Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych
Artykuły
„Światło ukryte w mroku” - powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich lekturą Dyskusyjnego Klubu Książki
28 września br. w Czytelni Głównej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omawiano wydaną w tym roku powieść Sharon Cameron „Światło ukryte w mroku”.
Jest to przejmująca powieść oparta na prawdziwej, rozgrywającej się w Przemyślu, historii sióstr Podgórskich – Heleny i Stefanii, które podczas II wojny światowej ocaliły trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu przy ul. Tatarskiej 3.
Czytaj więcej o: „Światło ukryte w mroku” - powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich lekturą Dyskusyjnego Klubu KsiążkiAutobiograficzna powieść Jerzego Pilcha pt. „Żółte światło” sierpniową lekturą w Dyskusyjnym Klubie Książki
W przemyskiej bibliotece 3 sierpnia 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Sierpniową lekturą przemyskiego DKK była wydana w 2019 roku powieść Jerzego Pilcha pt. „Żółte światło”.
Czytaj więcej o: Autobiograficzna powieść Jerzego Pilcha pt. „Żółte światło” sierpniową lekturą w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNowoczesna, uwalniająca wyobraźnię powieść Olgi Tokarczuk pt. „Anna In w grobowcach świata” styczniową lekturą DKK
13 stycznia 20120 r. odbyło się kolejne spotkanie przemyskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą omawianą na spotkaniu była współczesna odsłona jednego z najstarszych mitów w historii ludzkości - „Anna In w grobowcach świata” Olgi Tokarczuk.
Czytaj więcej o: Nowoczesna, uwalniająca wyobraźnię powieść Olgi Tokarczuk pt. „Anna In w grobowcach świata” styczniową lekturą DKKBiografia Małgorzaty Czyńskiej pt. „Berezowska. Nagość dla wszystkich” listopadową lekturą DKK
18 listopada odbyło się dziesiąte w 2019 r. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omwianą podczas spotkania lekturą była biografia Małgorzaty Czyńskiej pt. „Berezowska. Nagość dla wszystkich”.
Bohaterka biografii urodzona w belle époque, współtworzyła artystyczny mit dwudziestolecia, przyjaźniła się z malarzami i poetami. Otaczała się pięknymi ludźmi oraz pięknymi przedmiotami i kwiatami. Zarówno w twórczości, jak i w życiu pozostawała wierna sobie i swojej sztuce. Poczucia humoru nie traciła nawet w szarej powojennej rzeczywistości.
Kameralny portret kobiet na życiowych rozdrożach - powieść „Zimowy Ogród" Kristin Hannach w przemyskim DKK
21 października br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, tym razem omawianą lekturą była powieść „Zimowy Ogród" Kristin Hannach, amerykańskiej pisarki, której książki często pojawiają się na listach bestsellerów.
Ta powieść to epicka historia miłości, ale też portret kobiet na życiowym rozdrożu. Powieść – Opowieść – Bajka? Wszystko zaczyna się w mroźnym Leningradzie, a kończy na Alasce.
Czytaj więcej o: Kameralny portret kobiet na życiowych rozdrożach - powieść „Zimowy Ogród" Kristin Hannach w przemyskim DKKHistoria i zwykłe życie - „Bagaż osobisty. Po marcu" Agaty Tuszyńskiej
Wrześniową lekturą przemyskiego Dyskusyjnego Klubu Książki była wielogłosowa opowieść pt. Bagaż osobisty. Po marcu. Autorkami książki są Agata Tuszyńska oraz uczestniczki warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez pisarkę w 2017 roku, w Domu Spotkań z Historią: Dorota Barczak-Perfikowska, Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska i Wioletta Wejman. Punktem wyjścia do napisania tej książki było wiele pytań, m.in.: Czy wspomnienie o Polsce wciąż boli i czy powinno? Czy wyjazd dla tych młodych ludzi był koniecznością czy nieuchronną potrzebą?
Czytaj więcej o: Historia i zwykłe życie - „Bagaż osobisty. Po marcu" Agaty TuszyńskiejWywiad z neurobiologiem i popularyzatorem nauki Jerzym Vetulanim „Mózg i błazen” w Dyskusyjnym Klubie Książki
5 sierpnia br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omówiono książkę Marcina Rotkiewicza pt. „Mózg i błazen”, będącą zapisem rozmowy dziennikarza z Jerzym Vetulanim, neurobiologiem, profesorem Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, autorem książek popularnonaukowych, redaktorem czasopisma „Wszechświat”.
Czytaj więcej o: Wywiad z neurobiologiem i popularyzatorem nauki Jerzym Vetulanim „Mózg i błazen” w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiRozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2017-02-03 |
Data publikacji: | 2017-02-03 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 8152 |