Zapraszamy na cykl wykładów Grażyny Niezgody pt. „Najpiękniejsze księgi świata"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 kwietnia 2018

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszamy Państwa na wykład inaugurujący cykl „Najpiękniejsze księgi świata”. Będą to opowieści o największych bestsellerach ludzkiej cywilizacji, ale także o materialnej stronie ksiąg, ich formie, sposobach zapisu, bibliotekach, kolekcjonerach i handlu książką. Rozwój duchowy naszej cywilizacji odbywa się w dużym stopniu dzięki sztukom wizualnym i książkom, które notują i przechowują ludzkie dokonania intelektualne.

Pierwszy z pięciu wykładów z pokazem multimedialnym będzie nosił tytuł „Bestsellery starożytności”. Jego tematem będą największe dzieła starożytnego świata: sumeryjski „Epos o Gilgameszu”, babiloński „Kodeks Hammurabiego” oraz egipska „Księga umarłych”. Poznamy również najważniejsze księgi Grecji i Rzymu. Obejrzymy różnorodne formy starożytnych dzieł: od tabliczek woskowych i glinianych, poprzez zwoje papirusowe, aż do kodeksów zarówno pergaminowych, jak i papierowych. Zobaczymy najważniejsze biblioteki świata starożytnego.

Wszystko to – 25 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w Przemyskiej Bibliotece Publicznej (ul. Grodzka 8, Czytelnia Główna, budynek A, parter).

Wykłady poprowadzi Grażyna Niezgoda, bibliotekoznawca, rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w specjalizacji: ocena i wycena dzieł sztuki, członek międzynarodowej organizacji antykwarycznej CINOA (Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d’Art), Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Kolejne terminy spotkań: 11 maja i 13 czerwca. O tematach wykładów i ewentualnych zmianach terminów będziemy Państwa informować.

Serdecznie zapraszamy!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-04-12
Data publikacji:2018-04-12
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:245