Filia nr 8

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Agnieszka Maciąg, Twoja wewnętrzna moc. Jak żyć dobrze w niespokojnych czasach, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020.

Znakomity poradnik, jak podejmować ryzyko i odkrywać ukryte wewnątrz siebie skarby. Autorka podpowiada, w jaki sposób zarządzać swoimi lękami i dbać o tych, którzy są w złej sytuacji życiowej. To książka bardzo potrzebna w trudnych czasach pandemii, gdyż ukazuje, że nawet w obliczu trudnych sytuacji można stać się silną i szczęśliwą.

 

 

Piotr Milewski, Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej, Świat Książki, Warszawa 2020.

Najważniejsze, gdy dociera się do końca jednej drogi, to dostrzec początek następnej – czytamy w najnowszej książce Piotra Milewskiego. Autor zabiera nas w ekscytującą podróż blisko 10 000 kilometrów po torach. Opowiada historię kolei transsyberyjskiej, odwiedzanych po trasie miast i miasteczek, spotykanych tam ludzi. Lektura tej książki sprawia, że chce się poczuć na własnej skórze, jak to jest podróżować słynną trasą.

 

 

Rachel Roth, Przysięgnij, że opowiesz, Wydawnictwo RM, Warszawa 2020.

Bez wątpienia książka Racheli Roth należy do literatury trudnej, nacechowanej poważnym ładunkiem osobistym i emocjonalnym. Poznajemy w niej młodą żydówkę, urodzoną na warszawskiej Pradze, która opowiada swoją historię z czasów Holokaustu. Wspomina stołeczne getto, walki powstańcze i obozy, w których przyszło jej żyć.

 

Danuta Awolusi, Macochy, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Powieść psychologiczno-obyczajowa Danuty Awolusi przybliża nam historię dwóch sióstr, Anity i Nadii, które od lat nie utrzymują żadnych kontaktów. Los sprawia, że zupełnie przypadkowo spotykają się na grupie wsparcia dla macoch. Obie są w podobnej sytuacji: kochają swoich mężów, ale nie znoszą ich dzieci. Pomimo początkowej niechęci i złości wobec siebie nawzajem, pod wpływem doświadczeń życia w patchworkowej rodzinie, poznają się od nowa.

 

Sylwia Winnik, Tylko przeżyć, Znak, Kraków 2019.

Książka jest zbiorem poruszających rozmów, które autorka przeprowadziła z żołnierzami biorącymi udział w misjach i z ich rodzinami. Znajdziemy w niej opowieści o niebezpieczeństwach, na jakie żołnierze ci byli narażeni, o trudnej rozłące z bliskimi czy o tęsknocie i strachu o własne życie, które towarzyszyły im w tych trudnych warunkach. Książka polecana zwłaszcza osobom, które chcą poznać zawód żołnierza od środka.

 

Wojciech Dutka, Czerń i purpura, Albatros, Warszawa 2019.

Piękna powieść oparta na faktach. Poznajemy w niej historię rodzącej się miłości młodego esesmana i młodej żydówki, skazanej na śmierć. Książka opowiada o tym, jak przekorny jest los człowieka. Czasem niepozorne zdarzenie może zmienić nasze nastawienie do świata. Najbliżsi mogą zawieść, a wróg uratować życie.

 

Michelle Obama, Becoming. Moja historia, Agora, Warszawa 2019.

Prezentowana książka to autobiografia byłej pierwszej damy Stanów Zjednoczonych, która opowiada w niej o różnych etapach swojego życia, począwszy od dzieciństwa. Mogłoby się wydawać, że życie tej kobiety usłane jest różami, jednak – jak się przekonamy – ma ono zarówno blaski, jak i cienie. Książka bardzo ciekawa, pełna humoru i inteligentnych przemyśleń.

 

Agnieszka Cubała, Miłość 44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Wzruszająca książka, ukazująca historie miłosne z powstaniem warszawskim w tle. Przybliża nam obyczaje i zachowania zwyczajnych ludzi, którzy pomimo czyhającej na każdym kroku śmierci znajdowali czas na miłość i szczęście. Czy w trakcie krwawych walk można snuć jakiekolwiek plany na przyszłość? Czy można kochać i być kochanym? Przekonajcie się, Państwo, sami.

 

Roma J. Fiszer, Chata nad jeziorem, Edipresse Kolekcje, Warszawa 2019.

Lekka, pełna emocji powieść obyczajowa. Poznajemy bohaterkę w trudnym dla niej momencie, związanym z kłótnią z rodzicami i rezygnacją ze ślubu. Życie jej zmienia się, gdy na portalu randkowym poznaje malarkę i rzeźbiarza z Kaszub, za których namową wkrótce przeprowadza się w te rejony. Co ją tam spotka? Jak potoczą się losy trójki przyjaciół? Tego dowiedzą się, Państwo, sięgając po Chatę nad jeziorem.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4919