Nowe książki w Czytelni Głównej

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 stycznia 2023

Serdecznie polecamy Państwu nowości wydawnicze z różnych dziedzin wiedzy dostępne w Czytelni Głównej. Poniżej zamieszczamy ich opisy, które przygotowała Justyna Pasierska z PBP.

 

 Osobom zainteresowanym marketingiem proponujemy następujące publikacje:

 

 • Philip Kotler, Kevin Lane Keller, Marketing, tłum. Marek Zawiślak, Jacek Środa, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2022.

Philip Kotler to naukowiec, który miał duży wpływ na rozwój i popularyzację marketingu. „Marketing” to fundamentalne dzieło autora, którego najnowsze wydanie współtworzył Kevin Lane Keller. Ich głównym celem było stworzenie jak najbardziej wszechstronnego i aktualnego podręcznika, uwzględniającego zmiany w otoczeniu marketingowym firm oraz wyzwania związane z kryzysem gospodarczym.

 • Krzysztof Domoradzki, Patent na e-commerce. O Polakach, którzy wyznaczają trendy, Manufaktura Książek, Toruń 2022.

„Patent na e-commerce” to publikacja wydana w formie bogato ilustrowanego albumu, który zawiera historie polskich twórców znanych marek e-commerce’owych: Altenberg, Coffedesk, DeeZee, Displate, Kubota, Morele.net, Oponeo, Tylko, Your Kaya. W rozmowie z Krzysztofem Domaradzkim dzielą się oni swoimi doświadczeniami i wnioskami z prowadzenia biznesów internetowych.

 • Paweł Chlipała, Agnieszka Żbikowska, Konsumpcja w czasach pandemii. Jak kryzys spowodowany pandemią Covid-19 zmienił zachowania konsumentów?, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2022.

Publikacja jest metodyczno-empirycznym studium zachowań konsumentów w warunkach pandemii COVID-19. Zawarte są w niej rozważania na temat zmian zachowań konsumentów w kryzysie oraz dyskusje na temat podejść metodycznych do badań zachowań konsumentów w sytuacjach kryzysowych.

 • E-Marketing. Planowanie, narzędzia, praktyka, Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2022.

Czy w dynamicznych, internetowych czasach potrzebna jest tradycyjna książka o e-marketingu? Pozycja „E-marketing. Planowanie, narzędzia, praktyka” pokazuje, że jak najbardziej tak. Jest to elementarz skutecznych działań marketingowych w Internecie, przedstawiający również praktyczne zastosowania i zawierający odpowiedzi na nurtujące pytania z tej dziedziny. Każdy z rozdziałów ma syntetyczne podsumowanie i zadania do wykonania. Warto zwrócić uwagę, że konstrukcja książki daje możliwość szybkiego powrotu do konkretnego tematu już podczas realizacji własnych działań i kampanii.

 • Tomasz Serwański, Marketing kulturowy. Społeczno-kulturowe aspekty komunikacji marek w Polsce, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2021.

Publikacja stanowi pierwszą próbę analizy polskiego rynku komunikacji marketingowej z wykorzystaniem narzędzi symbolicznej teorii organizacji. Kieruje ona uwagę na socjokulturowy, dynamiczny kontekst funkcjonowania marek.

 • Krzysztof Santarek, Zarządzanie cyklem życia produktu, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2022.

Prezentowana publikacja przedstawia zagadnienia dotyczące narzędzi wspomagających zarządzanie całym cyklem życia produktu: od koncepcji, poprzez projektowanie konstrukcji i technologii, produkcję, eksploatację, aż do wycofania produktu z eksploatacji, recykling i w końcu utylizację. Książka jest adresowana do wszystkich, którzy interesują się postępem, jaki dokonał się w ostatnim czasie w zakresie metod, organizacji pracy i narzędzi wspomaganego komputerowo projektowania wyrobów i technologii.

 • Restrukturyzacja: wprowadzanie trudnych zmian z korzyścią dla organizacji i pracowników, Wolters Kluwer, Warszawa 2022.

Książka dotyczy prawnych, społecznych oraz praktycznych wyzwań, przed jakimi stoją firmy, które decydują się na wprowadzenie zmian o charakterze restrukturyzacyjnym oraz działań, jakich takie plany wymagają. Autorzy, zajmujący się zawodowo projektami restrukturyzacyjnymi dla firm z różnych branż, dzielą się w publikacji swoim wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie.

 

Warto sięgnąć także po literaturę dotyczącą zdrowia. W Czytelni Głównej znajdą Państwo na przykład:

 

 • David Isaacs, Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat, tłum. Aleksander Gomala, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2022.

Niecałe sto lat temu błonica, krztusiec czy polio zbierały wśród dzieci śmiertelne żniwo. Do dziś większość z tych chorób została wyeliminowana dzięki szczepieniom. David Isaacs przedstawia pełną dramatyzmu historię szczepień. Pisze o rozpaczliwej walce z chorobotwórczymi mikrobami, działaniach prowadzonych metodą prób i błędów oraz tragicznej śmierci wielu ludzi. „Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat” to publikacja, która przypomina nam, jak kruche jest nasze bezpieczeństwo i jak łatwo zapominamy o sile śmiertelnych chorób.

 • Robert Modrzyński, W pułapce piękna. Uzależnienia związane z modyfikacją ciała, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2022.

Wygląd jest częścią człowieka i każdy, kreując siebie, stara się w jakimś stopniu dostosować do obecnych kanonów piękna, często decydując się na konkretne, trwałe modyfikacje ciała. Publikacja porządkuje wiedzę na temat nałogowych zachowań związanych z modyfikacją ciała. Wśród zagadnień znalazły się m.in. operacje plastyczne. Książka odwołuje się do współczesnej wiedzy i wyjaśnia nałogowe zachowania z perspektywy najnowszych badań naukowych.

 

W Czytelni Głównej pojawiły się również nowe książki z dziedziny psychologii. Państwa uwadze polecamy następujące pozycje:

 

 • Clara Törnvall, Autystki. O kobietach w spektrum, tłum. Justyna Czechowska, Wydawnictwo Osnova, Warszawa 2022.

„Autystki. O kobietach w spektrum” łączy intymny autobiograficzny esej z reportażem. Opowiada o świecie autystycznych kobiet i dziewczynek od środka, z ich perspektywy. Z książki dowiadujemy się wielu na temat spektrum autyzmu, ale jest ona interesująca także na kilku poziomach. Zawiera doskonale prześledzoną i w ładnym skrócie podaną historię autyzmu i Aspergera, a ponadto opisuje kobiety, z których biografii lub dzieł może wynikać autystyczne spektrum. Analizy przedstawione w „Autystkach” zawsze odnoszą się do kontekstu historycznego, kulturowego lub autobiograficznego przeżycia. Jest to bardziej pokazywanie tropów ułatwiających odczytywanie autystyczności w kulturze niż tani zachwyt nad tym, że nie jest się na tym świecie samą. Książka Törnvall to głos bardzo potrzebny, także w Polsce.

 • Alicja Urbanik-Kopeć, Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022.

„Matrymonium” to opis kolejnych etapów związku: od poszukiwań partnera za pomocą anonsów aż po małżeństwo, które miało zapewnić kobiecie bezpieczeństwo finansowe. Autorka uważnie analizuje sytuację kobiet, których samodzielność finansowa stopniowo wzrastała, lecz ciężar społecznych oczekiwań pozostawał ten sam.

 • Jon Hershfield, Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne u nastolatków. Jak poradzić sobie z natrętnymi myślami i kompulsjami dzięki technikom uważności i terapii poznawczo-behawioralnej, tłum. Sylwia Pikiel, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2022.

Życie z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym bywa przytłaczające, szczególnie w burzliwym okresie dorastania. Ciągły niepokój i bezradność spowodowane uporczywymi, natrętnymi myślami i czasochłonnymi powtarzalnymi zachowaniami zaburzają funkcjonowanie i uniemożliwiają cieszenie się życiem w pełni. Jon Hershfield, terapeuta i ekspert w dziedzinie leczenia OCD, opisuje zweryfikowane naukowo, skuteczne techniki poznawczo-behawioralne i oparte na uważności, które pomogą poradzić sobie nawet z najbardziej dotkliwymi objawami zaburzenia.

 

Zachęcamy Państwa do zapoznania się również z pozycjami biograficznymi. Wśród nich znajduje się m.in. historia młodej studentki Hanny Lachert, która jako elementy do produkcji korali wykorzystuje kręgosłupy dorszy. Warte polecenia są także wywiady z Dorotą Kolak oraz z Wojciechem Marczewskim.

 

 • Katarzyna Jasiołek, Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.

Czy zastanawiamy się czasem, czyja praca kryje się w przedmiotach, które towarzyszą nam na co dzień? Kto stworzył ich projekty? Co go zainspirowało? „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno” to pozycja, z której można dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Interesująca biografia pozwala nam poznać wybitną, niezwykle utalentowaną kobietę, która miała intuicję i świetne, wizjonerskie pomysły. Tworzyła meble użyteczne, estetyczne nowoczesne, wielofunkcyjne, które zachwycały nabywców. Napisana przez Katarzynę Jasiołek historia Hanny Lachert nie jest jedynie jej biografią. To także opowieść o powojennych czasach polskiego wzornictwa użytkowego, radzeniu sobie z potężnymi brakami dostępnych na rynku materiałów i umiejętnym ich zastępowaniu wymyślnymi zamiennikami.

 • Skąd ja panią znam. Dorota Kolak w rozmowie z Katarzyną Ostrowską, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2022.

O życiu aktorskim i rodzinnym, o pokonywaniu obaw i odwadze realizowania wyzwań. O tym rozmawia Katarzyna Ostrowska z Dorotą Kolak. Spotkania odbywały się w różnych miejscach i okolicznościach, często przerywane telefonami oraz niespodziewanymi wydarzeniami. „Skąd ja Panią znam” to prawdziwie babska opowieść o kilkunastu latach spotkań przy kawie i herbacie, bywało, że niedokończonych, bez dat i chronologii.

 • Wojciech Marczewski, Świat przyspiesza, ja zwalniam, Wydawnictwo Biblioteka „Więzi”, partner wydania Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Warszawa 2022.

„Świat przyśpiesza, a ja zwalniam” to pozycja zawierająca niezwykły portret Marczewskiego jako człowieka i artysty. Dziecięce wspomnienia reżysera mieszają się tu z anegdotami z filmowych planów. Czytając „Świat przyspiesza…”, nie ma się wrażenia obcowania z wywiadem, ale ze spotkaniem dwóch osób, które kochają kino, potrafią krytycznie patrzeć na świat, a zarazem są siebie nawzajem bardzo ciekawi.

 • Ewa Zadrzyńska, Głowaccy. Arka na Manhattanie, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.

Czy można opowiedzieć o sobie, opowiadając o mieszkaniu i wiszących tam obrazach? Ewa Zadrzyńska-Głowacka w książce „Głowaccy. Arka na Manhattanie” udowodniła, że to skuteczny sposób. Przechadzka po nowojorskim apartamencie, w którym mieszkali Janusz Głowacki i Ewa Zadrzyńska-Głowacka, jest punktem wyjścia do opowieści o ich wspólnym życiu, sztuce, inspiracjach i Nowym Jorku. Pasjonatów klocków Lego i nie tylko zachęcamy do sięgnięcia po pozycje odpowiadające ich zainteresowaniom.

 • Jeans Andersen, Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie, tłum. Justyna Haber-Biały, Agata Lubowicka, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2022.

Ręka w górę, kto bawił się klockami Lego w dzieciństwie? A kto bawi się nimi dalej? Nie da się zaprzeczyć, że każdy z nas miał w swoim życiu kontakt z tymi charakterystycznymi, kolorowymi klockami i malutkimi, żółtymi ludzikami. A czy wiecie, że nie zawsze tak Lego wyglądało? Dzięki lekturze „Historia Lego. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę świata” Jensa Andersena można dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy dotyczących powstania i działalności firmy w pierwszym pokoleniu. Fenomen klocków Lego jest niezwykły i najprawdopodobniej niepowtarzalny – rodzinie Chistiansenów udało się stworzyć zabawkę idealną, którą mogą się bawić całe pokolenia rodziny i która te pokolenia łączy we wspólnej zabawie.

 • Ernö Rubik, Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata, tłum. Ewa Ziembińska, Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 2022.

„Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata” to idealnie skomponowana opowieść, w której płynnie przeplatają się dwa wątki: biografia jej twórcy z historią i masą anegdot dotyczących samej kostki. Pozycja jest pełna faktów, liczb, odniesień oraz opisów. Książka Erno Rubika to nie tylko fascynująca historia jego niezwykłej zabawki, ale przede wszystkim biografia ciekawego człowieka, z którego wiedzy i życiowego doświadczenia może czerpać naprawdę każdy z nas.

 

Wszystkich pragnących rozpocząć swoją przygodę z historią zachęcamy do zapoznania się z następującymi publikacjami:

 

 • Stefan Cisek, Geohistoria. Rzecz o granicach Polski, Wydawnictwo Księży Młyn, Łódź 2022.

Człowiek bez znajomości historii to jak roślina bez korzeni. Książka „Geohistoria” Stefana Ciska przybliża historię Polski w kontekście geograficznym. Przedstawia zmiany granic państwa polskiego na obszarach poszczególnych krain historycznych na przestrzeni 1000 lat. Autor w interesujący sposób opowiada o tym, jak zabiegi militarne czy dynastyczne oraz uwarunkowania polityczne wpływały na przebieg granic w poszczególnych okresach historycznych i pod rządami kolejnych polskich władców.

 • Michael Wood, Chiny. Portret cywilizacji, tłum. Agnieszka Walulik, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2022.

Michael Wood w swojej publikacji pod tytułem „Chiny. Portret cywilizacji” podjął próbę opisu dziejów Chin. Autor chciał w popularnonaukowy sposób przedstawić nam chińską cywilizację. Cywilizację tak bardzo różną od europejskiej, a przy tym tak bardzo fascynującą.

 

Wśród nowości dostępnych w Czytelni Głównej znajdują się także pozycje dotyczące etyki i filozofii:

 

 • Arthur Schopenhauer, Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów. Jak przekonywać do swoich racji, tłum. Kamil Markiewicz, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2022.

Jak poradzić sobie z rozmówcą, który próbuje nami manipulować? Jakich użyć chwytów, aby przekonać go do swoich racji? Jak prowadzić spór, by go nie przegrać? „Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów” to słynne dzieło Artura Schopenhauera przybliżające metody zręcznego prowadzenia dyskusji. Opisane w nim chwyty pomogą rozpoznać w rozmowie osoby próbujące za wszelką cenę narzucić innym swoje poglądy i skutecznie się im oprzeć. To podręcznik uczący, jak przekonywać do swoich racji, nie wchodząc w konflikt z rozmówcą. Nowe tłumaczenie pozycji przygotował Kamil Markiewicz.

 • Leszek Kołakowski, Ułamki filozofii. Najbardziej wysłużone i najczęściej cytowane zdania filozofów z komentarzem, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017.

„Ułamki filozofii” to pozycja stworzona przez Leszka Kołakowskiego. Wybitny polski filozof zebrał w całość najczęściej cytowane zdania filozofów oraz opatrzył je swoim komentarzem. W książce zawarte są najważniejsze kwestie filozoficzne: problem poznania i prawdy, istnienia świata i Boga, dobra i zła, świadomości i wolności.

 • Retoryka – zapomniany fragment szkoły. Szkice metodyczne, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2022.

Praca zbiorowa „Retoryka – zapomniany fragment szkoły. Szkice metodyczne” to dwadzieścia różnych wypowiedzi nauczycieli praktyków na temat miejsca retoryki w praktyce szkolnej na różnych poziomach kształcenia – od przedszkola po studia. Do równie szerokiego grona adresowana jest omawiana publikacja. Opracowanie prezentuje refleksje na temat miejsca retoryki we współczesnej polskiej szkole, i to właśnie stanowi jeden z jej walorów. Po lekturze całości można odnieść wrażenie, że wzięło się udział w dyskusji dotyczącej przygotowania do świadomego i skutecznego uczestniczenia w komunikacji społecznej wewnątrzkulturowej i międzykulturowej.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Nowe książki w Czytelni Głównej

  Nowe książki w Czytelni Głównej

 • Powiększ zdjęcie Nowe książki w Czytelni Głównej

  Nowe książki w Czytelni Głównej

 • Powiększ zdjęcie Nowe książki w Czytelni Głównej

  Nowe książki w Czytelni Głównej

 • Powiększ zdjęcie Nowe książki w Czytelni Głównej

  Nowe książki w Czytelni Głównej

 • Powiększ zdjęcie Nowe książki w Czytelni Głównej

  Nowe książki w Czytelni Głównej

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-01-14
Data publikacji:2023-01-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:177