Filia na 1

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Mariola, moje krople, Prószyński Media, Warszawa 2019.

Akcja powieści rozgrywa się w 1981 roku. 12 grudnia w małym prowincjonalnym teatrze ma gościć delegacja z ZSRR. Pierwszy Sekretarz PZPR narzuca dyrektorowi teatru, by wystawił Strip-tease, nie mając pojęcia, że w sztuce Mrożka nikt się nie rozbiera. Książka stylizowana na komedię omyłek, przypominającą swoim klimatem komedie Stanisława Barei i kabaret Olgi Lipińskiej.

 

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Fortuna i namiętności. Klątwa, cz. 1 i 2, Prószyński Media, Warszawa 2019.

Akcja powieści dzieje się na Litwie w 1733 roku. Na stosie ginie dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na swoich oprawców. Odtąd pech nie przestaje im towarzyszyć. W tym barwnym okresie historycznym toczą się losy skromnej Zofii i namiętnej Cecylki. Obie walczą o serce zuchwałego Kacpra.

 

Piotr Zychowicz, Skazy na pancerzach, Rebis, Poznań 2018.

Skazy na pancerzach to pierwsza książka, która przedstawia czarne karty z życia żołnierzy wyklętych. Opowiada o tym, jak niektórzy polscy żołnierze dopuszczali się strasznych zbrodni, takich jak: masowe egzekucje, grabieże, gwałty na niewinnych cywilach i jeńcach. To nie jest komunistyczna propaganda. Dla jednych „łupaszka”, „Bury” czy „Wołyniak” to wielcy bohaterowie, dla innych mordercy. Piotr Zychowicz nie ma wątpliwości, że żołnierze ci walczyli o słuszną sprawę, co jednak, jego zdaniem, nie oznacza, że należy ukrywać niewygodne fakty, które ich dotyczą.

 

Katarzyna Misiołek, Ktoś ci się przygląda, Muza SA, Warszawa 2018.

Główna bohaterka książki Katarzyny Misiołek to dziennikarka radiowa, której nocny program Randka w ciemno jest bardzo popularny wśród słuchaczy. Wychowuje syna i właściwie w jej życiu nic się nie dzieje. Któregoś dnia zauważa, że ktoś ją obserwuje. Anna zaczyna się bać. Wpada w paranoję. Czy może ktoś na nią czyha? Warto się o tym przekonać samemu.  

 

Ilona Maria Hilliges, Boginka, Świat Książki, Warszawa 2016.

Najnowsza powieść autorki Białej czarownicy i Gwiazd nad Afryką. Afryka była dla Wiktorii tematem tabu. Po śmierci matki bohaterka znajduje zabytkową afrykańską rzeźbę z terakoty. Dziewczyna dowiaduje się, że ma ciotkę mieszkającą w Afryce i udaje się w daleką podróż na kontynent afrykański. Czy bohaterka zmierzy się z nowa rzeczywistością, mroczną tajemnicą rodzinną, tego czytelnik dowie się z tej znakomitej książki.

 

Elia Kazan, Układ, Albatros, Warszawa 2015.

Układ to najgłośniejsza powieść amerykańskiego pisarza i reżysera. Autor ukazuje obraz amerykańskiego społeczeństwa, którego nie da się zdezaktualizować. Układ to historia człowieka Ediego Andersona, który posiada wszystko: luksusowy dom z basenem, samochody i piękną żonę. Mistrz udawania potrafi sobie świetnie radzić, w świecie, gdzie podstawę stanowi gra pozorów. Ale pewnego dnia postanawia zburzyć mury wzniesione na fałszu i zakłamaniu.

 

Stephen King, Znalezione, nie kradzione, Albatros, Warszawa 2015.

Morris Bellamy napada na farmę, na której mieszka znany pisarz, John Rothstein. Naraził się on Bellamy’emu, nie tylko tym, że niczego nie wydał, gorzej, zmienił swego powieściowego bohatera – idola Morrisa – w oportunistę. Pewne jest, że pisarz zasłużył na śmierć. Bellamy kradnie pieniądze i rękopisy pisarza. Niestety nie przeczytał ich, ponieważ trafił do więzienia. Kilkanaście lat później, niejaki Peter Saubers przypadkiem znajduje pieniądze i rękopisy Rothsteina. Kiedy Bellamy wychodzi na wolność, Peterowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Czy detektyw Hodges pokona psychopatę?

 

Sławomir Koper, Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2016.

W swojej książce Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej historyk, autor m.in. Tajemnic i  sensacji świata antycznego czy Śladami pierwszych Piastów, ukazuje różne odcienie skandalizującej historii okresu międzywojennego.

I tak poznaje czytelnik okoliczności zamachu na prezydenta Narutowicza, zaginięcia generała Zagórskiego czy polityków skazanych na więzienie w Berezie Kartuskiej. Druga Rzeczypospolita to także afery życia kulturalnego i towarzyskiego: kampanie literackie Boya-Żeleńskiego, drugie małżeństwo prezydenta Mościckiego czy sprawa Gorgonowej. Ciekawa, pasjonująca i pouczająca lektura.

 

Curt Riess, Naziści schodzą do podziemia, Wydawnictwo REPLIKA, Zakrzewo 2015.

W swojej książce Naziści schodzą do podziemia Curt Riess odkrywa przed czytelnikiem szokującą prawdę o losach nazistów po II wojnie światowej. Jak udało im się ujść karze za popełnione zbrodnie, jakim cudem tak wielu z nich pełniło po wojnie eksponowane stanowiska?

Autor pisze, że już po 1943 roku wysocy, nazistowscy urzędnicy, głównie architekci tego systemu, rozczarowani Hitlerem i przegrana wojną - Martiv Börmann i Heinrich Himmler - stworzyli tajny program zejścia partii nazistowskiej do podziemia. Mieli nadzieję kiedyś podjąć walkę na nowo. Z perspektywy czasu wiadomo, że wszystkie przewidywania Riessa się spełniły. Tylko w ilu kwestiach miał rację?  

 

Sławomir Koper, Życie towarzyskie elit PRL, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2014.

Kolejna książka Sławomira Kopera z bestsellerowej serii o elitach PRL-u. Bowiem życie towarzyskie w PRL-u kwitło w najlepsze. Poznajemy słynne warszawskie lokale, stoliki literackie, kabarety Bim-Bom i STS; ekscentryczne rozrywki sportowców, dziennikarzy, artystów oraz polityków. A to wszystko jak zwykle w twórczości Kopera okraszone barwnymi anegdotami, świetnie oddającymi charakter epoki.

 

James Oswald, Skradzione morderstwo, Wydaw. Jaguar, Warszawa 2015.

James Oswald zalicza się do ścisłej czołówki najlepszych autorów szkockich. Tym razem jego ulubiony bohater, inspektor edynburskiej policji, tony McLean, prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa dziesięciu kobiet. Nareszcie udało mu się ująć sprawę – to Donald Anderson. Oskarżony przyznał się do winy, lecz twierdził, że działał pod wpływem tajemnej księgi. Wkrótce osadzony w więzieniu Anderson zostaje zamordowany, a morderstwa znowu zaczynają się mnożyć. Kto naśladuje nieżyjącego zabójcę? Inspektor McLean rozpoczyna śledztwo…

 

Sharon Kay Penman, Słońce w chwale, Poznań 2015.

Amerykańska autorka powieści historycznych tym razem przenosi nas w XV wiek, w czasy panowania Ryszarda III. Czym Ryszard III zasłużył sobie na to, by przejść do historii jako najbardziej znienawidzony władca Anglii? Sharon Penman chce na kartach tej powieści przywrócić dobre imię człowiekowi, który w dążeniu do celu, stał się uosobieniem nikczemności, przewrotności i bezwzględności.

 

Carol Casella, Złączeni, Prószyński Media Sp. Z o.o., Warszawa 2015.

Autorka w swojej powieści stara się odpowiedzieć na pytania: co to znaczy być lekarzem z powołania, kto ma prawo decydować o dalszym życiu lub śmierci osoby w śpiączce i czy da się całkowicie oddzielić życie prywatne od zawodowego? Okazuje się bowiem, że pogrążoną w śpiączce ofiarą wypadki i lekarką, która nad nią czuwa, łączy niewidzialna nić, a cena prawdy może okazać się jej szczęście.

 

Lisa Gardner, Nie bój się, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2015.

Detektyw Warren zostaje wezwana na miejsce morderstwa, którego ofiarą padła młoda kobieta. Sprawca pozostawił przy ciele czerwona różę i szampan. Podczas oględzin domu denatki, detektyw zostaje zepchnięta ze schodów i traci pamięć. Tymczasem dochodzi do kolejnego morderstwa według identycznego scenariusza. Tylko detektyw Warren mogłaby rozpoznać sprawcę, jednak nic nie pamięta z tamtej feralnej nocy. Pomimo to angażuje się w śledztwo a morderca poluje również na panię detektyw.

 

Stanisław Biel SJ, Paweł z Torsu na misyjnym szlaku, Wydawnictwo WAM, Kraków 2015.

Książka jezuity Stanisława Biela zrodziła się z fascynacji życiem św. Pawła. Apostoł podróżował i głosił Dobrą Nowinę z Tarsu aż po Rzym. Czytelnik dzięki tej lekturze może lepiej zrozumieć siebie i przekonać się, że problemy, które przeżywał św, Paweł, są aktualne także w nas samych, a jego postać jest bardzo bliska współczesnemu człowiekowi.

 

 Wendy Holden, Urodzeni, by żyć, Wydawnictwo Sonia Droga, Katowice 2015.

Urodzeni, by żyć to historia trzech ciężarnych Żydówek, więźniarek obozu koncentracyjnego, które cudem uniknęły śmierci. W drodze do Mauthausen w Austrii, rodzą w nieludzkich warunkach dzieci. Dzięki pomocy współwięźniów i szczodrości mieszkańców mijanych wiosek, zarówno matkom jak i dzieciom udaje się przeżyć i rozpocząć nowe życie w różnych częściach świata. Podczas obchodów 65-lecia wyzwolenia obozu Mauthausen, dzieci dowiadują się, w jakich okolicznościach przyszły na świat.

 

Agata Tuszyńska, Narzeczona Schulza, Wydawnictwo Literackie, 2015.

Książka Agaty Tuszyńskiej Narzeczona Schulza to opowieść o nauczycielce Józefinie Szelińskiej – Junie, która w latach 1933–1937 była narzeczona genialnego pisarza i malarza, autora Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod klepsydrę – Brunona Schulza. Pisarz planował z nią wspólne życie. Niestety przywiązany do swoich krajobrazów, stylu bycia, samotności, nie znalazł dość siły, by zostać mężem Juny. Szelińska pozostała wierna pamięci Brunona, przeżyła narzeczonego, unikała jednak świata literackiego. Książka łączy w sobie literacką fikcję, fakty, strzępy wspomnień, listów – śladów w czyjejś pamięci.

 

Camilla Läckberg, Pogromca lwów, Czarna Owca, 2015.

Nowy kryminał jednej z najciekawszych szwedzkich pisarek – Camilli Läckberg. Jej książki doskonale oddają klimat szwedzkiej prowincji. Powieść Pogromca lwów rozgrywa się w mroźnej. Pod kołami samochodu ginie półnaga nastolatka. Prowadzący śledztwo Patrik Hedström ustala, że denatką jest Victoria, która zginęła wracając do domu ze szkółki jeździeckiej. W tym samym czasie Erika Falck bada dawną sprawę, w której ofiarą jest zamordowany przez żonę mąż. Erika czuje, że kobieta skrywa mroczną tajemnicę.

Artykuły

Pamela Butchart, Szpieg, który lubił szkolne obiady, Zielona Sowa, Warszawa 2015.

16 października 2015
Przejdź do - Pamela Butchart, Szpieg, który lubił szkolne obiady, Zielona Sowa, Warszawa 2015.

 Druga część zabawnych perypetii Mai i jej szkolnych kolegów i koleżanek. Tym razem Maja zostaje opiekunką nowej uczennicy Matyldy, która jest Francuzką.

Magda Omilianowicz, Przekraczając granice, Reporter, Koszalin 2015.

16 października 2015
Przejdź do - Magda Omilianowicz, Przekraczając granice, Reporter, Koszalin 2015.

Magda Omilianowicz to dziennikarka oraz autorka książek, zajmująca się tematyką społeczną i podróżniczą. Jej kolejna książka Przekraczające granice jest zbiorem wywiadów, zawierającym ciekawe a zarazem zmuszające do zastanowienia historie. Autorka przedstawia pięć nietuzinkowych kobiet: Joannę i Magdę; Teresę – Królową Autostopu, Barbarę oraz Marię –  doktora medycyny, patologa, która na co dzień obcuje ze śmiercią, nie tylko zawodowo.

Anegdoty o gwiazdach, zebrała i opracowała Magda Omilianowicz, Reporter, Koszalin 2015.

16 października 2015
Przejdź do - Anegdoty o gwiazdach, zebrała i opracowała Magda Omilianowicz, Reporter, Koszalin 2015.

 W najnowszej książce Magdy Omilianowicz autorce udało się zebrać ponad 250 zabawnych historyjek z życia naszych gwiazd - aktorów, piosenkarzy, ludzi mediów. Oto jedna z nich:
– „U pana ANDRZEJA WAJDY podczas kręcenia zdjęć alkohol był zakazany. Totalnie zakazany – mówi CEZARY PAZURA. – Na planie mieliśmy barowóz. Wchodziło się do jelcza, a tam był bar. Zjadało się jajecznicę , a ten facet zawsze miał flaszkę pod barem. Było piekielnie zimno, więc ja tak poszedłem po cichutku do barowozu i mówię: – Panowie, dajcie mi lufkę, bo skostniałemAle panie Cezary, jest zabronione, zupełnie. Pan Andrzej powiedział, że wyrzuca z pracy. Ja na to:    –  Ale nie ma pana Andrzeja, tak że ja zdążę, po cichutku. Facet mi nalał kieliszek, podnoszę go do ust… pan Andrzej wchodzi. – Co pan robi? – pyta. Ja mówię: - Piję wódkę, bo mi jest zimno. A pan Andrzej na to: …To dla mnie też pięćdziesiątkę”.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-16
Data publikacji:2015-10-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:5292