„Profesor Weigl i karmiciele wszy" – kolejna biografia Mariusza Urbanka w przemyskim DKK

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 lutego 2019

14 stycznia 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, podczas którego omawiano książkę Mariusza Urbanka pt. Profesor Weigl i karmiciele wszy,  poświęconą  działalności Instytutu Weigla oraz samej postaci niezwykłego profesora. Książki autorstwa Mariusza Urbanka są częstymi lekturami przemyskiego klubu, dotychczas dyskutowano o biografiach: Broniewski. Miłość, wódka, polityka (2011)  Brzechwa. Nie dla dzieci (2013), Tuwim. Wylękniony bluźnierca (2013), Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce (2017).

Książka Profesor Weigl i karmiciele wszy jest biografią tak samo wciągającą, jak inne prace tego autora. Pokazuje dzieje wybitnego człowieka i jego otoczenia na tle zmieniających się wydarzeń historycznych, jak również przywraca jednemu z najwybitniejszych polskich uczonych właściwy wymiar.

Weigl wsławił się odkryciem i opracowaniem metody masowej produkcji szczepionki przeciwko tyfusowi. W latach trzydziestych jego lwowska pracownia była znana na całym świecie, a jego badania wielokrotnie zgłaszane do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Niestety szanse na nią zaprzepaściła najpierw okupacja hitlerowska i radziecka, a po wojnie, donosy zazdrosnych konkurentów, którzy rozpowszechniali nieprawdziwe informacje o współpracy profesora z nazistami.

Biografia dowodzi, że profesor w czasie drugiej wojny światowej we Lwowie dał polisę na życie kilku tysiącom osób, którymi byli karmiciele wszy). Wśród ocalonych znaleźli się m.in.: pisarz Zbigniew Herbert, matematyk Stefan Banach, filozof Mieczysław Kreutz, pisarz Mirosław Żuławski, geograf Eugeniusz Romer, historyk literatury Stefania Skwarczyńska, kompozytor Stanisław Skrowaczewski, aktor Andrzej Szczepkowski.

Niespotykana jest postać samego profesora. W pracy zawodowej bardzo rygorystyczny  i niezwykle wymagający, prywatnie towarzyski,  którego „zalety towarzyskie były wysoce cenione przez płeć nadobną”. Urbanek rozwija wątek erotycznego życia profesora – dalekiego od akademickiej stosowności. Weigl był ponadto wybitnym łucznikiem, amatorem wędkarstwa i ćwiczeń fizycznych.

Biografia zdecydowanie jest warta polecenia. To lektura dla wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę o Rudolfie Weiglu, jego instytucie i dorobku naukowym. 

K. Soja

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Profesor Weigl i karmiciele wszy – kolejna biografia Mariusza Urbanka  w przemyskim DKK

    Profesor Weigl i karmiciele wszy – kolejna biografia Mariusza Urbanka w przemyskim DKK

  • Powiększ zdjęcie Profesor Weigl i karmiciele wszy – kolejna biografia Mariusza Urbanka  w przemyskim DKK

    Profesor Weigl i karmiciele wszy – kolejna biografia Mariusza Urbanka w przemyskim DKK

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-02-13
Data publikacji:2019-02-13
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:K.Soja
Liczba odwiedzin:193