Czytelnia Główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Karolina Hyży, Zdrowie na talerzu. Kaszomania, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2019.

Kaszomania to pozycja dla tych, którym bliski jest zdrowy tryb życia, a zwłaszcza dieta oparta na kaszach, które w wielu polskich domach z pewnością są niedoceniane. Książka zawiera smaczne i zdrowe przepisy z kaszą w roli głównej. Są to receptury wykorzystujące m.in. te mniej znane odmiany, takie jak: bulgur, kuskus, amarantus, komosa ryżowa, z których możemy zrobić przepyszny obiad lub smaczny deser.

 

 

Delia McCabe, Nakarm swój mózg. Ponad 100 posiłków, dzięki którym poczujesz się lepiej, Wydawnictwo Buchmann – Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2019.

Ta książka pełna jest przepisów na smaczne dania, dzięki którym zwiększymy efektywność naszego mózgu. Autor dostarcza ciekawych informacji o produktach mających pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale i umysł. W książce znajdziemy przepisy na śniadania, dania główne i desery, w tym posiłki wegańskie i bezglutenowe, z których część nie wymaga gotowania. Dzięki wykorzystaniu podanych receptur mamy szansę na poprawę koncentracji i pamięci oraz zredukowanie poziomu stresu.  

 

Jeremy Brown, Grypa – sto lat walki, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019.

W książce pt. Grypa autor Jeremy Brown opisuje w sposób fascynujący, a zarazem przystępny historię jednej z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie. Swoją opowieść zaczyna od śmiercionośnej pandemii z roku 1918, czyli „hiszpanki”, która zabiła miliony ludzi. Twórca tej niezwykłej pozycji jest również lekarzem i omawia spory związane ze szczepionkami oraz lekami przeciwwirusowymi.

 

Neil H. Riordan, Komórki macierzyste: rewolucja w medycynie, czyli jak komórki macierzyste zmieniają medycynę i nasze życie, Wydawnictwo ARW DK Media Poland, Warszawa 2019.

Autorem rekomendowanej książki jest Neil H. Riordan – jeden z pionierów w obszarze medycyny regeneracyjnej, który wdraża zastosowanie komórek macierzystych dla zmiany lub odwrócenia procesów chorobowych u ludzi. W książce znajdziemy opinie osób zajmujących się tą dziedziną medycyny, a także wspomnienia gwiazd sportu i zwykłych ludzi, którym pomogło leczenie komórkami macierzystymi. Autor twierdzi, że może to być medycyna przyszłości.

 

Zoë Waxman, Kobiety Holocaustu, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2019.

Autorka tej pozycji to wykładowczyni w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu w Oxfordzie, wybitna specjalistka zajmująca się tematyką Holocaustu, feministycznej roli płci i sytuacji kobiet w czasach II wojny światowej. Zoë Waxman oddaje głos osobom, które do tej pory nie były wysłuchane. Autorka pokazuje, że tak samo jak kategoria rasy, ważna była kategoria płci. Pozycja ta zmusza nas do głębszego przemyślenia roli płci w historii nazistowskiego ludobójstwa.

 

Maria Iwaszkiewicz, Kuchnia Iwaszkiewiczów – przepisy i anegdoty, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019.

Dzięki wydawnictwu Znak mają Państwo możliwość znaleźć się w rodzinnej kuchni Iwaszkiewiczów. W książce znajdziemy wspomnienia córki pisarza, Marii, która opowiada o smakach dzieciństwa. W niniejszej pozycji zostały zebrane łatwe i praktyczne przepisy na potrawy międzywojennej i powojennej kuchni, przetykają się one z opisami rytuałów, które towarzyszyły przy robieniu konfitur czy przygotowywaniu bab wielkanocnych. Zachęcamy do zapoznania się z tą pozycją i sprawdzenia, jakie przepisy były przygotowywane w domu Iwaszkiewiczów.

 

Kazimierz Nóżka, Marcin, Scelina, Maciej Kozłowski, Zanim wyjedziesz w Bieszczady, Wydawnictwo Znak – Horyzont, Kraków 2019.

Zanim wyjedziesz w Bieszczady to książka napisana żywym, a czasami żartobliwym językiem przez dwóch znanych leśników, którzy dzięki filmikom umieszczanym na facebookowym koncie Nadleśnictwo Baligród skradli serca internautów. Przeczytamy w niej o pięknym i jeszcze nie do końca poznanym regionie, jakim są Bieszczady. Na czytelników czekają krótkie informacje historyczne, przeplatane wspomnieniami z dzieciństwa pana Nóżki, i jego ciekawe opowieści pełne przygód oraz malownicze opisy przyrody, pracy leśnika i tamtejszych węglarzy.

 

Janina Pelc, Legendy i gawędy spod korniaktowskiej strzechy, Wydawnictwo Edytorial, Rzeszów 2019.

Książka ta to zbiór dwudziestu jeden legend i gawęd korniaktowskich spisanych przez Janinę Pelc. Opowieści, które zachowały w sobie wiele pierwotnego autentyzmu, bezpośrednio wiążą się z regionem lasowiackim.

 

Robert Ziębiński, Stephen King. Instrukcja obsługi, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019.

Książka Roberta Ziębińskiego to wielka podróż po literackim i filmowym świecie Stephena Kinga. W pozycji tej omówiono wszystkie książki tego autora, a także każdą adaptację filmową. Znajdziemy w niej miniprzewodnik po miasteczku Castle Rock oraz historię powstania Mrocznej Wierzy. Książka zawiera również zapis rozmów z twórcami, którzy pracowali ze słynnym amerykańskim pisarzem powieści grozy, m.in z Mickiem Garrisem i Zakiem Hiditchem. Z kolei polscy popularni pisarze podzielili się z czytelnikami swoimi opiniami o twórczości Stephena Kinga.

 

Igor Kostin, Czarnobyl. Spowiedź reportera, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019.

Wydawnictwo Albatros wznowiło pięknie wydany album przedstawiający dzień po dniu wydarzenia z 26 kwietnia 1986 roku. Książka ta to świadectwo katastrofy, spisane i sfotografowane przez Igora Kostina. Pozycja zawiera wiele unikatowych zdjęć.

 

Charis Tribe, Stolarstwo. Kompendium, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2019.

Poradnik przeznaczony dla chcących zacząć swoją przygodę z drewnem. Chris Tribe to projektant i twórca pracujący w drewnie, który w swojej książce przybliża tajniki swojego fachu. Szczegółowo instruuje i podpowiada, jakie narzędzia przydają się w warsztacie, a także jak posługiwać się frezarką, wyciąć złącze, fornirować czy jakie środki zastosować do danego drewna. W pozycji znajdziemy również gotowe projekty do samodzielnego wykonania.

 

Leonard Mlodinow, Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu, Prószyński Media Sp. z. o.o., Warszawa 2019.

Książka polecana wszystkim zainteresowanym działaniem naszego mózgu. Autorem jest słynny amerykański fizyk, który w niniejszej publikacji opisuje mechanizmy odpowiedzialne za proces elastycznego myślenia. Wskazuje sposoby kształtowania i wykorzystywania potencjału kreatywności tkwiącego w każdym z nas. Postępując za wskazówkami Mlodinowa, dowiemy się, w jaki sposób wyzwolić się z rutynowych przekonań, a także poznawać nowe drogi dla naszych myśli.

 

Józef Białek, Czas niewolników. Jak świat stał się własnością kilku korporacji, Wydawnictwo Wektory, Wrocław 2019.

Książka Czas niewolników, jak pisze autor, to opowieść o tym, jak nasz świat w ciągu ostatnich dwóch stuleci został zagarnięty przez niewielką grupę ludzi działających poprzez ukryte w cieniu instytucje. To książka dla niewolników o ich panach. Objaśnia ona prostym językiem, bez terminów ekonomicznych, mechanizmy funkcjonowania światowej finansjery.

 

Paweł Bieliński, Artyści, Wydawnictwo Manufaktura Słów, Gdynia 2019.

Książka Pawła Bielińskiego to zbiór sześciu wyczerpujących rozmów z przedstawicielami kilku różnych dziedzin artystycznych, takich jak: aktorstwo, śpiew operowy, piosenka czy poezja. W niniejszej publikacji artyści opowiadają o swoim życiu, etapach kariery, ujawniają kulisy pracy w teatrze i na planach filmowych, wspominają o tym, jak powstają wiersze i piosenki. W książce znajdziemy wywiady z aktorką teatralną i filmową Ewą Krasnodębską, ze światowej sławy śpiewakiem operowym Wiesławem Ochmanem, z poetką i dziennikarką Barbarą Gruszką-Zych, ze znanym z seriali telewizyjnych aktorem Tomaszem Ciachorowskim, z kompozytorem i piosenkarzem, zwycięzcą konkursu Eurowizji Aleksandrem Rybakiem oraz z aktorem teatralnym Adamem Serowańcem.

 

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek. A w konopiach strach,  Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019.

W świecie współczesnej medycyny niewiele jest tematów budzących tyle kontrowersji, co w przypadku medycznych zastosowań marihuany.
Konopie były podstawą leczniczego arsenału dla uzdrowicieli w starożytnych Chinach, Indiach czy Grecji. Dziś w wielu krajach są nielegalne, więc naukowcy, który chcą badać ich medyczny potencjał, mają pod górkę. Medyczna marihuana w Polsce wprawdzie zdała już egzamin, ale wciąż brakuje przepisów pozwalających na jej używanie, a za jej niewłaściwe zastosowanie lekarz zgodnie z prawem może zostać skazany nawet na 15 lat więzienia.
W kolejnej książce z serii Bez tajemnic wybitny neurobiolog profesor Vetulani w rzeczowy, a zarazem barwny sposób opowiada o badaniach nad leczniczym zastosowaniem marihuany, o jej wpływie na nasz mózg, serce, układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Opowiadając o zalegalizowanych w Polsce substancjach uzależniających i zmieniających świadomość, profesor wyjaśnia podstawy chemii w naszym mózgu i działania narkotyków i stymulantów. W przejrzysty, a jednocześnie niepozbawiony dowcipu sposób mówi o uzależnieniach behawioralnych, których przedmiotem mogą być zarówno używki, jak i seks czy sport.

 

Marcin Rotkiewicz,  Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim,  Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019.

Marcina Rotkiewicza pt. „Mózg i błazen”, będącą zapisem rozmowy dziennikarza z Jerzym Vetulanim, neurobiologiem, profesorem Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, autorem książek popularnonaukowych, redaktorem czasopisma „Wszechświat”.
Profesor Vetulani opublikował kilkaset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu, był jednym z najczęściej cytowanych polskich naukowców w dziedzinie biomedycyny. Do jego głównych zainteresowań badawczych należały: zaburzenia depresyjne, pamięć, uzależnienia i choroby neurodegeneracyjne.

„Mózg i błazen" to życie niezwykłego człowieka w pigułce. W pozytywnym odbiorze książki pomaga język wywiadu oraz niezwykłe poczucie humoru, ironia i dystans Vetulaniego do siebie i swojej rodziny. Na obawy redaktora Rotkiewicza przed autoryzacją i usunięciem rzeczy kontrowersyjnych Vetulani odpowiedział: „Niech się pan nie martwi. Niczego nie będę wykreślał. Potraktuję naszą książkę jako dzieło pośmiertne, kiedy autora już nie obchodzi, co o nim pomyślą. (…) Bo nie można poznać osobowości, nie poznając pewnych faktów z życia, które są zamiatane pod dywan. Wszystkie sprawy, które z perspektywy lat wydają się „niewygodne”, są równie ważnymi elementami formującymi człowieka, jak jego sukcesy i osiągnięcia.”

 

Nina i Randa Nelson, Dieta Clear Skin. Skóra bez trądziku w sześć tygodni, Wydawnictwo Znak – Litera Nova, Kraków 2019.

Masz problemy skórne? Sięgnij po książkę sióstr Nelson, które na własnej skórze przekonały się, jak walczyć z trądzikiem. Autorki wraz z dietetykami i lekarzami stworzyły 6-tygodniowy program dla zdrowej skóry, na który składają się: roślinna dieta przeciwzapalna, odpowiednia pielęgnacja, ćwiczenia i duża dawka motywacji.

 

Cezary Gutowski, Aldona Marciniak, Niezniszczalny. Niesamowita historia Roberta Kubicy, Wydawca Ringier Axel Springer, Warszawa 2019.

Fani Roberta Kubicy mogą już sięgnąć po książkę o jednym z najbardziej znanych kierowców Formuły 1. Zawiera ona opowieść o człowieku, który mimo przeszkód dotarł na sam szczyt kariery zawodowej. Dowiadujemy się, jak ta kariera przebiegała od najmłodszych lat: od uprawiania kartingu i szlifowania pierwszych zakrętów, poprzez formuły juniorskie, aż do Formuły 1 i groźnego wypadku.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-16
Data publikacji:2015-07-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:6683