Prelekcja dr. hab. Tomasza Pudłockiego „Polonia w USA wobec ratowania polskich artystów i uczonych w czasie II wojny światowej"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 października 2019

3 października 2019 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się kolejna prelekcja z cyklu „Spotkania regionalne”. Tym razem gościem Biblioteki był dr hab. Tomasz Pudłocki, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor licznych publikacji dotyczących historii Przemyśla, w tym książek „Blask szarości… Życie codzienne w I Państwowym Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu w latach 1918–1939” oraz „Iskra światła czy kopcąca pochodnia? Inteligencja w Przemyślu w latach 1867–1939”.

Tytuł wykładu brzmiał „Polonia w USA wobec ratowania polskich artystów i uczonych w czasie II wojny światowej".

Tomasz Pudłocki z właściwą sobie swadą przybliżył słuchaczom wojenne losy polskich uczonych i artystów, którzy po wybuchu II wojny światowej znaleźli się w Stanach Zjednoczonych, przypominając również niektóre wybitne, a często zapomniane postaci polskiej nauki i kultury, takie jak: Henryk Arctowski, Władysław Tarski, Bronisław Malinowski czy Maryla Lednicka.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Prelekcja dr. hab. Tomasza Pudłockiego „Polonia w USA  wobec ratowania polskich artystów i uczonych w czasie II wojny światowej

    Prelekcja dr. hab. Tomasza Pudłockiego „Polonia w USA wobec ratowania polskich artystów i uczonych w czasie II wojny światowej"

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-10-09
Data publikacji:2019-10-09
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:421