Nowo zakupione książki dostępne w Czytelni Głównej PBP

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 lipca 2020

Gorąco polecamy Państwu nowo zakupione książki dostępne w Czytelni Głównej PBP. Polecamy również odwiedzanie zakładki na naszej stronie pn. Nowo zakupione książki.  

 

Sharon Cameron, Światło ukryte w mroku, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2020.

Światło ukryte w mroku to – jak pisze wydawca – przejmująca powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich – Heleny i Stefanii, które podczas II wojny światowej ocaliły trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu. Domu, dodajmy, który znajdował się w Przemyślu i który stoi tam do dziś. Ta niezwykle ciekawa opowieść z pewnością zainteresuje zwłaszcza miłośników lokalnej historii, ale to też opowieść uniwersalna, która pokazuje piękno ludzkich postaw, takich jak gotowość do bezinteresownego niesienia pomocy nawet za cenę własnego życia.

 

 

Łukasz Walewski, Wł@dza w sieci. Jak nami rządzą social media, Wydawnictwo Mando, Kraków 2020.

Książka ukazuje nam, jak złożony jest świat, w którym żyjemy, i jak technologia wpływa na jego funkcjonowanie. Ten wpływ doskonale widać na przykład w sferze dyplomacji, która dzisiaj w dużej mierze funkcjonuje w przestrzeni wirtualnej, gdzie na popularnych portalach społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook czy Instagram, politycy wymieniają się informacjami, a nierzadko i plotkami. Jak czytamy w opisie wydawcy, To pozycja obowiązkowa nie tylko dla zainteresowanych polityką, stosunkami międzynarodowymi czy social media, ale dla wszystkich próbujących zrozumieć dzisiejszy świat.

 

 

Gabriel Michalik, Kaszpirowski. Sen o wszechmocy, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2020.

Autor książki zabiera swoich czytelników w podróż przez Uzbekistan, Ukrainę po daleki Izrael, ujawniając tajemnice Czerwonego Maga, czyli Anatolija Kaszpirowskiego. Biografia ukazuje Kaszpirowskiego jako znanego hipnotyzera i skutecznego negocjatora. Jest to opowieść o wyjątkowym człowieku, który zahipnotyzował całą Polskę.

 

Janina Lesiak, Marysieńka Sobieska. Autoportret malowany nocą, z 17 na 18 czerwca 1696 roku, Wydawnictwo MG, Warszawa 2020.

Książka Janiny Lesiak to prawdziwa opowieść o kobiecie, która została żoną Jana Sobieskiego. Autorka z wielką pasją opisuje losy bohaterki, zarówno przed małżeństwem z monarchą, jak i w trakcie, pokazując ją jako żonę, matkę i królową. Warto sięgnąć po tę pozycję, aby wzbogacić swoją wiedzę na temat tej niezwykłej postaci związanej z naszą historią.

 

 

Anna Fifield, Wielki Następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una, Wydawnictwo SQN, Kraków 2020.

Autorka tej książki, będąca już kilkakrotnie w Korei Północnej, ukazuje nam obraz Kim Dzong Una i jego rodziny. Materiały do tej publikacji zbierała ona przez wiele lat, co zaowocowało niezwykłą opowieścią o koreańskim dyktatorze i mechanizmach jego władzy.

 

Rainer Maria Rilke, Listy o sztuce, Wydawnictwo Fundacja Terytoria Książki, Gdańsk 2019.

Książka Listy o sztuce to zbiór listów Rainera Marii Rilkego do osób, które odegrały ważną rolę w jego życiu. Były wśród nich Lou von Andreas-Salomé – przyjaciółka autora i znana pisarka oraz Marie von Thurn und Taxis – tłumaczka jego dzieł. Listy zawarte w tej publikacji praktycznie publikowane są w całości.

 

Joanna Papuzińska, Darowane kreski, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019.

Książka Darowane kreski to wspomnienia z lat dziecięcych znanej autorki książek dla dzieci, krytyka literackiego i profesora Uniwersytetu Warszawskiego Joanny Papuzińskiej. Jeżeli jesteś ciekawy, jak wyglądało dzieciństwo tej niezwykle popularnej pisarki, sięgnij po tę pozycję.

 

 

Andrzej Łapicki, Jutro będzie „Zemsta”. Dzienniki 1984–2005, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2018.

Książka Andrzeja Łapickiego to pierwsze wydanie niepublikowanych dotąd dzienników z lat 1984–2005 polskiej gwiazdy kina. Jak wspomina jego córka we wstępie, dopiero poprzez te zapiski jej ojciec mógł uwolnić się od przydomku tzw. chłopca z profesorskiego domu. Znajdziemy tutaj kontrowersyjne zapiski o kolegach aktorach czy o przyjaźni z pisarzem i reżyserem Tadeuszem Konwickim. Przeczytamy o tym, jak aktor zachwycił się polityką i został solidarnościowym posłem, i o jego spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Przyjrzymy się jego grze na scenie, zobaczymy go też jako reżysera oraz dyrektora Teatru Polskiego i prezesa Związku Artystów Scen Polskich.

 

 

John Garth, Tolkien i pierwsza wojna światowa. U progu Śródziemia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2020.

Książka ta to obszerna biografia J.R.R. Tolkiena, ukazująca życie pisarza w czasie studiów, a w szczególności kładąca nacisk na wojenne doświadczenia i ich wpływ na powstanie znanych dzieł, takich jak Hobbit czy Władca Pierścieni. Biografia pokazuje nam również przyjaciół pisarza, którzy tak jak on doświadczyli tragicznych losów wojny.

 

Krzysztof Dybciak, Pisarstwo Karola Wojtyły – Jana Pawła II w oczach krytyków i uczonych, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2019.

Opracowana przez Krzysztofa Dybciaka obszerna antologia dotycząca twórczości Karola Wojtyły – Jana Pawła II obejmuje 58 pozycji wybranych pośród licznych publikacji związanych z dorobkiem świętego Papieża. W zbiorze znajdziemy eseje i referaty czołowych krytyków i historyków literatury, teatrologów, filozofów, teologów, pisarzy, takich jak: Jan Błoński, Zygmunt Kubiak, abp Józef Życiński czy Czesław Miłosz. Książka wydana na upamiętnienie 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

 

Janina Hera, Losy artystów polskich w czasach niewoli 1939–1954, Wydawnictwo Arcana, Kraków 2019.

W tej obszernej, bo w ponad 700-stronicowej książce, zawierającej 14 rozdziałów, przeczytamy o ludziach, którzy w latach II wojny światowej i w czasach powojennych zmagali się z różnymi przeciwnościami losu. Ukazani zostali tutaj między innymi artyści związani z teatrem, operą, baletem i kabaretem.

 

Zdzisław Beksiński, Jarosław Mikołaj Skoczeń, Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia. Dzienniki, rozmowy, Wydawnictwo MD, Warszawa 2016.

Prezentowana tu pozycja składa się z fragmentów dzienników zapisanych przez wybitnego artystę. Z obszernych zapisków przypadających na lata 1993–2005 dowiadujemy się o codziennym życiu jego rodziny i otaczających go ludziach. Dodatkiem w tej publikacji są rozmowy z wieloletnim przyjacielem Beksińskiego, Wiesławem Banachem, który przybliża fakty z jego życia i twórczości.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-07-16
Data publikacji:2020-07-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:M. Maziarz
Liczba odwiedzin:425