami znanymi wyłącznie z Internetu, upubliczniania danych osobowych i zdjęć, a także piractwa w sieci.

 • KSIĄŻKI WSPÓŁCZESNE: EBOOKI I AUDIOBOOKI W ZBIORACH PRZEMYSKIEJ BIBLIOTEKI (KL. V–VIII).
  Podczas zajęć uczniowie poznają książki nie tylko w formie papierowej, ale też w formie elektronicznej i książki do słuchania. Przemyska biblioteka w swoich zbiorach posiada czytniki, na których znajdują się e-booki w formacie mobi i epub oraz spory zbiór audiobooków. Uczestnicy zajęć poznają te zbiory i mogą porównać obydwie formy książki. 

 • ŚWIAT PAPIERU – WARSZTATY PAPIEROPLASTYCZNE (KL. IV–VIII).
  W trakcie zajęć uczestnicy dowiadują się, skąd pochodzi papier, jak się go wyrabia i jakie jest jego przeznaczenie. Poznają także  wybrane techniki papieroplastyczne, wykonują pracę jedną z technik np. kartki okolicznościowe techniką iris folding.

 • SKUTECZNE ZDOBYWANIE INFORMACJI – ZAJĘCIA Z EDUKACJI MEDIALNEJ (KL. V–VIII).
  Głównym celem zajęć jest przekazanie i ugruntowanie wiedzy na temat zasad świadomego, krytycznego i selektywnego korzystania z informacji oraz zwrócenie uwagi na fakt, że umiejętność znalezienia i oceny informacji ma wpływ na nasze codzienne działania i decyzje. Młodzież poznaje metody skutecznego wyszukiwania informacji w zasobach Internetu z zastosowaniem operatorów logicznych oraz rozwiązuje zadania praktyczne. Posiadanie kompetencji informacyjnych jest bowiem warunkiem koniecznym do efektywnego korzystania z różnych zasobów informacji i swobodnego funkcjonowania we współczesnej kulturze.

 • IGNACY KRASICKI – POETA ZIEMI PRZEMYSKIEJ  (kolekcja dzieł poety w zbiorach PBP) – zajęcia edukacyjne (kl. VI–VIII).
  W rakcie zajęć uczniowie poznają fakty z biografii Ignacego Krasickiego związane z miejscem urodzenia - Dubieckiem, pobytem w Przemyślu i okolicach. Cytowane są fragmenty utworów wielkigo pisarza, w których nawiązuje do stron rodzinnych. Przemyska Książnica posiada w swoich zbiorach kolekcję dzieł poety oraz listy rodziny Krasickich, które również uczniowie mogą obejrzeć.

Czas trawania zajęć: 60 minut.
Na zajęcia edukacyjne można umawiać się od wtorku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu 16 678 35 82 lub 16 678 62 87.

Zachęcamy do obejrzenia filmu „Oferta edukacyjno-kulturalna Przemyskiej Biblioteki Publicznej skierowana do dzieci i młodzieży”.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-09-11
Data publikacji:2020-09-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:6357