Filia nr 8

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Danuta Awolusi, Macochy, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Powieść psychologiczno-obyczajowa Danuty Awolusi przybliża nam historię dwóch sióstr, Anity i Nadii, które od lat nie utrzymują żadnych kontaktów. Los sprawia, że zupełnie przypadkowo spotykają się na grupie wsparcia dla macoch. Obie są w podobnej sytuacji: kochają swoich mężów, ale nie znoszą ich dzieci. Pomimo początkowej niechęci i złości wobec siebie nawzajem, pod wpływem doświadczeń życia w patchworkowej rodzinie, poznają się od nowa.

 

Sylwia Winnik, Tylko przeżyć, Znak, Kraków 2019.

Książka jest zbiorem poruszających rozmów, które autorka przeprowadziła z żołnierzami biorącymi udział w misjach i z ich rodzinami. Znajdziemy w niej opowieści o niebezpieczeństwach, na jakie żołnierze ci byli narażeni, o trudnej rozłące z bliskimi czy o tęsknocie i strachu o własne życie, które towarzyszyły im w tych trudnych warunkach. Książka polecana zwłaszcza osobom, które chcą poznać zawód żołnierza od środka.

 

Wojciech Dutka, Czerń i purpura, Albatros, Warszawa 2019.

Piękna powieść oparta na faktach. Poznajemy w niej historię rodzącej się miłości młodego esesmana i młodej żydówki, skazanej na śmierć. Książka opowiada o tym, jak przekorny jest los człowieka. Czasem niepozorne zdarzenie może zmienić nasze nastawienie do świata. Najbliżsi mogą zawieść, a wróg uratować życie.

 

Michelle Obama, Becoming. Moja historia, Agora, Warszawa 2019.

Prezentowana książka to autobiografia byłej pierwszej damy Stanów Zjednoczonych, która opowiada w niej o różnych etapach swojego życia, począwszy od dzieciństwa. Mogłoby się wydawać, że życie tej kobiety usłane jest różami, jednak – jak się przekonamy – ma ono zarówno blaski, jak i cienie. Książka bardzo ciekawa, pełna humoru i inteligentnych przemyśleń.

 

Agnieszka Cubała, Miłość 44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Wzruszająca książka, ukazująca historie miłosne z powstaniem warszawskim w tle. Przybliża nam obyczaje i zachowania zwyczajnych ludzi, którzy pomimo czyhającej na każdym kroku śmierci znajdowali czas na miłość i szczęście. Czy w trakcie krwawych walk można snuć jakiekolwiek plany na przyszłość? Czy można kochać i być kochanym? Przekonajcie się, Państwo, sami.

 

Roma J. Fiszer, Chata nad jeziorem, Edipresse Kolekcje, Warszawa 2019.

Lekka, pełna emocji powieść obyczajowa. Poznajemy bohaterkę w trudnym dla niej momencie, związanym z kłótnią z rodzicami i rezygnacją ze ślubu. Życie jej zmienia się, gdy na portalu randkowym poznaje malarkę i rzeźbiarza z Kaszub, za których namową wkrótce przeprowadza się w te rejony. Co ją tam spotka? Jak potoczą się losy trójki przyjaciół? Tego dowiedzą się, Państwo, sięgając po Chatę nad jeziorem.

 

Anna Karpińska, Nie zabijaj tej miłości, Prószyński i S-ka, Warszawa 2018.

Kolejna książka Anny Karpińskiej, która udowadnia, że powieści obyczajowe nie muszą być nudne i do końca przewidywalne. Opisuje historię dwóch małżeństw przechodzących kryzys. Powieść smutna, ale jakże życiowa i zaskakująca. Nie zawsze w życiu układa się tak, jakbyśmy chcieli…

 

Khaled Hosseini, Chłopiec z latawcem, Albatros Andrzej Kuryłowicz, Warszawa 2018.

Piękna, poruszająca opowieść o przyjaźni dwóch chłopców. Pokazuje życie w Kabulu przed zwycięstwem talibów. Autor dobitnie przedstawia świat Afganistanu. Momentami w sposób dość brutalny i realistyczny. Najtrudniejszą rzeczą w życiu jest odkupienie win i przebaczenie samemu sobie. Czy tak się stało? Wstrząsająca opowieść, która pozostanie na długo w pamięci.

 

Danka Braun, Krew na sutannie, Literatura Inspiruje, Słupsk 2018.

Porywająca powieść kryminalna, pełna zwrotów akcji. Przedstawia świat księży z powołania i z zawodu. Fabuła biegnie dwutorowo: z jednej strony prowadzone jest śledztwo, a z drugiej ukazane jest życie Beaty spisane w formie pamiętnika. Jakie powiązanie ma jedno z drugim, przekonajcie się sami.

 

SEKRET ZEGARMISTRZA, KOSIN RENATA, ZNAK, 2016

Jest to już piąta powieść autorki, dla której jak dotychczas inspiracją do pisania są zwykłe przedmioty i wydarzenia, które nazywa „zapalnikami”. Akcja toczy się w dworku na Podlasiu, gdzie główna bohaterka Lena odnajduje stary dziennik. Zycie Leny i jej córki nabiera barw i znacznego tempa. Wraz z tykaniem zegarów z obyczajowej powieści przenosimy się w wątek mocno sensacyjny. Czy warto było odkrywać sekrety rodzinne…?

 SZWEDZI. CIEPŁO NA PÓŁNOCY, MOLĘDA KATARZYNA, CZARNA OWCA, 2015

Skandynawska dziennikarka, związana od lat z Polską, w bardzo ciekawy sposób opisuje życie codzienne w Szwecji. Przybliża nam jakie są różnice pomiędzy Polakami a przeciętnym Szwedem. Aż przykro się pogodzić z tym, że często wypadamy gorzej od Szwedów. Książka oparta na własnych przeżyciach i obserwacjach autorki. Napisana jest prostym językiem, często przeradzającym się w styl dziennikarski.

 

 ZWIERZAKI ROZRABIAKI, ZYCHLA KATARZYNA, SKRZAT, 2015

Doskonała książeczka dla dzieci. Poznajemy różne przygody zwierzęcych bohaterów, którzy zwykle „niechcący” popełniają wiele błędów. Muszą za nie ponosić konsekwencje. Poruszająca lektura o tym, że rozrabianie nigdy nie popłaca.

 

JEAN SASSON, WYBÓR JASMINY, ZNAK,  KRAKÓW, 2016

Łzy, ból, poniżenie i brutalne gwałty to tematyka nowej książki autorstwa Jean Sasson. Ukazuje losy  pięknej 23-letniej Libanki Jasminy. Dziewczyna zostaje porwana przez irackich żołnierzy do niewoli. Akcja dzieje się podczas okupacji Kuwejtu. Czy piękna uroda i kobiecy spryt pomoże  w zapanowaniu nad oprawcą? Książka dla ludzi o mocnych nerwach, czyta się jednym tchem.

STEFAN DARDA, ZABIJ MNIE TATO, VIDEOGRAF, CHORZÓW 2015.

Groza jest domeną Dardy. Tym razem autor podąża w innym kierunku. Zabij mnie, tato to powieść klasyfikowana jako thriller. Emerytowany policjant przyjeżdża do małego miasteczka, gdzie zaprzyjaźnia się z właścicielami pizzerii. Maja oni 3 córki. Spokojne życie kończy się, gdy 2 dziewczynki znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Policjant rozpoczyna poszukiwania. Z własnych źródeł dowiaduje się, że zwolniony z więzienia zabójca zniknął i nie wiadomo gdzie przebywa. Czy ta sprawa może mieć coś z tym wspólnego?

 

JEAN DE LA FONTAINE, BAJKI, GREG. KRAKÓW 2015

Autor przedstawia zbiór najpopularniejszych wierszowanych bajek dla dzieci. Książka bawi, śmieszy i przenosi czytelnika  w sympatyczny świat mówiących zwierząt i wesołych sytuacji. Lekturą nie znudzi się na pewno ani dziecko, ani dorosły!

 

ANDREWS V, PAMIĘTNIK CHRISTOPHERA, PRÓSZYŃSKI I S -KA, WARSZAWA 2015

Książka stanowi powrót po latach do mrocznej posiadłości Foxworth Hall- znanej z jednej z najgłośniejszych książek autorki ” Kwiaty na poddaszu”. Siedemnastoletnia Kristin przypadkiem odnajduje pamiętnik chłopca, który wraz z rodzeństwem był przetrzymywany na poddaszu. W momencie gdy już powoli historia staje się przeszłością, duchy posiadłości powracają ze zdwojoną siłą. Miejsce nie traci mrocznego klimatu, który skrywa się w każdym zakątku. Niezwykle emocjonująca opowieść trzymająca w napięciu od pierwszych stron.

 

AGNIESZKA TYSZKA,  APRILEK. KONIKI Z SZUMIĄCYCH ŁĄK, EGMONT POLSKA, 2015

Przygody wyjątkowego konia fryzyjskiego, który stworzony jest do pracy z dziećmi. Klara-opiekunka i miłośniczka koni zaczyna nowy sezon w szkółce jeździeckiej. Trafia tam chłopiec niepełnosprawny Bruno, który jest niezwykle wesołym chłopcem. Jego marzeniem jest udział w gonitwie za lisem. Czy mimo niebezpieczeństwa jakie grozi chłopcu dojdzie w ogóle do gonitwy? Co stoi właściwie na przeszkodzie? Książka przeznaczona dla czytelników w każdym wieku.

 

MARTA FOX,  ZAKOCHAJ SIĘ MAMO,  AKAPIT-PRESS, 2015

Autorka książek po raz kolejny dotyka problemów z życia nastolatków. Sara -główna bohaterka mocno przeżywa rozstanie swoich rodziców. Jest wrażliwą osobą, która kocha muzykę klasyczną. Swoje przemyślenia spisuje w formie listów, które wysyła e-mailem do swojego ulubionego pianisty. Niezwykle mądra i wzruszająca historia miłości pomiędzy dzieckiem a matką, zarazem powieść o samotności i poczuciu odrzucenia.

 

MASTERTON GRAHAM, SISSY SAWYER, PRZEPOWIEDNIA, REPLIKA, ZAKRZEWO 2015

Książka różni się tematyką i stylem od pozostałych tego autora. Jest to pierwszy tom cyklu Sissy Sawyer. Oparta na faktach, które miały miejsce w 2002r w Waszyngtonie. Wówczas dwóch psychopatów zabija kilka osób z karabinu snajperskiego. Książka stanowi pewną refleksję i przeraża tym, co może zdarzyć się w rzeczywistości.

 

 MINNIE I DAISY, NIESFORNY PUPIL, ZIELONA SOWA, WARSZAWA 2015

Książeczka przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Przedstawia zabawne przygody Daisy, która pragnie kupić wymarzoną deskę do surfingu. Podejmuje różne prace, które kończą się niepowodzeniami. Ostatnim ratunkiem okazuje się nauczycielka pani Flaming, która potrzebuje pomocy w opiece przy „latającej wiewiórce”. Niewinne zwierzątko potrafi sprawić nie lada kłopoty. Na pomoc przychodzi przyjaciółka Minnie. Czy wspólnie uda im się opanować stworzenie?

 

 MONIKA SZWAJA, ANIOŁ W KAPELUSZU, DIPRESSE POLSKA, WARSZAWA 2015

Książka, którą czyta się z lekkością. Ukazuje współczesne czasy tak realne i mogące napotkać każdego z nas. Książka składa się jakby z dwóch części. Większość z nas żyje jak rodzice głównego bohatera- zatraceni w karierze zawodowej i ciągłej gonitwie za pieniędzmi. Po drodze jednak zapominają o życiu rodzinnym. Jaśmina opiekując się kimś odżywa. To właśnie pomoc drugiemu jest dla niej najlepszym sposobem na chandrę. Warto czasem komuś zaufać, uwierzyć, że wśród ludzi żyją też anioły, tylko trzeba je umieć dojrzeć. Idealna lektura dla osób zranionych przez brutalny świat i wyrachowanych ludzi. Książka pozwalająca uwierzyć, że na świecie może człowieka spotkać jeszcze dobro!

 

JOANNA OLECH "ZĄB CZAROWNICY”, EGMONT, Warszawa 2015.

Pełna humoru, śmiesznych wydarzeń książeczka dla najmłodszych czytelników. Jest to historia sympatycznego kotka, który został dentystą. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze staruszkę, której wyrywa zęba. W ramach zapłaty kobieta podarowuje doktorowi swego „ złotego zęba”. Od tej pory zaczynają się dziać same dziwne, jednocześnie śmieszne rzeczy…. Co się wydarzy później ? Przekonajcie się sami.

 

PAT FALVEY  "MORDERCZA GÓRA”, ŚWIAT KSIĄŻKI, Warszawa 2015.

Szczyt K 2 jest jednym z najwyższych szczytów pod względem wysokości na kuli ziemskiej. Książka „ Mordercza góra „ to relacja z tragicznej wyprawy 01.08. 2008 r. Oparta jest na naocznych relacjach i wywiadach wspinaczy, którzy przeżyli wyprawę. Autor z dokładnością dotyka analizy zachowań człowieka w ekstremalnych i niebezpiecznych warunkach. Ostateczne wyjaśnienie i zrozumienie, co tak naprawdę stało się na K2, jest bardzo trudne. Relacje tych, co przeżyli jest pełne „białych plam”. Książka godna polecenia, zmusza czytelnika do głębszego respektu wobec sił natury.

 

JEAN SASSON "ŁZY KSIĘŻNICZKI”, ZNAK, Kraków 2015.

Kolejna książka z literatury faktu, która przybliża nam obraz z życia saudyjskiej księżniczki Sułtany i kilku innych kobiet. Aż trudno uwierzyć, że w dzisiejszych czasach ,w świecie internetu, istnieją kraje w których kobiety nie mają żadnych praw. Są traktowane jak niewolnice, poniżane, wykorzystywane i obrzezane. Momentami pełna drastycznych scen, pokazuje ogrom bólu, cierpienia i destrukcji kobiet w Arabii Saudyjskiej. Książka jest szokująca a zarazem wzruszająca.

 

WALTERS LOUISE "WALIZKA PANI SINCLAIRE. ZYSK I S-KA. POZNAŃ 2015

Niesamowita opowieść o dwóch kobietach i sekretach rodzinnych. Usiłują one znaleźć swoje miejsce na ziemi, często błądząc. Główną bohaterką jest Roberta, kolekcjonerka starych pocztówek i listów. Pewnego dnia znajduje list, który zdaje się zaprzeczać wszystkiemu, co kobieta wiedziała dotychczas o swojej rodzinie. Fabuła zaczyna nabierać tempa wraz z czytaniem kolejnych stron…

 

HERMES PATRICIA – WERKA ROZTERKA NOWA NIANIA. WILGA. WARSZAWA 2015

Pierwsza część przygód kilkuletniej dziewczynki, jej czwórki rodzeństwa, fretki Margoli oraz psa. Do rodziny zawita nowa kandydatka na nianie, która od razu spodoba się dzieciom. Werka wpada na pomysł, aby zabrać ukochaną fretkę do szkoły. Robi to oczywiście w tajemnicy przed rodzicami, co przysporzy jej mnóstwo problemów. Dziewczynka musi ponieść konsekwencje swojego czynu. Jak zakończy się jej przygoda? Przekonajcie się sami.

 

HARRISON KATHRYN- TYSIĄC DRZEWEK POMARAŃCZOWYCH. MARGINESY. WARSZAWA 2015

Kultowa, zapierająca dech w piersiach opowieść z czasów XVII w. Ukazuje losy dwóch bohaterek, urodzonych tego samego dnia. Młodziutka królowa Maria Luisa jest znienawidzona przez podwładnych, przez co wciągana jest w liczne intrygi i donosicielstwa. Tymczasem Francisca oskarżana o czary nie uniknie najwyższej kary za zakazaną miłość. Książka ukazuje na przemian losy dwóch kobiet, przybliżając nam piękno a zarazem horror XVII wiecznej Hiszpani.

Artykuły

Popiół i zamęt: wspomnienia dziennikarzy, pod. red. Józefa Ambrozowicza, Agencja Wydawnicza Jota, Rzeszów 2015.

20 października 2015

Popiół i zamęt: wspomnienia dziennikarzy to zbiór piętnastu wspomnień regionalnych dziennikarzy.
Zdaniem Jakuba Pawłowskiego: „Teksty opublikowane w książce są bardzo żywe, ujmujące swą szczerością, napisane często w specyficznym języku, żargonem niemalże, lecz niezwykle otwartym dla każdego. Przecież autorami są ci, którzy przez całe życie . Tak właśnie. Wspomnienia są o Nich właśnie, o czasach dawnego podkarpackiego dziennikarstwa, o tym jak się pisało, o czym się pisało, o czym nie można było pisać, a także co było w  przygotowywanych materiałach. Książka warta jest poznania, szczególnie dla tych, którzy zaczynają przygodę z mediami – szczególnie regionalnymi”.

Andrzej Maleszka, Czerwone krzesło, Znak, Kraków 2015.

20 października 2015

Czerwone krzesło to fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia – te dobre i te złe. Książka rozpoczyna cykl Magiczne drzewo, na podstawie którego Andrzej Maleszka wyreżyserował oglądany na całym świecie cykl filmowy, nagrodzony EMMY AWARD i dziesiątkami innych nagród.

 

Jan Jakub Kolski, Las, 4 rano, Wielka Litera, Warszawa 2015.

20 października 2015

Las, 4 rano to nowa powieść twórcy filmów Jańcio wodnik i Jasminum oraz książek Egzamin z oddychaniaDwanaście słów. Książka uwodzi klimatem przypowieści filmowych, niepodobnych do żadnych innych. To to po prostu interesująca historia o człowieku skazanym na miłość, a oryginalni bohaterowie zanurzeni w świecie tyleż pięknym, co prozaicznym i okrutnym, na długo zostają w pamięci.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4628