Czytelnia Główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Hanna Krall, Fantom bólu – reportaże wszystkie, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017, sygnatura: 53144

Dzięki Wydawnictwu Literatura ukazały się zebrane w jednym tomie wszystkie książki Hanny Krall, ukazujące losy ludzi w obliczu Zagłady. W skład tomu wchodzą słynne teksty pisarki takie jak: Zdążyć przed Panem Bogiem, Sublokatorka, Okna, Hipnoza, Taniec na cudzym weselu, Dowody na istnienie… . W tym obszernym tomie liczącym 1223 strony znajdziemy najnowszą część Białej Marii zatytułowanej Podwójne życie Władysława Sokoła.

 Wojciech Młynarski, Od oddechu do oddechu, Wydawca: Prószyński i S-ka, Warszawa 2017, sygnatura:53147

Książka „Od oddechu do oddechu” to obszerny zbiór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego. Jest to propozycja dla każdego miłośnika poezji jak i czytelnika, który dopiero wgłębia się w ten rodzaj twórczości. Teksty są proste i zabawne, często też  pobudzające do refleksji.

 Marcin Ambroziak, Piękno bez tajemnic – przewodnik po medycynie estetycznej, Wydawnictwo: Edipresse Polska, Warszawa 2017, sygnatura 53137

W powyższym przewodniku znajdziemy wyczerpujące odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat medycyny estetycznej i zabiegów przeprowadzanych w tej dziedzinie. W książce są opisane szczegółowo metody odmładzania i najważniejsze fakty z tym związane. Autor specjalizuje się w dermatologii estetycznej, leczeniu chorób włosów, trądziku, łuszczycy, a także dermatochirurgii. Publikacja zawiera rzetelne informacje poparte doświadczeniem autora, które można również oglądać w TVN Style w programie „Życie bez wstydu”.

Stanisław Orłowski, Na Bieszczadzkich obwodnicach, Z Bieszczadów na Pogórze Bukowskie, cz. 6, Wydawnictwo EDYTORIAL, Rzeszów 2016, sygnatura: 52746

„Z Bieszczadów na Pogórze Bukowskie” to szósty tom przewodnika turystycznego z serii pt. „Na bieszczadzkich obwodnicach”. Poświęcony jest on dwóm pętlom: „Małej” – liczącej ok. 60 km i biegnącej przez następujące miejscowości: Zagórz – Poraż – Morochów – Mokre – Wysoczany – Płonna – Karlików – Wola Piotrowa – Bukowsko – Wolica – Zboiska – Pobiedno – Markowce – Prusiek – Niebieszczany – Poraż – Zagórz oraz „Dużej” (ok. 100 km) prowadzącej z Zagórza przez Tarnawę Dolną – Czaszyn – Brzozowiec – Kulaszne – Szczawne – Płonną – Karlików – Wolę Piotrową – Bukowsko – Nagórzany – Nowotaniec – Nadolany – Wolę Sękowa – Odrzechową – Odrzechówki – Sieniawę – Mymoń – Besko – Zarszyn – Długie – Nowosielce – Pisarowce – Sanok do Zagórza. Zamieszczono w nim ponad 370 fotografii, które prezentują ważniejsze miejsca i panoramy z trasy przejazdu. W przewodniku znajduje się również mapa pokazująca bieg obu pętli oraz wykaz skrótów tras. Opracowanie to zawiera także na informacje o tutejszych atrakcjach turystycznych i infrastrukturze związanej z tą branżą, tj. punkty IT, noclegi, wypożyczalnie sprzętu itp.

 Jan Kuca, O wielkiej wojnie w powiecie Jarosławskim, Wydawnictwo EDYTORIAL, Rzeszów 2016, sygnatura: 52745 Rg

Publikacja oparta na bogatych źródłach historycznych, a także wspomnieniach i relacjach naocznych świadków. Wszystko to sprawia, że do rąk czytelnika trafia cenne źródło przybliżające historię związaną z ziemią jarosławską na przełomie XIX i XX wieku, a przede wszystkim w czasie I wojny światowej. Jest to również publikacja godna polecenia osobom zainteresowanym militariami z tego okresu.

 Monika Karolczuk, Polska. Przewodnik pielgrzyma, Wydawnictwo AA, Kraków 2016, sygnatura: 52750

Przewodnik poświęcony najsłynniejszym sanktuariom, katedrom, klasztorom, kościołom i kalwariom znajdującym się w Polsce. Zawiera obszerne opisy tych miejsc, a także aktualne mapy dojazdu, kolorowe zdjęcia oraz plany głównych miast naszego kraju. Dodatkowym atutem tej publikacji jest to, iż prezentuje także najciekawsze atrakcje turystyczne znajdujące się w pobliżu omawianych miejsc świętych.

Krzysztof Ożóg, 966. Chrzest polski, Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2016.

Chrzest Polski to książka autorstwa prof. Krzysztofa Ożoga wydana 1050-lecie tego wydarzenia. Pokazuje ona narodziny chrześcijaństwa na ziemiach polskich i znaczenie tego faktu dla naszej państwowości, gospodarki, polityki oraz kultury. Swoistym mottem dla podejmowanej tu tematyki są słowa św. Jana Pawła II, który w jednym ze swych licznych przemówień do Polaków stwierdził, że „nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego bez Chrystusa”. Autor niniejszej pozycji dokumentuje to poprzez odwołania do wielu źródeł, które prezentuje w sposób bardzo przejrzysty i zachęcający do dalszej lektury zagadnień dotyczących podwalin naszej narodowej tożsamości oraz realiów życia na ziemiach polskich na przełomie X i XI wieku w aspekcie funkcjonowania ówczesnych dworów, grodów, kościołów i związanego z nimi kultu pierwszych męczenników propagujących wiarę chrześcijańską ona omawianym obszarze.

 

Marek Walczak, Kościoły gotyckie w Polsce, Wydawnictwo M, Kraków 2015.

W niniejszym albumie zaprezentowano 40 najważniejszych świątyń gotyckich, które powstały na ziemiach polskich w okresie od połowy XIII do początku XVI wieku. Pozycja ta zawiera liczne fotografie średniowiecznych kościołów – całych oraz ich detali – w ich obecnym stanie. Autorem tych zdjęć jest Jerzy Andrzejewski specjalizujący się w fotografowaniu sakralnej architektury gotyckiej i romańskiej. Fotografie te opatrzone są ponadto fachowym komentarzem autorstwa Marka Walczaka – kierownika Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

pod red. Agaty Gajdek, Andrzeja Bobca, Agaty Ćwik, Tomasza Olbrychta, Magoryatz Pociask, Anny Sołtysik,  Kalwaria Pacławska. Człowiek i krajobraz, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2015.

Trafiająca do rąk czytelnika książka to praca zbiorowa będąca pokłosiem Sympozjum Naukowego pt. „Okolice Kalwarii Pacławskiej: Człowiek i jego krajobraz (pamięć – teraźniejszość – nadzieje)”, które odbyło się we franciszkańskim sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla w dniach 18-19 września 2014 roku. Zawiera ona referaty wygłoszone przez prelegentów biorących udział w tym spotkaniu i prezentuje tematykę z zakresu walorów krajobrazowo-kulturowych Kalwarii Pacławskiej i jej okolic, a także zagadnienia związane z sakralną funkcją tego miejsca w zakresie architektury i planowania przestrzennego oraz ochrony zabytków i dziedzictwa przyrodniczego na omawianym terenie.

 

Andrzej Stasiuk, Życie to jednak strata jest, Wydawnictwo Agora SA i Czarne, Warszawa 2015, sygnatura: 52519

„Życie to jednak strata jest” to wywiad rzeka z Andrzejem Stasiukiem, laureatem Nagrody Nike i jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Przeprowadziła go Dorota Wodecka, dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Jest to rozmowa o Polsce, świecie i społeczeństwie. Na kartach tej książki Andrzej Stasiuk snuje także barwną opowieść o sobie samym – o życiu i książkach, o kobietach i miłości, o podróżach i samochodach, o religii i polityce. Swoje wspomnienia przedstawia w taki sposób, że czytelnik odbywa z nim swoistą podróż z Wołowca na Podlasie, do Albanii i na Wschód aż do Czyty.

 

Ks. Józef Tischner, Drogi i bezdroża miłosierdzia, Wydawnictwo Znak, Kraków 2015, sygnatura: 52361

„Drogi i bezdroża miłosierdzia” to zbiór esejów ks. Józefa Tischnera – filozofa, teologa, kaznodziei i wykładowcy uniwersyteckiego, któremu do intelektualnej prowokacji służyły bardzo często słynne, rzucane ni stąd ni zowąd, góralskie dowcipy i anegdoty. Zawarte w niniejszej książce refleksje o Bożym miłosierdziu powstały w ostatnich latach ciężkiej choroby autora, który świadom swego stanu powierza się Jezusowi Miłosiernemu i próbuje we właściwy sobie sposób zgłębić i pokazać istotę przeslania zawartego w „Dzienniczku” św. Faustyny Kowalskiej.

 

Marek Wierzbowski, Prawo administracyjne, Wydawnictwo Wolter Kluwer SA, Warszawa 2015, sygnatura: 52419

Niniejsza publikacja przeznaczona jest dla studentów studiów prawniczych i administracyjnych, jak i osób zainteresowanych problematyką organizacji administracji publicznej. Jest to zaktualizowany podręcznik obejmujący niemal całość problematyki związanej z prawem administracyjnym. Zawiera on m.in. informacje na temat struktury administracji państwowej i zasad jej funkcjonowania, statusu urzędników, kontroli administracji, a także porusza problematykę związaną z integracją europejską.

 

Łukasz Kolasa, Atlas wędkarski, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2015,sygnatura: 52326

 Niniejsza książka to poradnik, który z pewnością zainteresuje zarówno początkujących jak i zaawansowanych wędkarzy. Zawiera on informacje o sposobach i technikach wędkowania, sprzęcie, zanętach i przynętach. Oprócz szeregu praktycznych wskazówek znaleźć tu można także charakterystykę wielu gatunków ryb wraz ze wskazaniem i opisem łowisk, na których one występują.

 

Jakub Puchalski, Krasiczyn, Wydawnictwo BOSZ, Olszanica 2015, sygnatura: 52391

Lubisz zamki, historię i dające do myślenia zdjęcia? Jeśli tak, to zachwycisz się albumem o Krasiczynie, pięknej rezydencji magnackiej nieopodal Przemyśla, w której urodził się m.in. Książe Niezłomny – kardynał Adam Stefan Sapieha, który wyświęcił Karola Wojtyłę (św. Jana Pawła II) na kapłana. Zamieszczone tu fotografie, współczesne oraz archiwalne, ukazują zarówno zamek, jak i jego otoczenie. Dobrano je w taki sposób, aby uwypuklić wszystko to, co sprawia, iż nie bez powodu nazywa się tę rezydencję perłą polskiego renesansu. Znajdujemy tu jej ujęcia z daleka i z bliska, w szerokich kadrach i w zbliżeniach prezentujących wysmakowane detale, w letniej i w zimowej szacie.

 

Tomasz Krzyżak, Nie mam nic do stracenia Abp Józef Michalik, Wydawnictwo WAM, Kraków 2015, sygnatura: 52416

 Wydawałoby się, że Przemyślanin o swoim metropolicie – abp. Józefie Michaliku powinien wiele wiedzieć. Jednak, czy tak jest z pewnością przekona się sięgając po książkę Tomasza Krzyżaka pt. „Nie mam nic do stracenia Abp Józef Michalik” Jest to biografia, którą czyta się jednym tchem, a wszystko to za przyczyną reporterskiej dociekliwości autora. Dzięki niej postać jednego w najważniejszych polskich duchownych ostatnich lat nierzadko prezentuje się czytelnikowi w innym świetle i w szerszej perspektywie niż do tej pory.

 

Krzysztof Motyka, Podkarpackie ogrody i domy historyczne, Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna, Rzeszów 2015, sygnatura: 52429

 „Podkarpackie ogrody i domy historyczne” to najnowszy album wydany przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną, który ma zachęcać do odwiedzenia prezentowanych w nim miejsc. Jest ich aż dwadzieścia cztery. Są to bardziej lub mniej znane zamki, pałace i dwory szlacheckie z terenu Podkarpacia. Ukazane są one na tle otaczających je założeń ogrodowych. Autorem fotografii zamieszczonych w niniejszej publikacji jest Krzysztof Motyka. Każda z nich opatrzona jest polskim i angielskim opisem autorstwa historyka sztuki – Bożeny Figieli. Wszystko to sprawia, że publikacja ta może być doskonałym prezentem lub pamiątką z Podkarpacia.

 http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/35921/podkarpackie-domy-i-ogrody-historyczne-w-albumie-prot

 

Janusz Drzewucki, Charakter pisma. Szkice o polskiej poezji współczesnej, Instytut Książki- „Twórczość”, Kraków-Warszawa 2015, sygnatura: 52425

 Książka Janusza Drzewuckiego „Charakter pisma. Szkice o polskiej poezji współczesnej” to zbiór szkiców krytycznoliterackich o poezji m.in. takich autorów jak: Stanisław Barańczak, Adam Zagajewski, czy Julian Kornhauser. Teksty składające się na to opracowanie w większości ukazały się na łamach „Twórczości”, „Rzeczpospolitej” oraz „Toposu”.

 http://www.gandalf.com.pl/b/podkarpackie-ogrody-i-domy-historyczne/

 

Maciej Musiał, Intymność i jej współczesne przemiany. Studium z filozofii kultury, Universitas, Kraków 2015, sygnatura: 52418

 „Intymność i jej współczesne przemiany. Studium z filozofii kultury” to książka autorstwa Macieja Musiała. Jest to publikacja jego pracy doktorskiej. Autor przedstawia w niej zagadnienie intymności w kluczu rozważań filozoficznych, czyniąc przy tym liczne odniesienia do wielu światowej sławy autorytetów, pochylających się nad tą tematyką.

 http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Intymnosc_i_jej_wspolczesne_przemiany__Studium_z_filozofii_kultury_3425.html

 

Marian Zdyb (red.), System bezpieczeństwa i porządku publicznego, LEX Wolters Kluwer, warszawa 2015.

 „System bezpieczeństwa i porządku publicznego” to publikacja ukazująca zagadnienia związane z prawnoustrojowym funkcjonowaniem organów państwa i podległych im podmiotów, które realizują zadania publiczne. W niniejszej pozycji znaleźć można m.in. informacje na temat analizy ustrojowo-organizacyjnej organów administracji publicznej oraz służb, inspekcji i straży, a także podmiotów niepublicznych. Omówione są tu zagadnienia dotyczące funkcjonowania organów strefy bezpieczeństwa publicznego, a także kwestie związane z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i sadów administracyjnych. W związku z powyższym książka ta stanowić może cenną pozycję bibliograficzną dla studentów prawa, administracji państwowej i samorządowej, bezpieczeństwa wewnętrznego i narodowego, czy politologii.

 https://www.profinfo.pl/prawo-administracyjne-i-publiczne/p,system-bezpieczenstwa-i-porzadku-publicznego-organy-i-inne-podmioty-administracji,338752.html

 

Iwona Kienzler, Nałkowska i jej mężczyźni, Bellona, Warszawa 2015.

 „Nałkowska i jej mężczyźni” to wydana przez Wydawnictwo Bellona książka Iwony Kienzler. Autorka w bardzo ciekawy sposób prezentuje w niej zarówno relacje pamiętnikarskie osób blisko związanych z pisarką, jak i materiały źródłowe pochodzące od samej Nałkowskiej, bo zaczerpnięte z jej prywatnej korespondencji. Dzięki temu czytelnik może poznać barwne życie osobiste jednej z najsławniejszych polskich poetek i pisarek ubiegłego wieku, które naznaczone było licznymi małżeństwami i romansami, często z o wiele młodszymi mężczyznami. Co więcej, książka ta, chociaż nie pretenduje do miana biografii naukowej o Zofii Nałkowskiej, rzuca wiele światła na historię środowiska literatów polskich XX wieku.

 https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=7909

 

Helena Paderewska, Wspomnienia 1910-1920, PIW, Warszawa 2015.

 „Helena Paderewska. Wspomnienia 1910-1920” to wydana nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego książka, zawierająca relację żony Ignacego Jana Paderewskiego na temat jego działań na rzecz niepodległości Polski, podejmowanych zarówno w krajach Europy Zachodniej, jak i w Stanach Zjednoczonych. Nie są to suche, reporterskie fakty, ale naznaczone troską, zaangażowaniem i wsparciem wspomnienia długoletniej towarzyszki życia i skromnej współpracowniczki. Zapiski te powstały wiosną 1920 roku, ich rękopis niestety zaginął, a kopię maszynopisu znaleziono dopiero przed paru laty w zbiorach Instytutu Hoovera w Kalifornii. Opracowania i redakcji tych wspomnień w języku angielskim podjął się Maciej Siekierski, udostępniając je następnie Wydawnictwu, które zleciło ich tłumaczenie na język polski Ludmile Bachurskiej.

 http://www.piw.pl/shop/helena-paderewskawspomnienia-1910-1920/

 

Ryszard Jan Czarnowski, Eugeniusz Wojdecki, Lwów dzieje miasta,  Wyd. Jedność, Kielce 2015, sygnatura: 52294

 Autorzy zamieścili w książce najważniejszą historię z wydarzeń miasta Lwowa. Publikacja posiada bogaty wachlarz ilustracji: fotografii, dokumentów, reprodukcji malarstwa i grafik – album zdobią 752 ilustracje. Dla wszystkich miłośników miasta Lwowa książka warta przeczytania.

 

Krzysztof Kuźmicz, E-learning. Kultura studiowania w przestrzeni sieci, GWP, Sopot 2015, sygnatura: 52301

Żyjemy w czasach świata medialnego, w cyfrowym środowisku komunikacyjnym. Spora część naszego życia toczy się w przestrzeni wirtualnej, a nieustanny rozwój technologii informacyjnej na każdym kroku niepostrzeżenie warunkuje naszą codzienność. Online budujemy i podtrzymujemy relacje, robimy zakupy, płacimy rachunki, planujemy też wakacje. Dlaczego zatem nie włączyć do tych różnorodnych wirtualnych nawyków również edukacji?
Krzysztof Kuźmicz  charakteryzuje zjawisko e-learningu i ukazuje jego nieograniczone możliwości. Korzystając z sieci, możemy uczyć się tego, czego chcemy, kiedy chcemy oraz jak i z kim chcemy. Jest to jedyna forma edukacji, na którą mamy tak naprawdę realny wpływ. Autor omawia również czynniki, które skłaniają do jej podjęcia, oraz prezentuje sylwetkę współczesnych e-studentów, jednocześnie zachęcając do własnych refleksji i działań w tym zakresie.

 

Krzysztof Masłoń, Od glorii do infamii. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy, Wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2015, sygnatura: 52304

Stworzyli literaturę polską w tym kształcie, w jakim istnieje dzisiaj. Józef Mackiewicz i Stanisław Cat-Mackiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński i Czesław Miłosz, Władysław Broniewski i Gustaw Herling-Grudziński, Jan Lechoń i Jerzy Andrzejewski, Melchior Wańkowicz i Adam Ważyk i inni. Wojna przeobraziła ich życiorysy. Jedni zapisać się mieli w dziejach jako niezłomni strażnicy najwyższych wartości, drudzy – jako konformiści. W swoich zmaganiach z historią kładli na szalę to, co mieli najcenniejszego: talent. Zyskali – glorię lub infamię, a bywało: i glorię i infamię. To ich drogi pisarskie opisuje ta książka.

 

  Jerzy Besala, Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Piastów i Rzeczpospolitej szlacheckiej, Wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2015,sygnatura: 52291

 Ta obszerna księga rysuje obraz polskiego picia od czasów piastowskich aż do końca trwania Rzeczypospolitej szlacheckiej. Bywało śmiesznie, ale i strasznie – czego dowodzi wiele przykładów i opisów przywołanych przez Jerzego Besalę na podstawie źródeł epoki. Autor skupił się na wpływie alkoholu na życie społeczne i kulturowe. Opisał barwnym językiem, jak piła szlachta, magnaci, wojsko, dworzanie, poeci, dyplomaci, mieszczanie i chłopi. Poszukał odpowiedzi, czy piliśmy inaczej i więcej niż Niemcy, Rosjanie, Szwedzi, Kozacy, Węgrzy, Tatarzy, Turcy, Włosi, Holendrzy, Francuzi. Ukazał przykłady ewidentnych uzależnień i wpływ picia alkoholu na dzieje Polski: wojny, politykę, religię, dyplomację, podejmowanie decyzji, zachowania zbiorowe. Jak pisze autor, „sprzęgnięcie alkoholu z polityką bywa śmiertelne”.
 
 

Philip G. Zimbardo, Nikita S. Coulombe,  Gdzie ci mężczyźni?, PWN, Warszawa 2015, sygnatura 52258

Męskość jest w kryzysie! Młodzi mężczyźni rezygnują z gruntownego wykształcenia, nie radzą sobie na rynku pracy, nie potrafią stworzyć dojrzałej relacji z kobietą. Opóźniają wyprowadzkę z rodzinnego domu, nie dbają o zdrowie i kondycję. W zamian za to spędzają czas na „męskich” rozrywkach, sukcesy odnoszą w grach komputerowych, „zarządzając wszechświatem” z zacisza własnej sypialni, a wiedzę o intymności czerpią z filmów pornograficznych. Dlaczego tak się dzieje?
Czy jesteśmy bezradni wobec upadku męskości? Philip Zimbardo i Nikita Coulombe przyglądają się przyczynom zjawiska i proponują działania, które mogą powstrzymać postępujący kryzys męskości i uchronić kolejne pokolenia młodych chłopców przed życiową nieporadnością.

 

  ABC księdza Twardowskiego..., ,   PAX, Warszawa 2015, sygnatura 51676

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz i poeta, często mówił o swoich dwóch powołaniach. Inspiracją była dlań Ewangelia oraz własne doświadczenia i przeżycia („książka własnego życia” – jak mówił). W obu powołaniach poszukiwał prostych, zwięzłych środków wyrazu.
Niniejsza publikacja łączy słowa kaznodziei i słowa poety. Krótkie komentarze ewangeliczne oraz kojarzący się z konkretną Ewangelią wiersz – ułożone są w cyklu niedziel i świąt trzech lat liturgicznych: A, B, C, od pierwszej niedzieli Adwentu do niedzieli Chrystusa Króla.
Okazją wznowienia publikacji ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze jest przypadająca 1 czerwca 2015 roku setna rocznica urodzin Autora – księdza, który pisał wiersze.

 

Andrzej Klim Polska - Niemcy 1: 0 czyli 1000 lat sąsiedzkich potyczek  PWN, Warszawa 2015, sygnatura: 52160

Andrzej Klim przedstawia ponad 1000 lat polsko-niemieckiej historii w sposób rzetelny, a jednocześnie dowcipny i anegdotyczny. W błyskotliwy sposób rozprawia się z narodowymi mitami i stereotypami.

 

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-16
Data publikacji:2015-07-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2390