Dział dla Dzieci i Młodzieży

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Dominika Gałka, Baba Jadzia z parteru, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

W dzieciństwie z pewnością niejeden z nas miał sąsiada czy sąsiadkę, której się bał. Postrachem osiedla w książce Baba Jadzia z parteru jest sąsiadka z kamienicy, w której wraz z rodziną mieszka bohaterka książki, Kasia. Nie jest to łatwe sąsiedztwo. Rodzina Kasi wie, że należy zachowywać się cicho, by nie narazić się na gniew pani Jadwigi. Przekonał się o tym Maciek, który został ukarany za głośną zabawę pod oknem: na jego głowę groźna sąsiadka wylała kubek wody. Dzieci zaczęły więc ją nazywać Babą Jadzią. Pewnego dnia tata Kasi zauważył, że pani Jadwiga nie odpowiada na pukanie do drzwi. Okazało się, że jest chora i nie może wstać z łóżka. Kto teraz będzie wyprowadzał jej suczkę na spacer i jak sobie poradzi z chorobą? Kto jej pomoże? O tym wszystkim jest ta książka. Może po jej przeczytaniu inaczej spojrzymy na sąsiadów, którzy wydają się niesympatyczni, i po bliższym poznaniu zmienimy o nich zdanie?

 

 

Dominika Gałka, O Chruptaku, który szukał szczęścia, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

Czasami, czytając książkę, wydaje się nam, że moglibyśmy inaczej napisać jej fabułę, coś w niej zmienić, dodać lub odjąć niektóre zdarzenia. Czytelnik książki o ptaku Chruptaku ma taką możliwość. Może wpływać na wybory dokonywane przez bohatera. Każdy bowiem fragment tej opowieści kończy się pytaniem z możliwością wyboru różnych wariantów odpowiedzi. Są one oznaczone kolorowym kółeczkiem z numerkiem. Po podjęciu decyzji, co powinien zrobić Chruptak, trzeba odszukać strony z takim numerkiem. Dzięki temu czytelnicy współtworzą historię o Chruptaku. Książkę można czytać kilka razy, wybierając inne rozwiązanie i za każdym razem będzie to nowa opowieść.


 

Nina Lussa, Stella, Pikuś i skarby, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

Nina Lussa napisała książkę do czytania dzieciom do poduszki. Są to krótkie historyjki o tym, jak piękna i cenna jest natura, którą trzeba szanować i korzystać z jej darów mądrze i z umiarem. Bohaterka opowiastek, Stella, mała dziewczynka, wraz z pieskiem Pikusiem, mamą i kuzynką Jolą zaczyna poznawać świat. Na to poznawanie świata składają się takie czynności-przygody, jak: spacer po lesie, podlewanie kwiatów w ogrodzie, kąpiel czy nawet zwykłe mycie rąk. Stelli tak jak innym dzieciom, a nawet dorosłym zdarzają się sytuacje, w których zapomina, że o przyrodę trzeba się troszczyć, na przykład dbając, by nie marnowała się woda.

 

 

Dorota Combrzyńska-Nogala, Pies w czasach zarazy, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

To książka o nowej, koronawirusowej rzeczywistości. Trzynastoletni Wiktor ucieszył się na wieść o zamknięciu szkoły z powodu pandemii. Szybko jednak zrozumiał, że nie będzie łatwo. Zdalne nauczanie i zakaz wychodzenia z domu zepsuły mu dobry nastrój. Co można robić, gdy nie można spotykać się z kolegami, wyjść na spacer, a niespecjalnie zna się mieszkańców kamienicy? Okazuje się, że i w tej sytuacji można sobie poradzić. Nowo poznana koleżanka Ninka i pies As stali się towarzyszami spacerów. Wiktor poznał bliżej mieszkańców kamienicy, którzy zaczęli częściej ze sobą rozmawiać. O tym, co z tego wyniknie, dowiecie się, czytając książkę.

 

 

Grzegorz Kasdepke, Niesforny alfabet, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

To książka o literach, która jednocześnie uczy i bawi. Autor każdej z liter poświęcił osobne zabawne opowiadanie, w którym pojawiają się rzeczowniki na daną literę, ale w formie rysunków, tak, by mały czytelnik mógł odgadnąć ich nazwę.

 

Paulina Płatkowska, Truskawkowe lato, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

Powieść dla nastolatków, ale może okazać się interesująca także dla dorosłych. Opowiada ona o dorastających dzieciach i ich problemach, mniej lub bardziej wydumanych. Główna bohaterka książki, dwunastoletnia Klara, zakochuje się w koledze z klasy, Konradzie. Ten jednak nie zdradza nią zainteresowania. Tymczasem Klara dowiaduje się o poważnych problemach Marty, przewodniczącej klasy. Dziewczyna jednak z nikim nie chce się nimi dzielić. Na czas wakacyjnego wyjazdu z rodziną do Grecji bohaterka zawiesza próby dotarcia do prawdy. Pobyt na Santorini zmienia jednak jej nastawienie nie tylko do nieszczęśliwej miłości, pozwala bowiem także z nowymi siłami zająć się pomocą Marcie.

 

 

Kasia Kołodziej, Czas na bajkę, Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław 2020.

Ta książka to zbiór czterech opowiadań: Beeecząca przygoda Beatki, Słoniowe szczęście, Genialny pomysł Kasi, Duży problem małego Stefana. W każdym z nich pojawia się niezwykła przygoda, której początkiem jest całkiem zwyczajna, codzienna czynność. Historyjki te poruszają problemy, z którymi stykają się dzieci, i choć dorosłym wydawać się mogą błahe, dla dzieci są bardzo ważne.

 

Michał Rusinek, Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

Michał Rusinek to autor erudyta o wielkim poczuciu humoru. W jego książce znajdziemy wyjaśnienie wielu słów pochodzących z języków obcych. To duża dawka wiedzy nie tylko dla dzieci. Choć na ogół opisane tu obce słowa znane są dorosłym, wiedza o tym, skąd się w naszym języku wzięły, nie jest już taka powszechna. Ich znaczenie nie zawsze jest oczywiste, bo czy na pewno wszyscy wiemy, co to jest tytułowy wihajster albo co znaczy słowo berek?


 

Katarzyna Kozłowska, Feluś i Gucio poznają emocje, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020.

To trzecia książka z cyklu Feluś i Gucio. Została wydrukowana w dużym formacie na twardych stronach. Każda rozkładówka wyjaśnia jedną z emocji. Są to na przykład: radość, przyjaźń, wstyd, strach, złość, współczucie, tęsknota, zazdrość czy zdziwienie. Książka zawiera ilustracje obrazujące kolejne emocje. Towarzyszą im opisy obrazków oraz opinie Gucia w formie odpowiedzi na pytania typu: „Guciu, jaki kształt ma przyjaźń?”. W ten sposób dzieci mogą nauczyć się nazywać emocje i rozpoznawać je. Książka jest pięknie wydana i na pewno spodoba się najmłodszym.

 

David W. Barber, Bach, Beethoven i inne chłopaki, czyli historia muzyki wyłożona wreszcie jak należy, Grupa Wydawnicza Adamantan s.c., Warszawa 2020.

David W. Barber to świetny przewodnik po świecie muzyki. Potrafi znakomicie opowiadać o jej historii, przytaczając zabawne anegdoty i ciekawostki z życia wielkich kompozytorów, którzy często docenieni zostali dopiero po śmierci. Przy okazji zabawnych opowieści autor zachęca młodych czytelników do odwiedzania sal koncertowych i kupowania płyt z muzyką klasyczną.

 

 

Joanna Maria Chmielewska, Niebieska niedźwiedzica, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2020.

To książka o inności, samotności, tolerancji i jej braku. W pewnej rodzinie z Niedźwiedziej Doliny przychodzi na świat mała niedźwiedzica. Nie jest ona jednak tak jak wszystkie niedźwiedzie wokół biała, szara czy brunatna, ale niebieska, co okazuje się problemem dla jej otoczenia, które nie akceptuje jej inności i daje jej to odczuć. Azul staje się więc coraz bardziej samotna. W końcu rodzina postanawia przenieść się do miejsca, gdzie inność nikomu nie przeszkadza. Tymczasem dolina opuszczona przez rodzinę Azul staje się coraz smutniejsza, traci kolory. Jak ta sytuacja zmieni mieszkańców i jakie będą dalsze losy niebieskiej niedźwiedzicy? Warto się tego dowiedzieć, sięgając po niezwykle tę pouczającą książkę.


 

Aniela Cholewińska-Szkolik, Misia i jej mali pacjenci. Leśne Przytulisko, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2020.

Bohaterką tej książki jest Misia, która na ferie zimowe jeździ do leśniczówki, gdzie mieszka jej wujek Piotr. W miejscu tym znajduje się schronisko dla dzikich zwierząt, które trafiają tam najczęściej z powodu odniesionych ran. Misia wraz ze swoim kuzynem Jankiem pomaga dorosłym w opiece nad zwierzętami z Leśnego Przytuliska. A jest się kim zajmować, bo mieszka tam i markotny dzik, i ranny łoś, a na dodatek coraz częściej odwiedza ich sowa. Dzieci starają się, jak mogą, by pomóc zwierzętom w potrzebie. Książka uczy wrażliwości na los zwierząt oraz pokazuje wartość bezinteresownej pomocy drugiemu.


 

Katie Daynes, Co to jest księżyc? Książka z okienkami. Moje pierwsze pytania, Wydawnictwo Olesiejuk, Warszawa 2020.

Książka ta dostarcza najmłodszym wielu ciekawostek związanych z księżycem. Pozwala dowiedzieć się na przykład, dlaczego ten zmienia swój kształt i widoczny jest zwłaszcza nocą. Dodatkowym atutem publikacji jest bardzo atrakcyjna szata graficzna, obok której żadne dziecko z pewnością nie przejdzie obojętnie.


 

Sariah Wilson, Brzydsza siostra, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2020.

Brzydsza siostra to atrakcyjna propozycja dla nastoletnich czytelniczek, szczególnie dla tych, które mają baśniowe wyobrażenia o rycerzu na białym koniu i pięknej księżniczce. Ta wzruszająca książka przewróci te wyobrażenia do góry nogami i pozwoli uwierzyć, że życie jest w naszych rękach i to my decydujemy o tym, co w naszym postępowaniu zmienić, by kształtować swoją przyszłość.


 

Kobi Yamada, Mae Besom, Co robisz z problemem?, Wydawnictwo Levyz, Warszawa 2019.

Ta książka opowiada o małym bezimiennym chłopcu, który pewnego dnia zauważa, że w jego życiu pojawił się problem. Chłopiec stara się o nim zapomnieć, ale ten ciągle daje znać o sobie. Wtedy bohater postanawia go poznać, dzięki czemu przekonuje się, że nie jest on aż tak przerażający i że jest na niego sposób. Po tę książkę powinny sięgnąć zwłaszcza dzieci, które mierzą się z jakimś problemem, aby nauczyć się go oswajać, a z czasem i rozwiązywać.

 

Mateusz Kęsy, Katarzyna Kołodziej, Wszystko o... psach, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2019.

Każdy, kto chce kupić lub adoptować psa, powinien przeczytać tę książkę. To prawdziwe kompendium wiedzy dla młodego czytelnika na temat sympatycznych czworonogów, które zyskały opinię najlepszych przyjaciół człowieka. Publikacja zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z opieką nad psem, jego upodobaniami czy pochodzeniem. A wszystko to w towarzystwie wspaniałych ilustracji.

 

Barbara Gawryluk, Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2019.

Barbara Gawryluk w tej publikacji niezwykle ciekawie opowiada o najważniejszych twórcach polskiej ilustracji. Czytając tę książkę, nie unikniemy wzruszeń i radości wywołanych sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa. Być może nawet pod jej wpływem zaczniemy szukać w zakamarkach naszych domów starych wydań książek dla dzieci, które teraz uchodzą za małe dzieła sztuki. Z pewnością takie perełki można też znaleźć w wielu bibliotekach.

 

David O’Connell, Duch z fabryki krówek. Tajemnice Gryzmołkowa, Wydawnictwo Edgard, Warszawa 2019.

Odziedziczona w spadku fortuna nie zawsze oznacza wygodne życie i brak kłopotów. Często jest zupełnie odwrotnie, o czym możemy się przekonać, czytając Ducha z fabryki krówek. Bohaterem tej książki jest chłopiec o imieniu Archie, który otrzymał w spadku po stryjecznym dziadku wielki dom i fabrykę krówek. Aby jednak stać się pełnoprawnym właścicielem tych dóbr, musi wykonać zadania zlecone przez dziadka w liście. To stanowi początek kłopotów, gdyż okazuje się, że zginął tajemniczy składnik niezbędny do produkcji krówek. Czy Archiemu uda się wybrnąć z kłopotów? O tym przekonamy się już, sięgając po tę niezwykle ciekawą pozycję.

 

Holly Black, Zły król, t. 2, Okrutny książę, Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2019.

Książka z dziedziny fantasy dla trochę już starszej młodzieży i tej całkiem już dorosłej. Z pewnością usatysfakcjonuje tych, którzy w literaturze szukają mocnych wrażeń i sporej dawki adrenaliny.

 

 

Barbara Gawryluk, Pies na medal. Rollek – pies przewodnik, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2019.

Kolejna książka z serii „Pies Na Medal”, która pokazuje historie psów o niezwykłych umiejętnościach, pomagających ludziom w trudnych sytuacjach. Ta historia opowiada o psie Rollku, przewodniku niewidomego pana Sebastiana, który stracił wzrok na skutek wypadku. Z czasem Rollek stał się także najwierniejszym przyjacielem swojego Pana. Historia tych dwojga z pewnością poruszy nie tylko najmłodszych.

 

 

Barbara Gawryluk, Pies na medal. Baster – pies ratowniczy, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2019.

Pies Baster pracuje w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Jego służba polega na tym, że bierze udział w akcjach poszukiwawczych zagubionych turystów, wspierając w ten sposób ratowników. Jest to jedna z książek serii ukazującej historie niezwykłych psów, które pomagają ratować ludzi, potrafią opiekować się seniorami, są przewodnikami niewidomych, pomagają w terapiach chorych dzieci, pracują w policji i na lotniskach. To psy, o których z całą pewnością możemy powiedzieć, że są przyjaciółmi człowieka, pomocnymi w najtrudniejszych sytuacjach.


 

Barbara Gawryluk, Pies na medal. Apa – pies zaprzęgowy, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2019.

W tej części serii „Pies Na Medal” poznajemy psa rasy alaskan huski, który jest psem zaprzęgowym. Apa, bo tak się wabi, to bardzo doświadczony pies w stadzie i w zaprzęgu zawsze biegnie na czele. To prawdziwy przyjaciel człowieka, gotowy zwłaszcza zimą do pomocy mu nawet w najtrudniejszych sytuacjach.


 

Barbara Gawryluk, Pies na medal. Junior – opiekun osób starszych, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018.

Nie tylko duże rasowe psy wytresowane w specjalny sposób są pomocne ludziom. Junior to mały niesforny kundelek, a jednak to pies na medal. Pracuje w ośrodku opieki nad starszymi ludźmi, gdzie umila im pobyt i wiernie towarzyszy w smutkach i radościach. Warto bliżej poznać tę sympatyczną psinkę i jej codzienność wśród seniorów.


 

Barbara Gawryluk, Pies na medal. Falco – pies lotniskowy, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018.

Ta historia opowiada o Falco, psie pasterskiej rasy border collie, który jest pracownikiem lotniska, gdzie odstrasza dzikie ptaki i inne zwierzęta, by nie zagrażały bezpieczeństwu lotów. Książka w bardzo ciekawy sposób pokazuje, jak pomocne w życiu człowieka mogą się okazać psy i jak wiele mają pięknych i pożytecznych cech.

 

 

Barbara Gawryluk, Pies na medal. Morus – pies ratownik, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018.

Niektóre rasy psów są szczególnie przystosowane do przebywania w wodzie. Mają między palcami błony, dzięki którym lepiej pływają. Bohaterem tej opowieści jest Morus, pies rasy nowofundland, która właśnie takie cechy ma. Morus jest radosnym, wielkim czarnym psem. Pracuje w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Razem ze swoją opiekunką, panią Justyną, czuwa nad bezpieczeństwem kąpiących się ludzi. Wraz z nią odwiedza też dzieci w przedszkolach i szkołach, gdzie wspólnie uczą najmłodszych, jak zachowywać się nad wodą. Po tę książkę warto sięgnąć zwłaszcza teraz, w szczycie sezonu wakacyjnego, by uczulić dzieci na zagrożenia, jakie niesie z sobą woda.

 

 

Renata Piątkowska, Opowiadania do chichotania, Wydawnictwo Bis, Warszawa 2018.

Czytanie tej książki wzbudza chichotanie. Te opowiadania potrafią rozbawić nawet największych ponuraków. Zabawne są bowiem nie tylko perypetie głównego bohatera, Tomka, ale także sam jego sposób myślenia. Książka przeznaczona dla przedszkolaków, ale i dorośli z pewnością nieraz uśmiechną się pod nosem, wspominając, jak przeżywali świat, gdy to oni byli przedszkolakami.

 

Beata Ostrowicka, O Lence, Antku i okropnym Albercie, Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.

Historia, która mogła wydarzyć się naprawdę. Zaprzyjaźnieni z sobą Lenka i Antek stają w obliczu konfliktu. Jego przyczyną jest kuzyn Antka, Albert, który przejeżdża w odwiedziny. Antek ma o nim jak najgorsze zdanie, bo choć się nie widzieli pięć lat, wciąż pamięta, że kuzyn zabrał mu ulubioną zabawkę. Lence Albert wydaje się normalnym, miłym chłopcem i nie rozumie niechęci Antka do kuzyna. Jak zakończy się ta historia? Tego dowiecie się już sami, gdy przeczytacie tę opowieść.

 

Lene Kaaberbøl, Próba ognia, Wydawnictwo Debit, Katowice 2020.

W lipcu ukazała się Próba ognia autorstwa Lene Kaaberbøl, pierwsza część serii powieści fantasy „Zaklinaczka” z nową filmową okładką. Na podstawie książki powstał film o tym samym tytule w reżyserii Kaspara Munka https://www.youtube.com/watch?v=ZP7oNUncJsw

Seria „Zaklinaczka” dedykowana jest młodym czytelnikom w wieku od lat dziesięciu. Przez kolejne tomy powieści (Próba ognia; Krew Werdiany; Zemsta Chimery; Krwawa pieśniarka; Krew wroga; Ta, która powraca) śledzimy niezwykłą historię dziewczyny, rozgrywającą się w świecie magii. Bohaterka serii uważa, że jest całkiem zwyczajną nastolatką, ale zaatakowana przez czarnego kota odkrywa swój wyjątkowy dar, a mianowicie słyszy myśli zwierząt...

 

Marianne Power, Help me!, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2019.

Autorką książki jest trzydziestoośmioletnia irlandzka dziennikarka, często korzystająca z poradników, by żyć szczęśliwiej. W tym też celu postanowiła poddać się eksperymentowi i przez dwanaście miesięcy stosować się do instrukcji zawartych w dwunastu poradnikach. Czy w ten sposób udało jej się odmienić swoje życie? Odpowiedź wydaje się oczywista, ale warto przeczytać, co się działo u autorki przez ten właśnie rok.

 

Barbara Gawryluk, Baltic. Pies, który płynął na krze, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019.

W tej książce Barbara Gawryluk opisuje prawdziwe losy psa, który przerażony hukiem noworocznych fajerwerków zerwał się ze smyczy i po wielu próbach schronienia trafił w końcu nad Wisłę. Ale i tam usłyszał okropne wybuchy, gdy skutą lodem rzekę saperzy kruszyli ładunkami wybuchowymi. Wystraszone zwierzę wskoczyło na taflę, która w wyniku kolejnego wybuchu oderwała się od brzegu, ale na szczęście płynącego na krze czworonoga od niechybnej śmierci uratował oficer, mechanik statku badawczego R/V Baltica. Dalsze losy psa to już historia pięknej przyjaźni między człowiekiem i zwierzęciem, z pewnością warta uwagi nie tylko najmłodszych czytelników.

 

 

Barbara Gawryluk, Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspieWydawnictwo Literatura, Łódź 2018.

Ta licząca prawie 100 stron książka jest pięknie i bogato ilustrowana przez Elżbietę Śmietankę, tak, iż trudno się oderwać od obrazków i zacząć czytać. Kiedy już się jednak zacznie, nie sposób się oderwać od głównej bohaterki, która po tym, jak pewnego dnia wyrusza w podróż, przeżywa sztorm na morzu, spotkanie z krokodylem i wiele innych fascynujących przygód. Jest o czym czytać.

 

 

Raquel Jaramillo Palacio, Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historieWydawnictwo Albatros, Warszawa 2018.

Auggie to chłopak, jakich wielu. Kochany przez rodziców, inteligentny, wielbiciel Gwiezdnych wojen. Różni się jednak od rówieśników tym, że od urodzenia ma bardzo zdeformowaną twarz. Bojąc się reakcji otoczenia na swój wygląd, spędza czas w izolacji. W końcu jednak rodzice postanawiają posłać go do szkoły publicznej. Od tego momentu obserwujemy, jak zmienia się nastawienie uczniów do nowego kolegi: od początkowego odrzucenia po stopniową akceptację. Cudowny chłopak i ja to bardzo wzruszająca i ciepła opowieść, którą zdecydowanie warto przeczytać.

 

 

Anna Czerwińska-Rydel, Sekretnik Matyldy, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018.

Autorka podjęła próbę przekonania czytelników, że w dobie Internetu, elektronicznych portali społecznościowych, blogów itp. możliwe jest, iż nastolatka pisze coś na kształt pamiętnika. Bohaterka jej książki, Matylda, pisze sekretnik. Nakłonił ją do tego ojciec, który niedawno wrócił do porzuconej poprzednio rodziny. Matylda ma o czym pisać. W jej życiu wiele się zmienia i jeszcze na dodatek zakochuje się w poznanym na plaży chłopaku. Warto bliżej poznać tę miłą i wrażliwą dziewczynę oraz jej barwną opowieść.

 

Marzenna Plich-Nowak, W czasie deszczu dzieci się nudzą, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018.

Rodzina Walków to rodzice i troje dzieci: Matylda, Diana i Gogo (tak naprawdę Gabriel). Zwykle spędzali oni wczasy w domu wypoczynkowym, choć pogoda nie zawsze dopisywała. Tym razem jednak tata zaproponował, by na urlop pojechać do willi jego kolegi. Posiadłość miała mieć ogród i las w pobliżu. Tymczasem na miejscu okazało się, że zamiast willi stoi zaniedbana, opuszczona chałupa, bez bieżącej wody. Mimo to Walkowie postanowili zostać, a co z tego wynikło, przekonajcie się Państwo sami, sięgając po książkę.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-16
Data publikacji:2015-07-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:6617