Filia nr 6

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Anna Herbich, Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie, Znak Horyzont, Kraków 2018.

Książka jest zbiorem opowiadań kilku już sędziwych kobiet, które wtedy, kiedy na Wołyniu działy się okrutne wydarzenia, były dziećmi. Kobiety te na zawsze utraciły wszystko, co miały najcenniejsze. „Dziewczyny” opowiadają o swoich dramatach i o próbach powrotu do życia. Każda z nich miała inny życiorys, ale łączy je jedno: ból i cierpienie, których doświadczyły. Szanują i pielęgnują pamięć o pomordowanych przodkach, upamiętniają miejsca kaźni, aby nigdy te zbrodnie nie zostały zapomniane przez czas i ludzi.

 

Dion Leonard, Odnaleźć Gobi, HarperCollins Polska, Warszawa 2018.

To historia małego psa o wielkim sercu. Maratończyk Dion Leonard po kontuzji wyrusza do Chin, aby wziąć udział w biegu przez pustynię. Nie spodziewa się, że spotka go tam coś pięknego. Przypadek, a może przeznaczenie sprawia, że na jego drodze staje malutka, drobna psinka. Towarzyszy mu w całym biegu, nie opuszcza go na krok. Dion postanawia zabrać ją ze sobą do Szkocji, gdzie mieszka. I tu następuje całe pasmo problemów, ale Dion się nie poddaje, obiecał przecież małej suni, że już zawsze będą razem. Odnaleźć Gobi to książka, której nie da się zapomnieć: wzrusza, a nawet doprowadza do łez. Idealna lektura dla każdego zwierzoluba.

 

Małgorzata Musierowicz, Feblik, Wydaw. Akapit Press, Łódź 2015.

Feblik, najnowsza książka Małgorzaty Musierowicz, to ciąg dalszy Wnuczki do orzechów”, 21 tom Jeżycjady. Akcja przebiega w czasie tych samych, kilku upalnych dni sierpniowych. Dotyczy przełomu w życiu Ignacego Grzegorza. Humor, dobra energia, radość życia i ciepło – znajome postacie i zaskakujące wydarzenia.

 

Megan McDonald, Hania Humorek, Tydzień na opak, Egmont Polska Sp.z.oo, Warszawa 2015.

Główna bohaterka Hania postanawia na kilka dni zmienić swój wygląd i zachowanie. Jednak jej przyjaciele przyzwyczajeni do innej Hanii zaczynają się o nią martwić czy wszystko z nią w porządku, oraz czy ta miła uśmiechnięta dziewczynka nie jest czasem oszustką.
Ta wciągająca powieść została przygotowana z myślą o starszych dzieciach.


Jean Sasson, Łzy Księżniczki, Znak, Kraków 2015.

Kolejna książka literatury faktu, która przybliża nam obraz z życia saudyjskiej księżniczki Sułtany. Trudno nam uwierzyć, iż w czasach dzisiejszych istnieją kraje, w których kobiety nie mają żadnych praw. Traktowane są jak niewolnice, poniżane, wykorzystywane.
Książka momentami pełna jest drastycznych scen, pokazuje ogrom cierpienia, bólu. Książka jest szokująca a zarazem wzruszająca. 

 

Laureie Halse Anderson, Bezlitosne ostrze pamięci, Lucky, Radom 2015.

Główna bohaterka to przeciętna nastolatka, która stara się prowadzić normalne życie. Przez kilka lat podróżowała po Stanach z ojcem weteranem, który usiłuje uciec przed demonami przeszłości. Ma on różne nastroje, często wpada w szał, Hayley stara się chronić ojca przed nim samym. Książka w niektórych momentach jest wstrząsająca, w innych zaś zabawna.

 

Hyeonseo Lee, David John, Dziewczyna o siedmiu imionach, Pruszyński i S-ka, Warszawa 2015.

To niebywała opowieść pozwalająca poznać życie pod jedna z najbardziej bezwzględnych i tajemniczych dyktatur świata, ale też historia kobiety, która walczy o wolność swojej rodziny. Ta niesamowita historia opisuje nie tylko ucieczkę Hyeonseo z mroku tyranii w świetlany, wolny świat lecz dojrzewanie, mozolny proces zdobywania wiedzy. To historia silnej, odważnej i elokwentnej kobiety – świadectwo triumfu jej niezłomnego ducha.

 

Artur Cieślar, Listy do Małgosi. Jabłoń kwitnie zawsze, Zwierciadło, Warszawa 2015.

Listy do Małgosi to książka, która jest zapisem stanu jaki przeżywamy gdy tracimy bliską osobę. Takie odejście to jedno z najtrudniejszych doświadczeń. Autor przez wiele lat przyjaźnił się z Małgorzatą Braunek. Po jej śmierci zaczął pisać listy.

 

Jacek Komuda, Ostatni honorowy, Fabryka Słów, Lublin 2015.

Jest to powieść oparta na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się w latach 80. I 90. Ubiegłego stulecia. Kuba Błażyk to młody szermierz, zawodnik warszawskiej Legii. Chłopak nie może pogodzić się z werdyktem na korzyść rosyjskich „braci”. Chce odejść i wtedy pojawia się propozycja udziału w pojedynku na ostra broń białą. Walki są nielegalne – to walka na śmierć i życie.

 

Dariusz Rekosz, Pocztówka z Toronto, Bernardinum, Pelpin 2015.

Pocztówka z Toronto to książka pełna ciepła, wzruszeń i niesamowitych zwrotów akcji. Monika, przeciętna uczennica gimnazjum, musi sprostać śmierci, miłości, przyjaźni i wykluczeniu społecznemu. Dziewczyna za namową swojej przyjaciółki i jej chłopaka za wszelką cenę decyduje się poprawić swój byt. Jak daleko posunie się aby pomóc mamie? Komu będzie mogła zaufać? Książka ta pomoże nam zrozumieć trudne decyzje podejmowane przez młodych ludzi.

Artykuły

David Lagercrantz, Co nas nie zabije, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2015.

20 października 2015

Co nas nie zabije to kontynuacja trylogii Millennium Stiega Larssona, napisana przez Davida Lagercrantza. Autor wprawdzie pisze w duchu Larssona, jednak zarazem nie próbuje go naśladować i nadaje swojej powieści indywidualny charakter. Lagercrantz przedstawia dalsze losy Mikaela Blomkvista, Lisbeth Salander i kilku innych bohaterów znanych czytelnikom. Wprowadza także nowe postaci, a przede wszystkim tworzy zupełnie nową historię w oparciu o wątki z  poprzednich części.

John Grisham, Chłopcy Eddiego, Wydawnictwo Albatros, 2015.

20 października 2015

Kilkanaście lat temu Neely Crenshaw był gwiazdą futbolu, najlepszym rozgrywającym w historii drużyny Spartan z  Messyny. Wróżono mu wielką karierę. Niestety, doznał kontuzji. Po piętnastu latach od wyjazdu z Messyny, Neely, który obiecał sobie, że już nigdy nie stanie na boisku „Spartan”, wraca do miasta na pogrzeb swojego dawnego trenera. „Chłopcy Eddiego” spotykają się na trybunach swojego stadionu, wspominając dawne czasy. Jest wśród nich i Neely. Mężczyzna wciąż usiłuje uporać się z przeszłością…

Pamela Butchart, Naszą panią napadli kosmici!, Zielona Sowa, Warszawa 2015.

20 października 2015

Maję i Franka ciągle spotykają w szkole przedziwne rzeczy, ale rodzice kompletnie im nie wierzą. Uczniowie postanawiają dowiedzieć się, co się tak naprawdę dzieje...

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:3989