Czytelnia Główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Jeremy Brown, Grypa – sto lat walki, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019.

W książce pt. Grypa autor Jeremy Brown opisuje w sposób fascynujący, a zarazem przystępny historię jednej z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie. Swoją opowieść zaczyna od śmiercionośnej pandemii z roku 1918, czyli „hiszpanki”, która zabiła miliony ludzi. Twórca tej niezwykłej pozycji jest również lekarzem i omawia spory związane ze szczepionkami oraz lekami przeciwwirusowymi.

 

Neil H. Riordan, Komórki macierzyste: rewolucja w medycynie, czyli jak komórki macierzyste zmieniają medycynę i nasze życie, Wydawnictwo ARW DK Media Poland, Warszawa 2019.

Autorem rekomendowanej książki jest Neil H. Riordan – jeden z pionierów w obszarze medycyny regeneracyjnej, który wdraża zastosowanie komórek macierzystych dla zmiany lub odwrócenia procesów chorobowych u ludzi. W książce znajdziemy opinie osób zajmujących się tą dziedziną medycyny, a także wspomnienia gwiazd sportu i zwykłych ludzi, którym pomogło leczenie komórkami macierzystymi. Autor twierdzi, że może to być medycyna przyszłości.

 

Zoë Waxman, Kobiety Holocaustu, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2019.

Autorka tej pozycji to wykładowczyni w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu w Oxfordzie, wybitna specjalistka zajmująca się tematyką Holocaustu, feministycznej roli płci i sytuacji kobiet w czasach II wojny światowej. Zoë Waxman oddaje głos osobom, które do tej pory nie były wysłuchane. Autorka pokazuje, że tak samo jak kategoria rasy, ważna była kategoria płci. Pozycja ta zmusza nas do głębszego przemyślenia roli płci w historii nazistowskiego ludobójstwa.

 

Maria Iwaszkiewicz, Kuchnia Iwaszkiewiczów – przepisy i anegdoty, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019.

Dzięki wydawnictwu Znak mają Państwo możliwość znaleźć się w rodzinnej kuchni Iwaszkiewiczów. W książce znajdziemy wspomnienia córki pisarza, Marii, która opowiada o smakach dzieciństwa. W niniejszej pozycji zostały zebrane łatwe i praktyczne przepisy na potrawy międzywojennej i powojennej kuchni, przetykają się one z opisami rytuałów, które towarzyszyły przy robieniu konfitur czy przygotowywaniu bab wielkanocnych. Zachęcamy do zapoznania się z tą pozycją i sprawdzenia, jakie przepisy były przygotowywane w domu Iwaszkiewiczów.

 

Marta Dymek, Jadłonomia. Kuchnia roślinna. 100 przepisów nie tylko dla wegan, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2017.

Powyższa pozycja to pierwsza książka kucharska Marty Dymek, która jest twórczynią najpopularniejszego polskiego bloga o kuchni roślinnej. W książce znajdziemy przepisy na wegańskie śniadania, obiady, kolacje, a także niecodzienne ciasta z warzyw. Pozycja ta polecana jest wszystkim jaroszom i nie tylko.

 

Kazimierz Nóżka, Marcin, Scelina, Maciej Kozłowski, Zanim wyjedziesz w Bieszczady, Wydawnictwo Znak – Horyzont, Kraków 2019.

Zanim wyjedziesz w Bieszczady to książka napisana żywym, a czasami żartobliwym językiem przez dwóch znanych leśników, którzy dzięki filmikom umieszczanym na facebookowym koncie Nadleśnictwo Baligród skradli serca internautów. Przeczytamy w niej o pięknym i jeszcze nie do końca poznanym regionie, jakim są Bieszczady. Na czytelników czekają krótkie informacje historyczne, przeplatane wspomnieniami z dzieciństwa pana Nóżki, i jego ciekawe opowieści pełne przygód oraz malownicze opisy przyrody, pracy leśnika i tamtejszych węglarzy.

 

Janina Pelc, Legendy i gawędy spod korniaktowskiej strzechy, Wydawnictwo Edytorial, Rzeszów 2019.

Książka ta to zbiór dwudziestu jeden legend i gawęd korniaktowskich spisanych przez Janinę Pelc. Opowieści, które zachowały w sobie wiele pierwotnego autentyzmu, bezpośrednio wiążą się z regionem lasowiackim.

 

Robert Ziębiński, Stephen King. Instrukcja obsługi, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019.

Książka Roberta Ziębińskiego to wielka podróż po literackim i filmowym świecie Stephena Kinga. W pozycji tej omówiono wszystkie książki tego autora, a także każdą adaptację filmową. Znajdziemy w niej miniprzewodnik po miasteczku Castle Rock oraz historię powstania Mrocznej Wierzy. Książka zawiera również zapis rozmów z twórcami, którzy pracowali ze słynnym amerykańskim pisarzem powieści grozy, m.in z Mickiem Garrisem i Zakiem Hiditchem. Z kolei polscy popularni pisarze podzielili się z czytelnikami swoimi opiniami o twórczości Stephena Kinga.

 

Igor Kostin, Czarnobyl. Spowiedź reportera, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019.

Wydawnictwo Albatros wznowiło pięknie wydany album przedstawiający dzień po dniu wydarzenia z 26 kwietnia 1986 roku. Książka ta to świadectwo katastrofy, spisane i sfotografowane przez Igora Kostina. Pozycja zawiera wiele unikatowych zdjęć.

 

Catherine Levard, Renowacja mebli i innych przedmiotów, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2018.

Prezentowana książka to poradnik przeznaczony dla wszystkich, którzy są miłośnikami prac domowych, ceniącymi piękno starych przedmiotów. Przeczytamy w niej o technologiach, a także o zniszczonych przedmiotach ze szkła, drewna czy metalu, które dzięki ludzkiej cierpliwości dostają nowe życie. Poradnik jest bogato ilustrowany i krok po kroku opisuje, jak odrestaurować szafę, krzesło, obrazy, ramy czy wazon.

 

Charis Tribe, Stolarstwo. Kompendium, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2019.

Poradnik przeznaczony dla chcących zacząć swoją przygodę z drewnem. Chris Tribe to projektant i twórca pracujący w drewnie, który w swojej książce przybliża tajniki swojego fachu. Szczegółowo instruuje i podpowiada, jakie narzędzia przydają się w warsztacie, a także jak posługiwać się frezarką, wyciąć złącze, fornirować czy jakie środki zastosować do danego drewna. W pozycji znajdziemy również gotowe projekty do samodzielnego wykonania.

 

Leonard Mlodinow, Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu, Prószyński Media Sp. z. o.o., Warszawa 2019.

Książka polecana wszystkim zainteresowanym działaniem naszego mózgu. Autorem jest słynny amerykański fizyk, który w niniejszej publikacji opisuje mechanizmy odpowiedzialne za proces elastycznego myślenia. Wskazuje sposoby kształtowania i wykorzystywania potencjału kreatywności tkwiącego w każdym z nas. Postępując za wskazówkami Mlodinowa, dowiemy się, w jaki sposób wyzwolić się z rutynowych przekonań, a także poznawać nowe drogi dla naszych myśli.

 

Józef Białek, Czas niewolników. Jak świat stał się własnością kilku korporacji, Wydawnictwo Wektory, Wrocław 2019.

Książka Czas niewolników, jak pisze autor, to opowieść o tym, jak nasz świat w ciągu ostatnich dwóch stuleci został zagarnięty przez niewielką grupę ludzi działających poprzez ukryte w cieniu instytucje. To książka dla niewolników o ich panach. Objaśnia ona prostym językiem, bez terminów ekonomicznych, mechanizmy funkcjonowania światowej finansjery.

 

Paweł Bieliński, Artyści, Wydawnictwo Manufaktura Słów, Gdynia 2019.

Książka Pawła Bielińskiego to zbiór sześciu wyczerpujących rozmów z przedstawicielami kilku różnych dziedzin artystycznych, takich jak: aktorstwo, śpiew operowy, piosenka czy poezja. W niniejszej publikacji artyści opowiadają o swoim życiu, etapach kariery, ujawniają kulisy pracy w teatrze i na planach filmowych, wspominają o tym, jak powstają wiersze i piosenki. W książce znajdziemy wywiady z aktorką teatralną i filmową Ewą Krasnodębską, ze światowej sławy śpiewakiem operowym Wiesławem Ochmanem, z poetką i dziennikarką Barbarą Gruszką-Zych, ze znanym z seriali telewizyjnych aktorem Tomaszem Ciachorowskim, z kompozytorem i piosenkarzem, zwycięzcą konkursu Eurowizji Aleksandrem Rybakiem oraz z aktorem teatralnym Adamem Serowańcem.

 

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek. A w konopiach strach,  Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019.

W świecie współczesnej medycyny niewiele jest tematów budzących tyle kontrowersji, co w przypadku medycznych zastosowań marihuany.
Konopie były podstawą leczniczego arsenału dla uzdrowicieli w starożytnych Chinach, Indiach czy Grecji. Dziś w wielu krajach są nielegalne, więc naukowcy, który chcą badać ich medyczny potencjał, mają pod górkę. Medyczna marihuana w Polsce wprawdzie zdała już egzamin, ale wciąż brakuje przepisów pozwalających na jej używanie, a za jej niewłaściwe zastosowanie lekarz zgodnie z prawem może zostać skazany nawet na 15 lat więzienia.
W kolejnej książce z serii Bez tajemnic wybitny neurobiolog profesor Vetulani w rzeczowy, a zarazem barwny sposób opowiada o badaniach nad leczniczym zastosowaniem marihuany, o jej wpływie na nasz mózg, serce, układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Opowiadając o zalegalizowanych w Polsce substancjach uzależniających i zmieniających świadomość, profesor wyjaśnia podstawy chemii w naszym mózgu i działania narkotyków i stymulantów. W przejrzysty, a jednocześnie niepozbawiony dowcipu sposób mówi o uzależnieniach behawioralnych, których przedmiotem mogą być zarówno używki, jak i seks czy sport.

 

Marcin Rotkiewicz,  Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim,  Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019.

Marcina Rotkiewicza pt. „Mózg i błazen”, będącą zapisem rozmowy dziennikarza z Jerzym Vetulanim, neurobiologiem, profesorem Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, autorem książek popularnonaukowych, redaktorem czasopisma „Wszechświat”.
Profesor Vetulani opublikował kilkaset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu, był jednym z najczęściej cytowanych polskich naukowców w dziedzinie biomedycyny. Do jego głównych zainteresowań badawczych należały: zaburzenia depresyjne, pamięć, uzależnienia i choroby neurodegeneracyjne.

„Mózg i błazen" to życie niezwykłego człowieka w pigułce. W pozytywnym odbiorze książki pomaga język wywiadu oraz niezwykłe poczucie humoru, ironia i dystans Vetulaniego do siebie i swojej rodziny. Na obawy redaktora Rotkiewicza przed autoryzacją i usunięciem rzeczy kontrowersyjnych Vetulani odpowiedział: „Niech się pan nie martwi. Niczego nie będę wykreślał. Potraktuję naszą książkę jako dzieło pośmiertne, kiedy autora już nie obchodzi, co o nim pomyślą. (…) Bo nie można poznać osobowości, nie poznając pewnych faktów z życia, które są zamiatane pod dywan. Wszystkie sprawy, które z perspektywy lat wydają się „niewygodne”, są równie ważnymi elementami formującymi człowieka, jak jego sukcesy i osiągnięcia.”

 

Nina i Randa Nelson, Dieta Clear Skin. Skóra bez trądziku w sześć tygodni, Wydawnictwo Znak – Litera Nova, Kraków 2019.

Masz problemy skórne? Sięgnij po książkę sióstr Nelson, które na własnej skórze przekonały się, jak walczyć z trądzikiem. Autorki wraz z dietetykami i lekarzami stworzyły 6-tygodniowy program dla zdrowej skóry, na który składają się: roślinna dieta przeciwzapalna, odpowiednia pielęgnacja, ćwiczenia i duża dawka motywacji.

 

Cezary Gutowski, Aldona Marciniak, Niezniszczalny. Niesamowita historia Roberta Kubicy, Wydawca Ringier Axel Springer, Warszawa 2019.

Fani Roberta Kubicy mogą już sięgnąć po książkę o jednym z najbardziej znanych kierowców Formuły 1. Zawiera ona opowieść o człowieku, który mimo przeszkód dotarł na sam szczyt kariery zawodowej. Dowiadujemy się, jak ta kariera przebiegała od najmłodszych lat: od uprawiania kartingu i szlifowania pierwszych zakrętów, poprzez formuły juniorskie, aż do Formuły 1 i groźnego wypadku.

 

Ewa Beynar-Czeczott, Mój ojciec. Paweł Jasienica, Wydawnictwo MG, Warszawa 2018.

Niniejsza książka to fascynująca opowieść o losach Pawła Jasienicy, spisanych przez jego córkę Ewę Beynar. Jak ujęła to autorka, jest to podsumowanie życia jej ojca. W tej pozycji przeczytamy jednak nie tylko o życiu słynnego pisarza i historiach rodzinnych, ale też o tej części historii Polski, której był on świadkiem.

 

Zbigniew Moździerz, Willa Czerwony Dwór w Zakopanem, Wydawnictwo Zakopiańskie Centrum Kultury, Zakopane 2018.

Ta bogato ilustrowana pozycja ukazuje nam historię zabytkowego budynku, który jest perełką architektury drewnianej w stylu zakopiańskim. Poprzez prace konserwatorskie i remontowe budynkowi udało się przywrócić dawną świetność, a także nawiązać do ciekawej historii i goszczących w nim znakomitych osób, między innymi Stefana Żeromskiego czy Rafała Malczewskiego. W odrestaurowanych wnętrzach swoją siedzibę obecnie znalazło Centrum Twórczości Rodzimej.

 

Viola Urban, Poranne inspiracje. Zdrowe śniadania w 15 minut, Wydawnictwo Publicat, Poznań 2018.

Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Prezentowana publikacja pozwoli nam wykonać pełnowartościowy posiłek w 15 minut. W książce znajdziemy aż 100 przepisów na zbilansowane śniadania. Autorka podzieliła je na śniadania z lodówki, patelni, rondelka, blendera, a także pieczone. Jeśli chcesz urozmaicić swoje poranne posiłki, sięgnij po tę książkę i zainspiruj się banalnie prostymi przepisami.

 

Oczyszczające koktajle. Detoks w płynie, Wydawnictwo Olimp Media, Poznań 2018.

Z niniejszej pozycji dowiemy się o jednym ze sposobów oczyszczania naszego organizmu, czyli o koktajlach, które dzięki dużej zawartości składników odtruwających ułatwiają pozbywanie się z naszego organizmu toksyn. W książce znajdziemy różnorodne przepisy, jak zrobić koktajle, które oczyszczają organizm, podkręcają metabolizm, a także regenerują ciało i umysł. Przeczytamy też o produktach spożywczych mających działanie oczyszczające i regenerujące organizm, przede wszystkim o warzywach i owocach. Do każdego przepisu dołączone jest zdjęcie gotowego koktajlu i informacja o stopniu trudności wykonania oraz czasie przygotowania.

 

Kamil Bałuk, Wacław Krupiński, Wodecki. Tak mi wyszło, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2018.

W pierwszej części biografii słynnego artysty Kamil Bałuk ukazuje nam jego fascynujące życie. Druga część to rozmowy przeprowadzone przez Wacława Krupińskiego ze Zbigniewem Wodeckim. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć ciekawych informacji na temat Pana od Pszczółki Mai, powinien sięgnąć po tę książkę.

 

Magdalena Grzegorczyk, Fast & Fit. Przepisy dla zapracowanych, Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2018.

Książka skierowana jest do osób chcących odżywiać się zdrowo, a przede wszystkim szybko przygotować smaczne i zdrowe potrawy. Dowiemy się z niej, jak ułożyć jadłospis, by zawierał pełnowartościowe posiłki dla całej rodziny. Poradnik został podzielony na siedem działów, w których znajdziemy przepisy do wypróbowania na śniadania, sałatki, zupy, dania główne, koktajle, zdrowe desery oraz kolacje. Warto dodać, że autorka prowadzi blog z przepisami i poradami, a także kanał kulinarny na polskim YouTube Skutecznie.Tv.

 

Karolina i Maciej Szaciło, Jedz i pracuj nad własnym zdrowiem, Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2016.

Publikacja ta przeznaczona jest dla osób, które większość dnia spędzają poza domem, a chciałyby zadbać o swoje zdrowie i nauczyć się przygotowywania prostych oraz pełnowartościowych posiłków łatwych do zabrania na wynos. Podzielona jest na cztery części. Z pierwszej dowiemy się, co będzie nam potrzebne do zaczęcia gotowania i przygotowywania posiłków, kolejne rozdziały to już przepisy podzielone na menu wiosenno-letnie i menu jesienno-zimowe, a także lunche. Warto sięgnąć po tę książkę i zacząć swoją przygodę z gotowaniem.

 

Julia Bator, Zamień chemię na energię. Zdrowie i siła na wynos, Wydawnictwo Znak, Kraków 2018.

Autorka w swoich książkach promuje zdrowe odżywianie. Niniejsza pozycja to ponad 50 przepisów na przekąski, dania i koktajle. Każda z potraw jest szybka w przygotowaniu, sycąca, energetyczna i zdrowa. Książka polecana jest osobom prowadzącym aktywny tryb życia, a także wszystkim szukającym pomysłów na zdrowe posiłki.

 

Natalia Sosin-Krosnowska, Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2018.

Ta książka to opowieść o ludziach, którzy przeprowadzili się z wielkich miast do małych miejscowości. Autorka rozmawia z nimi o powodach, dla których wybrali życie na wsi.  Z rozmów tych dowiadujemy się wielu praktycznych wskazówek, np. gdzie kupić dom, jaką wybrać działkę, ile na to wszystko potrzeba pieniędzy i z czego utrzymywać się na wsi. Marzysz o ciszy i spokoju? Przeczytaj tę książkę i dowiedz się, o czym warto pamiętać, przenosząc się na wieś.

 

Adam Kay, Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza, Wydawnictwo Insignis Media, Kraków 2017.

Będzie bolało to głośny brytyjski bestseller, który ukazuje funkcjonowanie brytyjskiej służby zdrowia pod względem administracyjnym, jak i medycznym. Książkę tę tworzą zapiski o życiu lekarzy na szpitalnym oddziale i poza nim, spisane potajemnie na dyżurach przez byłego lekarza Adama Kaya. Dlaczego autor stracił prawo wykonywania zawodu? Dowiesz się tego, jeśli sięgniesz po tę pozycję.

 

Jan Kaczkowski, Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego, Wydawnictwo WAM, Kraków 2017.

Dekalog to jedna z ostatnich rozmów księdza Jana Kaczkowskiego z Katarzyną Szkarpetowską, dotycząca codziennego życia zgodnie z przykazaniami. Rozmowa toczy się naturalnie, nie brakuje w niej momentów zabawnych i wątków osobistych z życia ks. Jana. Pozycja ta to próba podzielenia się z czytelnikami przemyśleniami na temat przykazań i ich roli w naszym życiu. Do książki dołączona została płyta z kilkoma wyjątkowymi nagraniami, wśród których znajduje się Ostatnia droga krzyżowa ks. Jana Kaczkowskiego.

 

Ed Yong, Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.

Jeśli sięgną Państwo po tę książkę, przekonają się, jak wielkie znaczenie mają mikroskopijne organizmy żyjące na Ziemi. To opowieść między innymi o tym, jak bakterie walczą z naszymi infekcjami, trawią nasze jedzenie, a nawet wpływają na nasze zachowanie. A to tylko niektóre z ciekawostek ze świata mikroorganizmów, do którego zaprasza Państwa Ed Yong.

 

Wisława Szymborska, Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955–1996, Wydawnictwo a5, Kraków 2018.

Niniejsza książka to zbiór listów pomiędzy dwojgiem wielkich polskich poetów: Wisławą Szymborską i Zbigniewem Herbertem, których łączyła bliska i serdeczna relacja. To znakomita lektura, obficie zilustrowana kolażami, ale także kopiami kart pocztowych i rysunkami Zbigniewa Herberta. W trakcie lektury zauważyć można, że początkowo oficjalna korespondencja między poetami zamienia się w bardzo serdeczną przyjaźń.

 

Grzegorz Gałązka, Franciszek – spotkania, modlitwa, gesty, Wydawnictwo WAM, Kraków 2016.

Autor tego albumu od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. I tak właśnie dzięki doskonałym zdjęciom możemy zobaczyć papieża Franciszka takiego, jaki jest w swoim codziennym życiu – czyli otwartego, uśmiechniętego, żywiołowego. Książka została podzielona na trzy części: Spotkania, Modlitwa i Gesty. Ukazują one papieża w czasie uroczystości i mszy św., podczas codziennej posługi, a także jego zwyczajne, codzienne gesty.

 

David Coulter, Anatomia hatha jogi, Wydawnictwo Zielone, Kraków 2018.

Niniejsza pozycja to obszerne opracowanie dotyczące anatomii i fizjologii hatha jogi, przeznaczone dla nauczycieli jogi, osób, które zawodowo zajmują się zdrowiem człowieka, i wszystkich zainteresowanych odkrywaniem świata tej dyscypliny gimnastyki. Książka omawia podstawowe pozycje ćwiczeń. Zawiera osobny rozdział poświęcony oddychaniu, które odgrywa istotną rolę w prawidłowym ich wykonywaniu. Końcowy rozdział dotyczy pozycji relaksujących i medytacyjnych.

 

Barbara Wachowicz, Matki wielkich Polaków. „Serce mojej ojczyzny – mamo!”, Wydawnictwo Sport i Turystyka – Muza, Warszawa 2017.

Książka przedstawia sylwetki matek wybitnych Polaków od XVII do XX wieku, takich jak: Teofila z Daniłłowiczów Sobieska – matka Jana III Sobieskiego, Tekla z Ratomskich Kościuszkowa – matka Tadeusza Kościuszki, Barbara z Majewskich Mickiewiczowa – matka Adama Mickiewicza, Salomea z Januszewskich Słowacka – matka Juliusza Słowackiego, Tekla Justyna Krzyżanowska – matka Fryderyka Chopina, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa – matka Henryka Sienkiewicza, Józefa Kasprowiczowa – matka Jana Kasprowicza, Józefa Żeromska – matka Stefana Żeromskiego, Maria Kossakowa – matka Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Stefania z Zieleńczyków Baczyńska – matka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Portrety każdej z tych kobiet autorka przedstawiła bardzo rzetelnie, opierając się na dokumentach, a także wspomnieniach ich dzieci.

 

Marek Grechuta, Pani mi mówi niemożliwe, Wydawnictwo Prószyński i Media, Warszawa 2017.

W tej książce znajdziemy najpiękniejsze i najbardziej znane wiersze i piosenki Marka Grechuty, który swoim rozpoznawalnym głosem i lirycznymi tekstami na stałe zapisał się w historii polskiej poezji śpiewanej. Artysta zadebiutował w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, i od tego czasu jego utwory natychmiast stawały się przebojami i śpiewała je cała Polska. Te niezapomniane utwory nucą też kolejne pokolenia, a niektórzy młodzi wykonawcy, tacy jak Kamil Bednarek, na nowo je interpretują i odświeżają.

 

Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki, Wydawnictwo Panaceum, Kraków 2017.

Po napisaniu książki Andrzej Wajda. Podejrzany autorzy zaproponowali nam opowieść o jednym z bardziej twórczych polskich małżeństw: Andrzeju Wajdzie i Krystynie Zachwatowicz. W niniejszej pozycji przeczytamy o ich wspólnych osiągnięciach, takich jak: założenie w Krakowie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” czy Pawilonów Wyspiańskiego i Czapskiego. W tej obszernej publikacji znajdziemy również wzmianki o zrealizowanych przez nich spektaklach i filmach, a także wspomnienia ich przyjaciół i znajomych.

 

Ewa i Bogumił Liszewscy, Piękne Polki. Opowieść o lwowskich Klaudynach, Wydawnictwo Replika 2017.

Książka opisuje dzieje założonego w XIX wieku przez lwowskie dziewczęta stowarzyszenia, które miało służyć sprawie narodowej. Jego członkinie wcielały w życie ideały głoszone przez ich nauczycielkę, którą była Felicja Wasilewska, oraz patronkę – Klaudynę Potocką. Niniejsza pozycja przybliża historię ich walki o wierność Ojczyźnie, poszanowanie prawdy, a także ich drogę do zdobywania wiedzy i samorozwoju.

 

Beata Kost, Kobiety ze Lwowa, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2017.

Książka Beaty Kost, rodowitej lwowianki, przedstawia losy 34 kobiet, które zapisały się w historii Lwowa. Na jej kartach poznajemy życiorysy nauczycielek, sióstr zakonnych, aktorek, szlachcianek i skandalistek. Wśród opisanych tu postaci są Helena Modrzejewska, Gabriela Zapolska czy Zofia Batycka, ale też kobiety mniej znane, choć z pewnością nie mniej ciekawe.

 

Grażyna Stojak, Podziemia bazyliki archikatedralnej w Przemyślu i ich rewitalizacja w latach 2009–2015, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2017.

Ta książka, poświęcona podziemiom bazyliki archikatedralnej w Przemyślu, stanowi relację z prac związanych z odkrywaniem, dokumentowaniem, restaurowaniem i udostępnianiem wspomnianych podziemi. Monumentalne opracowanie, podzielone na pięć rozdziałów, zawiera również sporo informacji historycznych, archeologicznych i konserwatorskich. Nie zabrakło przy tym zdjęć dokumentujących przebieg całej rewitalizacji.

 

Mieczysław Rzechorzek, Z Przemyśla przez Afrykę do Wielkiej Brytanii, Przemyśl 2017.

Niniejsza książka to wspomnienia przemyślanina Mieczysława Rzechorzeka z czasów II wojny światowej. Autor pisze o tym, jak wybuch wojny pozbawił go domu rodzinnego i Ojczyzny. Poznajemy historię 15-letniego chłopca, który sam musi się zmierzyć z życiem i podejmować decyzje dotyczące swojego losu. Chłopca, który z Przemyśla przez Rumunię i Wielką Brytanię trafia do Afryki. Wspomnienia są adresowane do rodziny, znajomych oraz mieszkańców Przemyśla, a także do wszystkich, którzy lubią czytać autobiografie.

 

Grażyna Dyrda, Jan Krupa, Krzysztof Szpara, Nowe trendy w rozwoju turystyki na obszarach wiejskich, Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego, Dynów 2017.

Publikacja ukazuje, jak wielkie bogactwo przyrodniczo-krajoznawcze i kulturowe kryją obszary wiejskie w województwie podkarpackim. W drugim rozdziale niniejszej pozycji znajdziemy opis turystyki kulinarnej oraz agroturystyki. Kolejny z rozdziałów zawiera objaśnienie mało znanej formy turystyki, jaką jest apiturystyka, czyli turystyka związana z pszczelarstwem, pasiekami i szlakami turystycznymi obejmującymi gospodarstwa pszczelarskie. W końcowej części ukazana jest rola władz i administracji samorządowej oraz społeczności lokalnych w rozwoju turystyki wiejskiej.

 

David Hatcher Childress, Olmekowie. Najstarsza tajemnica Meksyku, Wydawnictwo Amber, Warszawa 2017.

Jeśli pasjonujesz się kulturą i cywilizacją Ameryki Środkowej, ta książka z pewnością Cię usatysfakcjonuje. Ukazuje ona tajemnice Meksyku i najstarszą cywilizację, jaką byli Olmekowie, którzy znali metalurgię, pismo i kalendarz na długo przed nadejściem Majów. Autor, archeolog i podróżnik, próbuje rozwiązać zagadkę pochodzenia i zagłady tajemniczego ludu.

 

Adam Jarczyński, Z klasą na luzie. Dobre maniery, zdrowy rozsądek i sztuka łamania zasad, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2017.

Z klasą na luzie to książka poradnikowa na temat zasad savoir-vivre oraz sztuki ich łamania. Przedstawia ona różne aspekty życia codziennego. Dowiemy się z niej, jak się zachować w takich miejscach, jak komunikacja miejska, kino, teatr czy szpital. Porady są opisane przystępnym językiem, z dużą dawką humoru.

 

Noah Strycker, Rzecz o ptakach, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2017.

Pozycja przybliża świat skrzydlatych stworzeń. Każdy z jej 13 rozdziałów jest poświęcony innemu gatunkowi. I tak przeczytamy w nich na przykład o szpakach, których stada tworzą niezwykłe figury, albo o bajecznych gniazdach altanników. Z tej książki dowiemy się też, czy pingwiny się czegoś boją. Noah Strycker dowodzi również, że ludzie i ptaki mają z sobą wiele wspólnego. Warto wspomnieć, że autor jest przyrodnikiem, podróżnikiem i współredaktorem poczytnego magazynu „Birding”.

 

Paulina Mechło, Paulina Polek, Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla seniorów i nie tylko, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2015.

Jesteś seniorem lub miłośnikiem łamigłówek i chcesz mieść sprawny mózg? Sięgnij po tę książkę! Znajdziesz w niej 10 sposobów na zachowanie sprawnego umysłu oraz 140 ćwiczeń matematycznych, pamięciowych, językowych i wymagających logicznego myślenia. Ćwiczenia zawarte w tej publikacji pozwolą oderwać się od codziennych trosk.

 

Susan Kaiser Greenland, Zabawa w uważność. Mindfulness i medytacja dla dzieci, młodzieży i rodzin, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2017.

W dzisiejszym zagonionym świecie zbyt mało czasu i uwagi poświęcamy naszym dzieciom, często więc zostają one same ze swoimi przeżyciami i problemami. Książka Zabawa w uważność uświadamia, jak ważny jest rozwój emocjonalny i społeczny dzieci, i – co najważniejsze – pokazuje, jak go wspomóc. Pozycja składa się z 60 prostych i przystępnych zabaw pomocnych w codziennym życiu. Jest skierowana do rodziców i nauczycieli, którzy poprzez zabawę i zaproponowane ćwiczenia mogą pomóc dzieciom w utrzymaniu skupienia, a także w zapanowaniu nad stresem.

 

Domowe dania wigilijne i wielkanocne, Wydawnictwo Bosz, Olszanica 2017.

Autorka książki zaprasza wszystkich, którzy nie potrafią gotować, ale chociaż dwa razy do roku chcą zabłysnąć swoimi umiejętnościami kulinarnymi, do zapoznania się z powyższą pozycją. Dzięki tej książce przypomnimy sobie, co i jak się wykonuje i w jakiej kolejności, a przede wszystkim w jakich proporcjach się sypie, wrzuca, dolewa i miesza. Znajdziemy w niej bardzo proste przepisy na potrawy tradycyjne na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Treść przepisów wzbogacają kolorowe ilustracje.

 

Jolanta Piekarska, Wiesław Piekarski, Aktywny senior. Jak zachować sprawność intelektualną w podeszłym wieku?, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2017.

Książka Aktywny senior uczy, jak krok po kroku przeprowadzić i zorganizować warsztaty, które zmotywują fizycznie i intelektualnie seniorów. Znajdziemy w niej scenariusze różnorodnych zajęć z tego zakresu, a także informacje praktyczne na temat problemów ludzi starszych, sposobu spędzania przez nich wolnego czasu oraz ich zainteresowań.

 

Aleksandra Piotrowska, Ewa Świerżewska, Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2017.

Jeśli jesteś rodzicem dorastającej córki lub syna, sięgnij po książkę Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć. Opowiada ona o procesach, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, które zachodzą w organizmie dojrzewającego dziecka. Publikacja dotyka również problemów relacji nastolatków z rodzicami i rówieśnikami oraz wielu innych tematów związanych z dorastaniem. Jak pisze autorka, nie jest to poradnik, ale książka pomagająca zrozumieć młodego człowieka.

 

Gotuj z najlepszymi. Autorskie przepisy uczestników i jurorów akcji Mistrz Smaku, Wydawnictwo Burda Publishing Polska, Warszawa 2017.

Książka powstała dzięki programowi Mistrz Smaku, emitowanemu w telewizji TVN we współpracy ze znaną marką przypraw Prymat. Znajdziemy w niej przepisy ekspertów kulinarnych Michaela Moran i Roberta Sowy oraz propozycje przysłane przez uczestników akcji Mistrz Smaku. Chciałbyś wypróbować przepisy mistrzów smaku? Sięgnij po powyższą pozycję i wyczaruj coś wspaniałego w swojej kuchni.

 

Klaudyna Hebda, Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz sama w domu, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2014.

Klaudyna Hebda w swojej książce udowadnia, że aby mieć piękną i zdrową skórę, wcale nie potrzeba stosować drogich kosmetyków i specjalistycznych zabiegów. Wystarczy zrobić sobie własny krem, samemu przygotować maseczkę z przypraw i owoców lub zrobić leczniczą maść ziołową. Ziołowy zakątek to przewodnik po naturalnych sposobach pielęgnacji ciała. Książka zawiera przegląd najpopularniejszych składników, które można znaleźć w każdej kuchni lub w sklepach zielarskich, w tym: olejów, maseł, olejków eterycznych, oraz około 90 przepisów wykorzystujących zioła i produkty spożywcze do stworzenia naturalnych kosmetyków. Publikacja oferuje zarówno stare, jak i nowoczesne receptury, przepisy dla początkujących i zaawansowanych, a pomocą są zdjęcia pokazujące krok po kroku produkcję domowego kosmetyku.

 

Jürgen Vormann, Karola Wiedemann, Dieta odkwaszająca organizm. Przepisy, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.

Jeżeli jesteście zestresowani i zmęczeni, macie problemy ze stawami i bolącymi mięśniami –być może wasz organizm jest zakwaszony. W tym wypadku należy zadbać o zbilansowaną dietę odkwaszającą organizm i zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia żywnościowe. W niniejszej książce znajdziemy informację, dlaczego powinniśmy odkwasić swój organizm, ale również wyjątkowe przepisy na sałatki, zupy itp. Warto więc zapoznać się z tą publikacją popartą wiedzą i doświadczeniem autorów. 

 

Mariusz Urbanek, Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2017.

Książka pt. Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce, autorstwa Mariusza Urbanka, to z pewnością godna przeczytania biografia. Jej bohaterem jest Kornel Makuszyński, autor najpoczytniejszych książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Awantura o Basię czy Szaleństwa panny Ewy, a także Koziołka Matołka, który powstał dzięki współpracy z Marianem Walentynowiczem.

Niniejsza biografia nie tylko przybliża losy Makuszyńskiego od dzieciństwa poprzez młodość i czas największych dokonań pisarskich, ale także zawiera wiele ciekawych i często zaskakujących faktów dotyczących jego charakteru, poglądów czy sposobu bycia. Z jej kart dowiadujemy się bowiem, że choć pisał dla dzieci, nie za bardzo je lubił; chociaż często bohaterkami jego powieści były przesympatyczne młode kobiety, cechowała go chorobliwa niechęć do płci pięknej. Biografia ukazuje człowieka, który kochał życie, nienawidził łzawych tragedii, a Jontka z Halki powiesiłby z czystym sumieniem. Pisarza, który z humorem, ironią, a także z wielkim zachwytem nad pięknem świata oraz wielką wiarą w ludzką dobroć pisał o sprawach ważnych i trudnych. Bystrego obserwatora, doskonale dostrzegającego trudności, z jakimi borykała się II Rzeczpospolita. Człowieka, który niejednokrotnie musiał stawić czoło fali krytyki w stosunku do swojej twórczości ze strony niektórych kolegów po piórze czy decyzjom władz komunistycznych, pragnących, aby o nim zapomniano, m.in. poprzez wpisanie jego powieści na listę książek ideologicznie szkodliwych.

 

Christopher Oldstone-Moore, Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu, Wydawnictwo Znak, Kraków 2017.

Ta książka, licząca 510 stron, przedstawia niezwykłą historię męskiego zarostu. Dowiemy się z niej, jakie funkcje spełniała broda, kto mógł ją nosić, a komu zupełnie nie wypadało. Książka polecana każdemu brodaczowi oraz miłośnikom historii.

 

Hanna Krall, Fantom bólu – reportaże wszystkie, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017.

Dzięki Wydawnictwu Literatura ukazały się zebrane w jednym tomie wszystkie książki Hanny Krall, ukazujące losy ludzi w obliczu Zagłady. W skład tomu wchodzą słynne teksty pisarki takie jak: Zdążyć przed Panem Bogiem, Sublokatorka, Okna, Hipnoza, Taniec na cudzym weselu, Dowody na istnienie… . W tym obszernym tomie liczącym 1223 strony znajdziemy najnowszą część Białej Marii zatytułowanej Podwójne życie Władysława Sokoła.

 

Wojciech Młynarski, Od oddechu do oddechu, Prószyński i S-ka, Warszawa 2017.

Książka „Od oddechu do oddechu” to obszerny zbiór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego. Jest to propozycja dla każdego miłośnika poezji jak i czytelnika, który dopiero wgłębia się w ten rodzaj twórczości. Teksty są proste i zabawne, często też  pobudzające do refleksji.

 

Marcin Ambroziak, Piękno bez tajemnic – przewodnik po medycynie estetycznej, Wydawnictwo: Edipresse Polska, Warszawa 2017.

W powyższym przewodniku znajdziemy wyczerpujące odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat medycyny estetycznej i zabiegów przeprowadzanych w tej dziedzinie. W książce są opisane szczegółowo metody odmładzania i najważniejsze fakty z tym związane. Autor specjalizuje się w dermatologii estetycznej, leczeniu chorób włosów, trądziku, łuszczycy, a także dermatochirurgii. Publikacja zawiera rzetelne informacje poparte doświadczeniem autora, które można również oglądać w TVN Style w programie „Życie bez wstydu”.

 

Stanisław Orłowski, Na Bieszczadzkich obwodnicach, Z Bieszczadów na Pogórze Bukowskie, cz. 6, Wydawnictwo EDYTORIAL, Rzeszów 2016.

„Z Bieszczadów na Pogórze Bukowskie” to szósty tom przewodnika turystycznego z serii pt. „Na bieszczadzkich obwodnicach”. Poświęcony jest on dwóm pętlom: „Małej” – liczącej ok. 60 km i biegnącej przez następujące miejscowości: Zagórz – Poraż – Morochów – Mokre – Wysoczany – Płonna – Karlików – Wola Piotrowa – Bukowsko – Wolica – Zboiska – Pobiedno – Markowce – Prusiek – Niebieszczany – Poraż – Zagórz oraz „Dużej” (ok. 100 km) prowadzącej z Zagórza przez Tarnawę Dolną – Czaszyn – Brzozowiec – Kulaszne – Szczawne – Płonną – Karlików – Wolę Piotrową – Bukowsko – Nagórzany – Nowotaniec – Nadolany – Wolę Sękowa – Odrzechową – Odrzechówki – Sieniawę – Mymoń – Besko – Zarszyn – Długie – Nowosielce – Pisarowce – Sanok do Zagórza. Zamieszczono w nim ponad 370 fotografii, które prezentują ważniejsze miejsca i panoramy z trasy przejazdu. W przewodniku znajduje się również mapa pokazująca bieg obu pętli oraz wykaz skrótów tras. Opracowanie to zawiera także na informacje o tutejszych atrakcjach turystycznych i infrastrukturze związanej z tą branżą, tj. punkty IT, noclegi, wypożyczalnie sprzętu itp.

 

Jan Kuca, O wielkiej wojnie w powiecie Jarosławskim, Wydawnictwo EDYTORIAL, Rzeszów 2016.

Publikacja oparta na bogatych źródłach historycznych, a także wspomnieniach i relacjach naocznych świadków. Wszystko to sprawia, że do rąk czytelnika trafia cenne źródło przybliżające historię związaną z ziemią jarosławską na przełomie XIX i XX wieku, a przede wszystkim w czasie I wojny światowej. Jest to również publikacja godna polecenia osobom zainteresowanym militariami z tego okresu.

 

Monika Karolczuk, Polska. Przewodnik pielgrzyma, Wydawnictwo AA, Kraków 2016.

Przewodnik poświęcony najsłynniejszym sanktuariom, katedrom, klasztorom, kościołom i kalwariom znajdującym się w Polsce. Zawiera obszerne opisy tych miejsc, a także aktualne mapy dojazdu, kolorowe zdjęcia oraz plany głównych miast naszego kraju. Dodatkowym atutem tej publikacji jest to, iż prezentuje także najciekawsze atrakcje turystyczne znajdujące się w pobliżu omawianych miejsc świętych.

 

Krzysztof Ożóg, 966. Chrzest polski, Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2016.

Chrzest Polski to książka autorstwa prof. Krzysztofa Ożoga wydana 1050-lecie tego wydarzenia. Pokazuje ona narodziny chrześcijaństwa na ziemiach polskich i znaczenie tego faktu dla naszej państwowości, gospodarki, polityki oraz kultury. Swoistym mottem dla podejmowanej tu tematyki są słowa św. Jana Pawła II, który w jednym ze swych licznych przemówień do Polaków stwierdził, że „nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego bez Chrystusa”. Autor niniejszej pozycji dokumentuje to poprzez odwołania do wielu źródeł, które prezentuje w sposób bardzo przejrzysty i zachęcający do dalszej lektury zagadnień dotyczących podwalin naszej narodowej tożsamości oraz realiów życia na ziemiach polskich na przełomie X i XI wieku w aspekcie funkcjonowania ówczesnych dworów, grodów, kościołów i związanego z nimi kultu pierwszych męczenników propagujących wiarę chrześcijańską ona omawianym obszarze.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-16
Data publikacji:2015-07-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:6249