Filia nr 7

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Katarzyna Surmiak-Domańska, Kieślowski. Zbliżenie, Agora, Warszawa 2018.

Najnowsza, wieloaspektowa biografia odkrywająca na nowo jednego z największych polskich reżyserów i scenarzystów. Autorka osadza postać Kieślowskiego w otoczeniu przyjaciół, rodziny i minionej epoki. Interesuje ją zwłaszcza to, co jest niedopowiedziane, niejasne, a nawet przekłamane. Książka w niewielkim stopniu bazuje na ogólnie znanych faktach i wydarzeniach z życia Kieślowskiego. Surmiak-Domańska opiera się bowiem głównie na świadectwach osób z drugiego planu, takich jak kolega artysty z czasów szkolnych Leonard Prochowski czy reżyser Andrzej Titkow. Autorka stara się naświetlić czytelnikom tak charakterystyczny dla Kieślowskiego smutek, wyobcowanie, lęk oraz spokój, który stał się swoistą pułapką dla twórcy Dekalogu.

 

Max Hastings, I rozpętało się piekło, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018.

W niezwykle zwarty i przystępny sposób opisane sześć lat ogólnoświatowego konfliktu, jakim była wojna 1939–1945. Obszerna, ponad dziewięćsetstronicowa, bogato ilustrowana zdjęciami i mapami pozycja znanego brytyjskiego dziennikarza, publicysty i historyka. Hastings kładzie nacisk nie tylko na przedstawienie faktów historycznych, ale także na ukazanie wpływu, jaki miała wojna na życie zwykłych ludzi, którzy stali się jej czynnymi lub biernymi uczestnikami.

 

Stanisław Lem, Ewa Lipska, Tomasz Lem, Boli tylko, gdy się śmieję… Listy i rozmowy, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018.

Niezwykle ciekawy i bogaty zbiór listów Stanisława Lema i Ewy Lipskiej z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Doskonała lektura, pełna humoru, gier słownych, anegdot i literackich zabaw, wzbogacona dodatkowo zapisem trzech rozmów wybitnego pisarza, filozofa i krytyka z polską poetką i felietonistką. Książka niewątpliwie stanowi doskonałe potwierdzenie wielkiego talentu Lema jako świetnego krasomówcy i gawędziarza, a także błyskotliwego obserwatora współczesnego świata i jego realiów.

 

Marek Harny, Sny wojenne, Prószyński i S-ka, Warszawa 2018.

Z pozoru prosta i łatwa do odbioru powieść współczesnego polskiego pisarza, poruszająca klasyczny temat walki dobra ze złem, opisująca ludzkie dramaty, dylematy moralne i konieczność podejmowania trudnych wyborów. Jest to także świetnie skonstruowany powrót do tragicznych i skomplikowanych czasów II wojny światowej, do tej pory nadal żywych w zbiorowej ludzkiej pamięci. Czy młoda studentka, Magda, jest rzeczywiście córką zbrodniarza wojennego? Jej poszukiwania i próba poznania prawdy na zawsze odcisną trwały ślad w życiu, duszy i umyśle głównej bohaterki.

 

Paulo Coelho, Hipis, Drzewo Babel, 2018.

Najbardziej autobiograficzna powieść brazylijskiego pisarza, dzięki której możemy poznać świat i pragnienia pokolenia hipisów. Główny bohater, Paulo, to długowłosy, zbuntowany młodzieniec pragnący zostać pisarzem, który nie może się pogodzić z rzeczywistością narzuconą przez brazylijską dyktaturę lat 70. Wyrusza więc w świat w poszukiwaniu prawdziwej wolności oraz celu i sensu życia. Poznajemy jego perypetie podczas wojaży po Europie, a nawet w dalekim Nepalu. Jego podróże to jednak nie tylko poszukiwanie i poznawanie, ale także głęboka przemiana i niezwykła historia miłosna, które na pewno warto poznać.

 

Jakub Małecki, Dżosef, SQN, 2018.

Nowa, poprawiona wersja powieści z 2011 roku, autorstwa Jakuba Małeckiego, autora Rdzy, Dygotów i Śladów nominowanych do Nagrody Literackiej Nike. Poznajemy tu perypetie Grześka Bednara, głównego bohatera powieści, który wskutek napadu trafia do szpitala, gdzie poznaje trzech mężczyzn, dzięki którym wyrusza do swoistego „jądra ciemności”. Dżosef to niewątpliwie bardzo dobra, wyrazista proza, napisana w stylu realizmu magicznego. Pełna humoru i satyry, której punktem odniesienia jest Joseph Conrad. Powieść niewątpliwie świetnie trafiająca w gust zarówno wielbicieli angielskiego pisarza i publicysty polskiego pochodzenia, jak i prozy samego Małeckiego.

 

Olga Tokarczuk, Opowiadania bizarne, Wydawnictwo Literackie, 2018.

Najnowsza pozycja niezwykle cenionej polskiej pisarki, dwukrotnej laureatki Nagrody Literackiej Nike. Dziwny, znamienny, ale także i śmieszny, i niezwykły – to podstawowe znaczenia słowa bizarne. Taka właśnie, czyli zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom i standardom, jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk. Autorka przedstawia nam zbiór niezwykle ciekawych opowiadań, z których każde toczy się w innej przestrzeni. Wołyń z okresu potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, zwyczajna kamienica, jakich wiele w naszych miastach i miasteczkach, odległa Azja, ale i miejsca wyimaginowane – to płaszczyzna, na której rozgrywa się akcja dziesięciu opowiadań Olgi Tokarczuk. Czytając je, z pewnością nie będziemy mogli być pewni, dokąd doprowadzą nas poszczególne historie, a poznawszy je, na pewno inaczej popatrzymy na otaczającą nas rzeczywistość.

 

Emil Marat, Michał Wójcik, Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK, Znak Literanova 2016.

Niezwykle interesująca opowieść o wojennych losach Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego - likwidatora z kontrwywiadu AK, żołnierza oddziału specjalnego 993/W, który w okresie II Wojny Światowej wykonywał wyroki śmierci wydane przez Państwo Podziemne. Wiśniewski pierwszej egzekucji dokonał w wieku 17 lat. On jak i jego nastoletni koledzy pseudonimy czerpali z atlasu ornitologicznego. Z książki dowiadujemy się w jaki sposób wojna przemieniła   bezbronnych chłopców- pisklęta, w bezwzględnie działających żołnierzy- drapieżne ptaki.

 

Renata Kosin, Sekret zegarmistrza, Znak Literanova 2016.

Najnowsza, piąta już powieść, popularnej współczesnej polskiej pisarki od wielu lat związanej z Podlasiem. Właśnie na Podlasiu osadzona jest także akcja powieści. Główna bohaterka- Lena, odnajduje tajemniczy pamiętnik z 1884 roku. Znalezisko to inspiruje ją do podróży na południe Francji ale nie tylko. W powieści znajdziemy rodzinne tajemnice, wielkie uczucia ale też niezwykle plastyczny i nastrojowy opis polskiego Podlasia. Doskonała lektura, nie tylko na długie wieczory.

 

Jonas Karlsson, Rachunek, Znak Literanova 2016.

Pisana ręką jednego z najlepszych współczesnych szwedzkich pisarzy i dramaturgów powieść będąca zabawną i gorzką refleksją nad znaczeniem tego, co nazywamy szczęściem. Paraboliczna powieść w której niczym w zwierciadle przegląda się nasza współczesna rzeczywistość. Niewątpliwa gratka dla wielbicieli prozy w stylu Franza Kafki.

 

Mitchell Zuckoff, Lodowe piekło, Znak Literanova 2016.

Niezwykle ciekawa lektura nie tylko dla pasjonatów historii II Wojny Światowej. To historia trzech katastrof lotniczych a także historia walki o życie w warunkach ekstremalnych. Książka przybliża też czytelnikowi obraz lodowej krainy jaką jest niewątpliwie Grenlandia, która bardzo łatwo może stać się dla człowieka lodowym piekłem, które jednakże wbrew przeciwnościom losu można czasami pokonać.

 

Eric-Emmanuel Schmitt, Zazdrośnice, Znak Literanova 2016.

Najnowsza książka francuskiego powieściopisarza, dramaturga i eseisty. Próba zbadania do czego zdolny jest posunąć się człowiek, gdy zawładną nim zazdrość i uraza. Ile trzeba aby miłość przerodziła się w nienawiść, na ile przyjaźń pokona uczucie i chęć zemsty. Cztery przyjaciółki uważały że przyjaźń jest wieczna i nie przemija jak miłość, czy jednak uczucie przyjaźni jaka ich łączy przetrwa próbę na jaką wystawi ich los gdy w ich życie wkradnie się młody chłopak i uczucie miłości i zazdrości?

 

Aleksandra Zaprutko-Janicka, Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania. Znak Horyzont, 2015.

Niezwykle interesująca pozycja, pełna oryginalnych przepisów i praktycznych porad, dzięki którym nawet dzisiaj można sprawdzić, jak smakowały okupacyjne, często już zapomniane potrawy.
Okupacja od kuchni to jednak nie tylko książka kucharska i historia walki z głodem, to przede wszystkim historia polskiej zaradności i hartu ducha! Poruszający obraz świata, w którym żywność szmugluje się w trumnach, zarżniętą świnię przebiera za staruszkę by uniknąć niemieckiej kontroli, a hitlerowska propaganda tłumaczy wychudzenie Polek dbaniem o figurę. Aleksandra Zaprutko-Janicka przedstawia czytelnikom; domowe kuchnie, zaplecza restauracji, spiżarnie, uliczne targowiska i kryjówki szmuglerów z czasów II wojny światowej. To opowieść o czasach, w których za nielegalne świniobicie można było trafić do obozu koncentracyjnego, warzywa hodowano w podwórkach kamienic, żołędzie wykorzystywano na kilkanaście sposobów, a zużytymi fusami handlowano na czarnym rynku.

 

Beck Weathers, Everest. Na pewną śmierć. Agora SA, 2015.

Oparta na autentycznych faktach, historia uczestnika jednej z najtragiczniejszych wypraw na Mount Everest a także, poruszająca opowieść o tym, do czego może być zdolny człowiek, kiedy dostaje od życia drugą szansę. Dziesiątego maja 1996 roku, wysoko w Strefie Śmierci na Mount Everest, w straszliwej burzy śnieżnej ginie dziewięć osób. Następnego dnia jedna z nich otrzymuje jednak od losu szansę . Kiedy ratownicy docierają do Becka Weathersa uznają, że umiera i pozostawiają go bez pomocy.Dwanaście godzin później ślepy, bez rękawic, okryty lodem, wbrew przeciwnościom losu dociera jednak do obozu. Główny bohater ocala życie, mimo ciężkich odmrożeń i utraty nosa. Jego książka to wstrząsający pamiętnik ocalałego uczestnika jednej z najbardziej pechowych wypraw na Mount Everest.

 

Kristina Sabaliauskaite, Silva Rerum, Znak, 2015.

Niezwykle interesująca powieść napisana w klimacie marquezowskim. Akcja rozgrywa się na terenach siedemnastowiecznej Litwy czyli właściwie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Widmo śmierci prześladuje rodzinę Narwojszów. Elżbieta i Jan Maciej cudem uciekają z kozackiej masakry. Dopiero ich dzieci, Urszula i Kazimierz, pokonują fatum ciążące nad rodem. Ona trafi do wileńskiego klasztoru, on pod skrzydła niebezpiecznych wolnomyślicieli. Ich rodzinna kronika, Silva Rerum, to bogaty opis wydarzeń , który jednocześnie skrywa niejedną tajemnicę. W mrocznych zaułkach Wilna dzieje się bowiem znacznie więcej. Kazimierz niemal traci życie w studenckich bójkach, w klasztornych krużgankach słychać szelest drogiego habitu przeoryszy upokarzającej młodziutką nowicjuszkę, a przez życie rodziny, niczym niszczycielski żywioł przejdzie Jan Kirdej Biront. Charyzmatyczny buntownik, uczestnik nocnych orgii na dworze Radziwiłła, będzie odpowiedzialny za wybuch namiętności w klasztorze. Zakochany w nastoletniej Urszuli jest nieświadom, że sam budzi pożądanie jej brata. Silva rerum to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju.

 

Clara Sanchez, Widok z nieba, Znak Literanova, 2015.

Pełna zaskakujących zwrotów akcji, niezwykle interesująca powieść, współczesnej hiszpańskiej pisarki. Główna bohaterka, Patricia, modelka, mimo młodego wieku odnosi ogromny sukces. Z pozoru wszystko układa się po jej myśli, tak iż uważa się za osobę bardzo szczęśliwą. Coraz częściej jednak czuje, że dla rodziny jest przede wszystkim chodzącą kartą kredytową, a dla znajomych – ślicznym dodatkiem. Pewnego dnia, podczas niespokojnego lotu z New Delhi do Madrytu, poznaje Vivianę, ekscentryczną kobietę, która oznajmia modelce, że ktoś pragnie jej śmierci. Patricia nie traktuje tego poważnie. Do czasu. Splot dziwnych i niepokojących zdarzeń sprawia, że musi zrewidować wyobrażenia, jakie miała o swoim życiu i o ludziach, którzy ją otaczają.
 

Elżbieta Cherezińska, Turniej cieni, Zysk i S-ka, 2015. 

Niezwykle interesująca powieść z kręgu literatury historycznej. Lata trzydzieste XIX wieku.
Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza – młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego – ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, arcyzdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego – prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi. W śniegach Syberii, na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek. Fascynująca opowieść o Polsce. O ludzkich losach, przeznaczeniu, zdradach i niezłomności.

 

Guillaume Musso, Central Park, Albatros, 2015.

Najnowsza powieść mistrza thrillera i jednego z najpoczytniejszych pisarzy kręgu literatury francuskiej. Para głównych bohaterów budzi się pewnego dnia w Central Parku skuta kajdankami. Nie znają się i nie pamiętają aby kiedykolwiek się spotkali. Świetnie napisana fabuła sprawia, że z czasem dowiadujemy się w jaki sposób Alice i Gabriel wplątali się w niebezpieczną sytuację, czyja krew znajduje się na ubraniu głównej bohaterki i dlaczego w jej broni brakuje jednego pocisku.

 

Iwona Grodzka-Górnik, W niebie na agrafce, Świat Książki 2015.

Napisana w lekki i zabawny sposób historia młodej kobiety- Zuzanny, samotnie wychowującej dziecko, która nagle odkrywa, że ktoś inny jest jej prawdziwym ojcem. Okazuje się nim miłość matki z czasów studiów, artysta-malarz, który w stanie wojennym przepadł bez wieści. Główna bohaterka, wspierana przez zwariowaną przyjaciółkę, rusza na poszukiwanie ojca do Włoch, gdzie przy okazji natrafia na trop szajki zajmującej się fałszowaniem obrazów. Przy okazji spotyka także swoją wielką miłość,

 

Jakub Błaszczykowski, Małgorzata Domagalik, Kuba, Grupa Wydawnicza Foksal, 2015.

Pierwsza i jedyna biografia światowej sławy polskiej gwiazdy futbolu. Obarczony ciężarem tragedii z dzieciństwa, Błaszczykowski zawsze niechętnie mówił o swojej przeszłości. W końcu przerwał milczenie i w przejmujących, szczerych rozmowach opowiada o sobie, rodzinie, buncie dorastania i mozolnym pokonywaniu demonów przeszłości. Z czytelnikami, tytułowy Kuba dzieli się przemyśleniami, jak radzić sobie z przeciwnościami losu, przełamywaniem stereotypów, jak nie pogubić się w świecie mediów. To także niezwykle intrygująca opowieść o blaskach i cieniach piłkarskiego życia o jakim marzy z pewnością niejeden, nie tylko dorosły potencjalny czytelnik.

 

Anna Edyk-Psut, Wierszyki na pogodę i niepogodę, SBM sp. zoo, 2015.

Dlaczego wietrzyk jest psotny? co nam przypominają przesuwające się po niebie chmurki? Jak owady radzą sobie z upałem? Książka autorstwa Anny Edyk-Psut, pięknie ilustrowana przez Milenę Zarembę, z pewnością przybliży kilka odpowiedzi najmłodszym czytelnikom za pomocą ciepłych i przystępnie napisanych wierszyków o różnych zjawiskach pogodowych.

 

Gina L. Maxwell, Edukacja Kopciuszka, Amber 2015.

Lucie jest świetna w pracy ale niestety do niczego w życiu uczuciowym. Ma niskie poczucie wartości, brak jej pewności i tego czegoś, co sprawia, że mężczyźni oglądają się za kobietą na ulicy. Reid, mistrz sztuk walki, twardy fighter a w głębi duszy... wrażliwy artysta. W oczekiwaniu najważniejszej walki swego życia, leczy kontuzję, jego terapeutką ma być właśnie Lucie. Oboje postanawiają sobie wzajemnie pomóc. Ona ma mu w odzyskaniu jego mistrzowskiej formy a on, w zamian nauczy ją sztuki uwodzenia. Tak rozpoczyna się edukacja Kopciuszka...

Artykuły

Lincolin Peirce, Zapiski luzaka: trefna strefa, „Nasza Księgarnia”, Warszawa 2015.

20 października 2015

To tom 6 cyklu Zapiski luzaka, w którym Natan jest od tego, żeby wpadać w kłopoty po uszy i później szukać wyjść ze skomplikowanych sytuacji. Takiego bohatera Lincoln Peirce wykorzystuje, żeby zachęcić dzieci do książek – i znakomicie mu to wychodzi, bo chłopiec dostarcza sporo rozrywki, a do tego - mimo wad - daje się lubić. W kolejnych tomach cyklu Natan relacjonuje swoje szkolne doświadczenia i rysuje komiksowe opowiastki. Wszystko z wielkim poczuciem humoru.

 

Marcin Gutowski, Święta Ziemia: opowieści z Izraela i Palestyny, Znak, Kraków 2015.

20 października 2015

Święta Ziemia: opowieści z Izraela i Palestyny to nowa książka dziennikarza Polskiego Radia. Jest to opowieść o  ludziach, którzy na co dzień żyją w rozdartej konfliktami Ziemi Świętej, a każdy z jej bohaterów opowiada o swoim zwykłym życiu w niezwykłym miejscu.
Marcin Gutowski zabiera nas w fascynującą podróż – od roztańczonego Tel Awiwu, przez rozmodloną Jerozolimę aż po niemal zrównane z ziemią, otoczone murem arabskie wioski. Ich historie układają się w epicką opowieść o nieustannym balansowaniu na krawędzi, o wielkich namiętnościach i całkiem zwyczajnych marzeniach. Dopiero patrząc na Ziemię Świętą oczami jej mieszkańców, można naprawdę zrozumieć jej paradoksy i docenić niebywałe piękno.

David Lagercrantz, Co nas nie zabije, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2015.

20 października 2015

Co nas nie zabije to kontynuacja trylogii Millennium Stiega Larssona, napisana przez Davida Lagercrantza. Autor wprawdzie pisze w duchu Larssona, jednak zarazem nie próbuje go naśladować i nadaje swojej powieści indywidualny charakter. Lagercrantz przedstawia dalsze losy Mikaela Blomkvista, Lisbeth Salander i kilku innych bohaterów znanych czytelnikom. Wprowadza także nowe postaci, a przede wszystkim tworzy zupełnie nową historię w oparciu o wątki z  poprzednich części.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2664