Katarzyna Ryrych - O STEPHENIE HAWKINGU, CZARNEJ DZIURZE I MYSZACH PODŁOGOWYCH

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 października 2017

30 września br. w Mediatece przemyskiej biblioteki odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, podczas którego młodzi czytelnicy rozmawiali o interesującej książce Katarzyny Ryrych pt. „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podłogowych”. Książka zdobyła pierwszą nagrodę w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".

Ta wzruszająca, a zarazem nie pozbawiona śmiesznych epizodów lektura opowiada historię dwóch braci, z których starszy – Stefan jest nieuleczalnie chory. Ma wielki wpływ na młodszego brata Piotrka, z perspektywy którego poznajemy kolejne wątki lektury. Książka Katarzyny Ryrych to opowieść o pięknej przyjaźni między braćmi, którzy pokonują własne słabości i ułomności. Stefan zmaga się z ograniczeniami wynikającymi z choroby, natomiast Piotrek walczy z poczuciem winy (bo jest zdrowy), odpowiedzialnością za brata, nieśmiałością.

Katarzyna Ryrych pisze o trudnych sprawach lekko, bezpośrednio, bez lęku, niejako przypadkiem. Niepełnosprawność brata, Piotrek zauważa niemalże w połowie książki, a o rozstaniu rodziców dowiadujemy się pod koniec lektury. A przecież są to wydarzenia determinujące całe dzieciństwo Piotrka, które ukształtowały jego charakter i wiedzę.

Sporo w tej książce trudnych pytań i niejednoznacznych odpowiedzi, co pobudza do refleksji nad własnym życiem i relacjami z bliskimi. To książka nie tylko dla dzieci. Warto ją mieć na półce.

K. Soja

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-10-11
Data publikacji:2017-10-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:K. Soja
Liczba odwiedzin:770