Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „1920” w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 lipca 2020

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza osoby, które ukończyły 16. rok życia, do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „1920”, organizowanym przez Biuro Programu „Niepodległa” w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Konkursem pod symbolicznym hasłem „1920” Organizatorzy pragną zachęcić do stworzenia literackiej panoramy roku 1920, pokazującej przekrój różnorodnych podejmowanych wówczas działań.

Do Konkursu można zgłaszać teksty kryminalne (jak policja dawała sobie radę w obliczu groźby nadciągających wojsk radzieckich, kiedy wciąż trzeba było walczyć o utrzymanie lokalnego porządku i bezpieczeństwa?), szpiegowskie (agenci i agentki, radiowywiad, tajne plany i wykradzione dokumenty…), a także obyczajowe (jak wyglądało życie w roku 1920, z czym mierzyło się społeczeństwo?), czy nawet romanse (bo przecież miłość w czasach wojny jest nieodzowna!). Przyjmowane będą zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Teksty mogą być wymysłem wyobraźni autorów, mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, mogą być także zapisem rodzinnych historii. Może być dramatycznie, romantycznie, z dreszczykiem bądź na wesoło. Konkurs ma bowiem pokazać, jak według współczesnych Polaków mógł wyglądać rok 1920.

Ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej Organizatorzy zachęcają, by w pracach pojawił się motyw walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związany z Bitwą Warszawską.

Zasady udziału

  • Konkurs jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 16. rok życia.
  • Zgłaszana praca nie może przekraczać objętości 30 000 znaków ze spacjami.
  • Teksty należy przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Jedna osoba może zgłosić jeden tekst.

UWAGA! Tekstów nie należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, a jedynie wybranym przez siebie pseudonimem i tytułem pracy. W treści maila należy podać swój pseudonim, tytuł tekstu oraz dane kontaktowe. Niezbędne jest załączenie oświadczenia konkursowego (może być skan/zdjęcie wypełnionego oświadczenia konkursowego).

Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest warunkiem udziału w Konkursie. Wyrażenie zgody na akceptację Regulaminu następuje poprzez złożenie oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 2.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne: do 10 nagród równoważnych, w wysokości 4 tysięcy złotych brutto każda.

Niewykluczone są także nagrody dodatkowe, nieujęte w regulaminie.

Organizatorzy postarają się najlepsze prace wydać w antologii pokonkursowej (razem z tekstami członków jury), która ukaże się w setną rocznicę podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką: 18 marca 2021 roku.

Zyski ze sprzedaży antologii zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

W komisji konkursowej zasiądą m.in. przedstawiciele Biura Programu „Niepodległa”, uznani pisarze oraz przedstawiciele wydawnictwa. Ogłoszenie wyników nastąpi w październiku 2020. Organizatorzy skontaktują się ze zwycięzcami, a lista nagrodzonych pojawi się m.in. na stronie www.niepodlegla.gov.pl.

Regulamin i szczegółowe informacje o Konkursie dostępne są na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-07-02
Data publikacji:2020-07-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:183