Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego

Filia nr 4

Bradford Chris, „Agent. Zakładniczka”, „Nasza Księgarnia”, 2015.

Bohater powieści „Agent. Zakładniczka” Connor Reeves, nastolatek, nie jest zwykłym chłopcem. Jest świetnie wyszkolonym ekspertem grupy ochroniarskiej, specjalizującej się w chronieniu życia osób zagrożonych. To bardzo młody człowiek nie wyróżniający się z otoczenia, który otrzymuje odpowiedzialne zadanie. Ma chronić córkę prezydenta Stanów Zjednoczonych przed terrorystami. Czy ta misja się powiedzie? Tego dowiemy się z kart tej trzymającej w napięciu powieści.

 

Steinbeck John, „Ziemia Naszej Goryczy”, Prószyński i S-Ka, 2015.

W powieści przedstawione są postacie kiedyś bogate i szczęśliwe, teraz ciężko doświadczone przez los. Zmuszająca do refleksji powieść o ludzkich wyborach, uczciwości i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Napisana przystępnym językiem,  z subtelnym humorem i ostrym widzeniu spraw społecznych. Uświadamia nam, że czasem przypadek decyduje o naszym życiu.

 

 Michalak Katarzyna, „Spełnienia Marzeń”, Wydawnictwo Literackie, 2016.

Poruszająca powieść o życiu, miłości, poszukiwaniu swego miejsca na ziemi, zmaganiach z przeciwnościami losu i wytrwałym dążeniu do spełnienia marzeń.

Głównymi bohaterami są: Klaudia i Kamil, skrzywdzeni przez los i ludzi. Klaudia w dniu swoich osiemnastych urodzin ucieka z domu od ojca, który przez ostatnie siedem lat zgotował jej piekło. Przeprowadza się do odziedziczonej starej chaty. W poszukiwaniu pracy trafia po sąsiedzku do domu Kamila, niewidomego chłopaka. Wątek sensacyjny, narastające napięcie, wszechobecne intrygi i rodząca się miłość, sprawiają, że powieść na długo zapada w pamięć.

 

Katarzyna Puzyńska, Z jednym wyjątkiem, Wydaw. Pruszyński Media Sp. Z o.o., Warszawa 2015.

 Akcja powieści toczy się w miejscowości Lipowo i najbliższej okolicy. Jest to trzymający w napięciu kryminał, w którym świetnie ukazane są portrety psychologiczne głównych bohaterów. Powieść ta osadzona jest mocno w realnym świecie, z bogatymi wątkami społeczno-obyczajowymi i ciekawymi historiami bohaterów. Wciągająca i napisana łatwym językiem powieść o codziennej pracy policjantów z małej miejscowości.

 

Megan McDonald, Hania Humorek. Tydzień na opak, Wydaw. Egmont Polska Sp. Z o.o., Warszawa 2015.

 Wciągająca powieść przygodowa dla starszych dzieci. Główna bohaterka Hania postanawia na kilka dni zmienić swój wygląd i zachowanie. Jednak jej przyjaciele przyzwyczajeni do innej Hani zaczynają się martwić czy z nią wszystko w porządku oraz czy tan miła, sympatyczna i uśmiechnięta dziewczynka nie jest przypadkiem oszustką.

 

Jean Sasson, Łzy księżniczki. Opowieść o życiu w najbogatszym i najbardziej opresyjnym królestwie świata, Wydaw. Znak, Kraków 2015.

 Opowieść saudyjskiej księżniczki Sultany o świecie, w którym wolnością cieszą się tylko mężczyźni, natomiast kobiety traktowane są jak niewolnice. Nawet te, które pochodzą z królewskiego rodu. W książce opisane są historie kilku kobiet, którym ogromnym kosztem udało się wywalczyć dla siebie odrobine wolności i zrealizować cząstkę marzeń. Pokazane jest życie kobiet w Arabii Saudyjskiej w XXI wieku, w czasach Internetu i postępu na całym świecie.

 

Andrzej Maleszka, „Magiczne drzewo. Świat Ogromnych”, Wydawnictwo Znak emotikon, Kraków 2015.

Kolejny tom z cyklu „Magiczne drzewo” przenosi głównych bohaterów do Świata Ogromnych. Są oni jedynymi małymi istotami w świecie, gdzie wszystko jest ogromne. Po wielu perypetiach chcą powrócić na Ziemię, jednak okazuje się, że warunkiem powrotu jest odnalezienie i ułożenie tajemniczych puzzli.

 

 Peter Kerr, „Incydent w Dirleton”, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2015.

Komedia kryminalna. Pełna intryg, zabawnych sytuacji i zaskakujących zwrotów akcji. Pensjonariuszka oddziału geriatrycznego zapisuje swój majątek kotu. Wkrótce zostaje zamordowana i ginie jej pupil. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi detektyw Bob Burns, zaś tropy wiodą aż na Majorkę…

 

 Katarzyna Michalak, „Nie oddam dzieci”, Wydawnictwu Literackie, Kraków 2015.

 Powieść trzymająca w napięciu od początku do końca. Wzbudza skrajne emocje, pokazuje, że przy pomocy przyjaciół i życzliwych ludzi można podnieść się i z dna rozpaczy stanąć na nogi. Bardzo ciekawa, napisana przystępnym językiem. Trudno się od niej oderwać.

 

 Tanya Valko – SAGA ARABSKA – „Arabska żona” , „Arabka córka”, „Arabska krew” i „Arabska księżniczka”.

Jeśli interesuje kogoś kultura arabska, to książki Tanyi Valko są bardzo dobrą lektura o tej tematyce. Autorka opisuje zwyczaje, kulturę i warunki życia w Libii.
Dorota – Polka poznaje Ahmeda Salimi – Araba, który mieszkając w Polsce nie pochwala zachowania mężczyzn wobec kobiet w swoim ojczystym kraju. Wkrótce pobierają się. Język Tanyi Valko nie jest zbyt wyszukany, a słowniczek na końcu książki pomaga w lepszym zrozumieniu treści.

Artykuły

Lincolin Peirce, Zapiski luzaka: trefna strefa, „Nasza Księgarnia”, Warszawa 2015.

20 października 2015

To 6 tom cyklu Zapiski luzaka, w którym Natan jest od tego, żeby wpadać w kłopoty po uszy i później szukać wyjść ze skomplikowanych sytuacji. Takiego bohatera Lincoln Peirce wykorzystuje, żeby zachęcić dzieci do książek – i znakomicie mu to wychodzi, bo chłopiec dostarcza sporo rozrywki, a do tego - mimo wad - daje się lubić.
W kolejnych tomach cyklu Natan relacjonuje swoje szkolne doświadczenia i rysuje komiksowe opowiastki. Wszystko z wielkim poczuciem humoru.

Katarzyna Puzyńska, Trzydziesta pierwsza, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2015.

20 października 2015

Trzydziesta pierwsza to tom 3 cyklu Lipowo, kontynuacja Motylka i Więcej czerwieni. Cykl o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i  obyczajowym. Kryminalna fabuła jest ułożona misternie, autorka świetnie splata ze sobą poszczególne wątki, podsuwając mylne tropy.
Nie jest to ostatnia część cyklu, kolejną już zapowiedziano pod tytułem Z jednym wyjątkiem.

Hanna Cygler, Pokonani, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2015.

20 października 2015

Pokonani to druga część sagi Hallmannów i Sarnowskich, rozpoczętej powieścią Czas zamknięty. Obie składają się na cykl pod tym samym tytułem, tj. Czas zamknięty.
Akcja powieści Pokonanych rozgrywa się w powojennej Łodzi, Warszawie, a momentami także i Londynie. Autorka na stronach książki odpowiada na wiele istotnych pytań, które cisnęły się nam na usta po przeczytaniu poprzedniej części, przedstawiając czytelnikom powojenne losy bohaterów.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4341