Dział dla Dzieci i Młodzieży

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Marianne Power, Help me!, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2019.

Autorką książki jest trzydziestoośmioletnia irlandzka dziennikarka, często korzystająca z poradników, by żyć szczęśliwiej. W tym też celu postanowiła poddać się eksperymentowi i przez dwanaście miesięcy stosować się do instrukcji zawartych w dwunastu poradnikach. Czy w ten sposób udało jej się odmienić swoje życie? Odpowiedź wydaje się oczywista, ale warto przeczytać, co się działo u autorki przez ten właśnie rok.

 

Barbara Gawryluk, Baltic. Pies, który płynął na krze, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019.

W tej książce Barbara Gawryluk opisuje prawdziwe losy psa, który przerażony hukiem noworocznych fajerwerków zerwał się ze smyczy i po wielu próbach schronienia trafił w końcu nad Wisłę. Ale i tam usłyszał okropne wybuchy, gdy skutą lodem rzekę saperzy kruszyli ładunkami wybuchowymi. Wystraszone zwierzę wskoczyło na taflę, która w wyniku kolejnego wybuchu oderwała się od brzegu, ale na szczęście płynącego na krze czworonoga od niechybnej śmierci uratował oficer, mechanik statku badawczego R/V Baltica. Dalsze losy psa to już historia pięknej przyjaźni między człowiekiem i zwierzęciem, z pewnością warta uwagi nie tylko najmłodszych czytelników.

 

 

Barbara Gawryluk, Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspieWydawnictwo Literatura, Łódź 2018.

Ta licząca prawie 100 stron książka jest pięknie i bogato ilustrowana przez Elżbietę Śmietankę, tak, iż trudno się oderwać od obrazków i zacząć czytać. Kiedy już się jednak zacznie, nie sposób się oderwać od głównej bohaterki, która po tym, jak pewnego dnia wyrusza w podróż, przeżywa sztorm na morzu, spotkanie z krokodylem i wiele innych fascynujących przygód. Jest o czym czytać.

 

 

Raquel Jaramillo Palacio, Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historieWydawnictwo Albatros, Warszawa 2018.

Auggie to chłopak, jakich wielu. Kochany przez rodziców, inteligentny, wielbiciel Gwiezdnych wojen. Różni się jednak od rówieśników tym, że od urodzenia ma bardzo zdeformowaną twarz. Bojąc się reakcji otoczenia na swój wygląd, spędza czas w izolacji. W końcu jednak rodzice postanawiają posłać go do szkoły publicznej. Od tego momentu obserwujemy, jak zmienia się nastawienie uczniów do nowego kolegi: od początkowego odrzucenia po stopniową akceptację. Cudowny chłopak i ja to bardzo wzruszająca i ciepła opowieść, którą zdecydowanie warto przeczytać.

 

 

Anna Czerwińska-Rydel, Sekretnik Matyldy, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018.

Autorka podjęła próbę przekonania czytelników, że w dobie Internetu, elektronicznych portali społecznościowych, blogów itp. możliwe jest, iż nastolatka pisze coś na kształt pamiętnika. Bohaterka jej książki, Matylda, pisze sekretnik. Nakłonił ją do tego ojciec, który niedawno wrócił do porzuconej poprzednio rodziny. Matylda ma o czym pisać. W jej życiu wiele się zmienia i jeszcze na dodatek zakochuje się w poznanym na plaży chłopaku. Warto bliżej poznać tę miłą i wrażliwą dziewczynę oraz jej barwną opowieść.

 

Marzenna Plich-Nowak, W czasie deszczu dzieci się nudzą, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018.

Rodzina Walków to rodzice i troje dzieci: Matylda, Diana i Gogo (tak naprawdę Gabriel). Zwykle spędzali oni wczasy w domu wypoczynkowym, choć pogoda nie zawsze dopisywała. Tym razem jednak tata zaproponował, by na urlop pojechać do willi jego kolegi. Posiadłość miała mieć ogród i las w pobliżu. Tymczasem na miejscu okazało się, że zamiast willi stoi zaniedbana, opuszczona chałupa, bez bieżącej wody. Mimo to Walkowie postanowili zostać, a co z tego wynikło, przekonajcie się Państwo sami, sięgając po książkę.

 

 

Justyna Bednarek, Banda czarnej frotté. Skarpetki powracają!, Poradnia K, Warszawa 2019.

Doczekaliśmy się! Justyna Bednarek napisała kontynuację historii Skarpetek, a Daniel de Latour po raz trzeci tchnął w nie życie. Jak zawsze, na początku historii naszych bohaterek są zew wolności i marzenia. Tym razem czarna skarpetka frotté ucieka przez znaną nam dziurę pod pralką, ponieważ obawia się, że może wylądować w śmieciach. Potem dostaje się na okręt, gdzie poznaje sympatycznego pająka. Dzięki niemu zdobywa niewielką szalupę, którą zamierza opłynąć świat. Zaczyna prowadzić dziennik, jak przystało na prawdziwego wilka morskiego. Poznaje nowych członków załogi i tak rozpoczyna się historia gangu. Wkrótce w ślad za bandą wyrusza tajemnicza postać… Każdy rozdział to osobna przygoda, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i niespodzianek. Skarpetki znają i kochają już nie tylko polskie dzieci – pierwsza książka Justyny Bednarek została przetłumaczona na ukraiński, czeski, hiszpański, włoski, rosyjski i grecki. W Polsce tytuł ten zdobył wiele nagród i wyróżnień, a także został lekturą szkolną.

 

Mia i biały lew, Media Rodzina, Poznań 2019.

Opowieść o przyjaźni, której nikt i nic nie jest w stanie powstrzymać. Dziesięcioletnia Mia nie lubi afrykańskiej farmy, na którą właśnie wraz z bratem i rodzicami przeprowadzili się z Londynu. Tam miała przyjaciół i swoje życie, w Afryce czuje się samotna i znudzona. Do czasu, gdy w jej domu pojawia się białe lwiątko o imieniu Charlie. Z czasem między Mią a małym lwem powstaje coraz silniejsza więź. Jednak Charlie rośnie i powoli zmienia się w wielkiego drapieżnika. W obawie o bezpieczeństwo dziewczyny rodzice postanawiają ich rozdzielić. Gdy Mia dowiaduje się, że przyjacielowi grozi niebezpieczeństwo, postanawia go uratować za wszelką cenę… Powieść ilustrowana jest pięknymi fotosami z filmu, rozgrywającego się w dzikiej scenerii Afryki Południowej.

 

Marian Falski, Elementarz, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2019.

Reprint Elementarza Mariana Falskiego z 1974 roku z nowymi wspaniałymi ilustracjami Janusza Grabiańskiego. Po raz pierwszy Elementarz ukazał się w 1910 roku z ilustracjami Jana Rembowskiego. Z nieznacznymi modyfikacjami służył w polskich szkołach do roku 1974, kiedy PZWS wydały ostatnią jego wersję, pięknie ilustrowaną przez Janusza Grabiańskiego. Jest najdłużej funkcjonującym elementarzem na świecie.

 

George R.R. Martin, Jednookie walety. Dzikie karty, Zysk i S-ka, Poznań 2019 .

Kolejna antologia z cyklu Dzikie karty. Wydarzenia na konwencji Partii Demokratycznej w Atlancie zniszczyły życie i kariery wielu postaci. Minęły czasy Wieży Asów oraz mody na dzikie karty, czasy współpracy między asami, dżokerami i natolami. Ich miejsce zajęły napięcia, nieufność i narastający mrok. Okrutny gang posługujący się nazwą „skoczkowie” opanował moc przenoszenia swych umysłów do ciał innych ludzi. Skoczkowie wykorzystują tę moc do aktów terroru i przemocy, po czym porzucają swe ofiary, by poniosły konsekwencje swych czynów. Ich bezlitosne plany zdobycia kontroli nad społecznością dzikich kart rozpalą na nowo konflikt między asami, dżokerami i zwyczajnymi ludźmi do nieznanych dotąd rozmiarów.

 

Jo Nesbo, Doktor Proktor i niemal ostatnie święta, Wydawnictwo Dolnośląskie, Poznań–Wrocław 2019.

To książka dla wszystkich, którzy szukają sposobu na to, żeby odrobinę odetchnąć od „klasycznych” świąt i polskich tradycji. Na chwilę, tak, żeby złapać oddech i wrócić do kolędowania. Norweski autor nie zna polskich obyczajów i nie idzie w kierunku tradycyjnych opowieści bożonarodzeniowych. Wręcz przeciwnie. Choć jako ciekawostkę trzeba zdradzić, że jest w treści wzmianka o jednym z polskich miast… Jest tu bardzo zwariowana historia z ekscentrycznym doktorem Proktorem, dwójką odważnych dzieci i Mikołajem w rolach głównych. Jest jeszcze Norweski król i oczywiście czarny charakter, z którym walczymy o odzyskanie kontroli nad świętami. Będzie dużo śmiechu, jeszcze więcej zdziwienia i trzymania kciuków za to, żeby jednak święta się odbyły.

 

Jo Nesbo, Doktor Proktor i wanna czasu, Wydawnictwo Dolnośląskie, Poznań–Wrocław 2019.

Na ulicy Armatniej niewiele się dzieje – przynajmniej do chwili, gdy Lisa i Bulek dostają wyjątkową pocztówkę. Ich przyjaciel doktor Proktor ma kłopoty, dlatego dzieci wyruszają w podróż w czasie i przestrzeni za pomocą jednego z jego fantastycznych wynalazków. Na trasie Lisy i Bulka znajdzie się najpierw Paryż w czasach rewolucji francuskiej, a później Waterloo. Przeniosą się także w epokę Joanny d’Arc. Wszystko po to, aby ratować życie i miłość. Niestety, są tacy, którym długie i szczęśliwe życie doktora Proktora nie jest wcale na rękę…

 

Jo Nesbo, Doktor Proktor i wielki napad na bank, Wydawnictwo Dolnośląskie, Poznań–Wrocław 2019.

Lisa, Bulek i doktor Proktor udają się do Londynu, aby dowiedzieć się, kto ukradł złoto z najlepiej na świecie strzeżonego banku. Zwariowany doktor i sprytnie przebrane dzieciaki wnikają do środowiska najgorszych złoczyńców. Dowodzi nimi kobieta, której boi się nawet brytyjska policja… Okazuje się, że misja naszej trójki jest bardziej niż szalona – sami będą musieli zaplanować napad na bank! Ale dlaczego? I jaki ma to związek z finałem Pucharu Anglii w piłce nożnej?! Tego wszystkiego można się dowiedzieć z te książki.

 

Peggy Rathmann, Dobranoc, gorylku, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019.

„Dobranoc, gorylku” – mówi dozorca w zoo podczas wieczornego obchodu. Ale psotny gorylek nie chce jeszcze spać. Woli wykraść dozorcy klucze i skradać się za nim krok w krok, wypuszczając po drodze z klatek słonia, lwa, żyrafę i inne zwierzęta. Skradajcie się razem z nimi, by przekonać się, kto tej nocy zaśnie w ciepłej pościeli i kto komu ostatni powie „dobranoc”. Dobranoc, gorylku to wdzięczna propozycja dla najmłodszych dzieci, które zaczynają swoją przygodę z książkami – kolorowe ilustracje zachwycają kreską i pomysłem przyciągają oko, wywołują uśmiech na twarzy i spełniają pewną misję edukacyjną.

 

Martyna Czub, Są takie koty, Wydawnictwo Tekturka, Lublin 2019.

Kota, który uwielbia pływać, i takiego, który woli wylegiwać się na plaży. Kota, który… Zaraz, zaraz… Ale czy to na pewno jest książka o kotach? W tej historii poznajemy kota, który lubi bujać w obłokach, i takiego, który twardo stąpa po ziemi. Autorka prosto, a zarazem niezwykle opowiada o tym, że każdy z nas jest inny: inaczej wygląda, co innego lubi, ale dopiero razem tworzymy coś naprawdę pięknego – świat. Są takie koty to pięknie zilustrowana opowieść o pięknie różnorodności.

 

Chris Van Allsburg, Ekspres Polarny, Wydawnictwo Tekturka, Lublin 2019.

W wigilijny wieczór chłopiec czeka na Świętego Mikołaja, jednak zamiast zaprzęgu i reniferów pod dom bohatera podjeżdża zaczarowany pociąg. Ekspres Polarny zabiera dzieci w niesamowitą podróż w kierunku Bieguna Północnego. Tam przekonują się, że Święty Mikołaj naprawdę istnieje, chociaż nie wszyscy słyszą dźwięk dzwoneczków z jego sań. Ekspres Polarny to ponadczasowa opowieść o dziecięcej wyobraźni i magii świąt. Napisana ponad 30 lat temu historia stała się klasykiem literatury dziecięcej, sprzedała się w ponad 12 milionach egzemplarzy. W 2004 roku do kin weszła ekranizacja tej opowieści, a w główną rolę wcielił się Tom Hanks.

 

Julia Donaldson, Gruffalo, Wydawnictwo Tekturka, Lublin 2019.

Gruffalo to stwór wymyślony przez Julię Donaldson, a konkretniej przez myszkę, którą wymyśliła autorka. Książka podzielona jest na dwie części, choć nie ma żadnych rozdziałów. W pierwszej myszka idzie przez las, w drugiej wraca. Idąc w pierwszą stronę, małą myszka co chwila spotyka zwierzę, które chętnie by ją schrupało: sowę, węża i lisa. Jednak myszka jest odważna i przede wszystkim sprytna. Zamiast uciekać na widok potencjalnego zagrożenia, każdego straszy stworem o imieniu Gruffalo. Opisuje, jak wygląda, i ten opis przekonuje zwierzaki, że nie warto skupiać się na myszce, tylko brać nogi za pas. Mała myszka jest przekonana, że wymyśliła tego stwora, aż do momentu, w którym staje przed nią nie kto inny, jak właśnie Gruffalo. Okazuje się, że Gruffalo chętnie zjada myszy. Myszka przekonuje Gruffalo, że nie warto z nią zadzierać, ponieważ boją się jej wszystkie zwierzęta w lesie. Żeby to udowodnić, zabiera go na wspólną przechadzkę. Okazuje się, że każde napotkane zwierz, ucieka na widok naszej dwójki bohaterów. Książka jest pięknie zilustrowana przez Alexa Shefflera.

 

Ake Holmberg, Ture Sventon w Paryżu, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019.

Kolejne śledztwo najsprytniejszego ze szwedzkich detektywów – tym razem w Paryżu! Bogata amerykańska dama przyjeżdża do Francji, by kupić przyjemny zameczek na lato. Przypadkowo spotkany pośrednik nieruchomości szybko znajduje dla niej odpowiednią posiadłość i kasuje milion franków zaliczki. Następnego dnia po zamku nie ma śladu, a biuro pośrednika jakby zapadło się pod ziemię. To sprawa dla Ture Sventona!

 

Izabella Klebańska, Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019.

Książka opowiada o życiu kompozytora już od jego pierwszych chwil na świecie. Śledzimy losy jego i jego rodziny, przeprowadzki, ludzi, którzy go ukształtowali, dowiadujemy się, z jakimi problemami się borykał, ale przede wszystkim poznajemy jego największą pasję: muzykę. Moniuszko przejawiał ogromny talent od najmłodszych lat, ale jak to w życiu bywa, poza sukcesami zdarzały mu się również porażki. Kochał operę, ale początki twórczości kompozytora nie były wcale łatwe. W końcu odniósł ogromny sukces i jego opery stały się bardzo znane. Ale nie tylko o muzyce jest to książka. Przeczytamy w niej także o ukochanej żonie Moniuszki i ich dzieciach, poznamy historię Polski i takie nazwiska, jak Adam Mickiewicz, Aleksander Fredro czy Fryderyk Chopin. Do książki została dołączona płyta z najsłynniejszymi utworami Stanisława Moniuszki.

 

Grażyna Bąkiewicz, Ada, strażniczka skarbu, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019.

Historia dwunastoletniej Ady mieszkającej w miasteczku, nad którym góruje zamek, gdzie pracują jej rodzice. Ada jest zwyczajną dziewczynką, chodzi do szkoły, ma młodszego brata, którym czasem się opiekuje. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach znikają jej rodzice. Dziewczynka, zamiast iść do szkoły, musi natychmiast dorosnąć i odnaleźć rodziców. Od nagle zjawiającego ojca biologicznego dowiaduje się, że odziedziczyła po nim niezwykłą moc. Wykorzysta ją podczas poszukiwań rodziców. Ada ma przygód co niemiara, a żadna nie zdarza się bez przyczyny. Wszystko się ze sobą splata, tworząc logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy. Autorka, Grażyna Bąkiewicz, umiejętnie powiązała historię ze współczesnością, wartką akcję z wiedzą historyczną, a czasem fikcyjną, ale za to wielce prawdopodobną.

 

Gorzka czekolada, tom 2, Nowe opowiadania o ważnych sprawach, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Niełatwo tworzyć wartościową literaturę dla dzieci. Powinna ona opierać się na pojęciach, takich jak: wartości moralne, wzajemny szacunek, empatia, zrozumienie własnych emocji, dokonywanie właściwych wyborów, samopoznanie, naprawianie świata. Niewielu autorów potrafi to zrobić, unikając moralizatorstwa. Niektórym się to jednak udaje i wtedy dostajemy do rąk tak cenne publikacje, jak Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach. Jest to zbiorowa publikacja pod patronatem Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Opowiadania napisali znani i cenieni autorzy literatury kierowanej do młodych czytelników: Paweł Beręsewicz, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz, Katarzyna Majgier i Kazimierz Szymeczko. Całość ilustrowała Anita Głowińska. Książka stanowi kontynuację wydanej w 2016 roku Gorzkiej czekolady, której autorami są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. W skład drugiego tomu wchodzi 13 opowiadań, podejmujących problemy, z jakimi na co dzień stykają się dzieci i młodzież. Są to problemy aktualne, osadzone w bliskim dla młodego czytelnika środowisku, bohaterowie zaś z jednej strony na tyle wyraziści, żeby dokładnie zilustrować opisywane zjawisko, z drugiej – na tyle uniwersalni, że można się z nimi identyfikować.

 

Małgorzata Strękowska-Zaremba, Królewskie życie królów, ilustracje Joanna Zagner-Kołat, Literatura, Łódź 2019.

Ta książka proponuje zupełnie inne podejście do nauki historii niż w to w podręcznikach szkolnych. Sprawia, że nauka historii jest ciekawsza i przyjemniejsza. Autorki w krótkich, komiksowych opowieściach zabawnie i z przymrużeniem oka, ale z uwzględnieniem wszystkich ważnych dat, miejsc i nazwisk, przedstawiają najważniejsze fakty dotyczące władców Polski, od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Czytając Królewskie życie królów, dowiemy się, którzy władcy musieli uciekać z Polski, kto od najmłodszych lat był przygotowywany do objęcia tronu, kto był dobrym królem, a kto się do tego zupełnie nie nadawał, kto był zakochany w swojej żonie, za panowania którego władcy nastąpił rozkwit kultury i sztuki, i wielu innych, ciekawych faktów z historii Polski. Królewskie życie królów to porządny, komiksowy przegląd władców Polski. Ciekawy, wartościowy i zabawnie przekazany. 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-16
Data publikacji:2015-07-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:5592