Książka, teatr, muzyka i dobra zabawa, czyli wakacje 2019 w bibliotece

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 sierpnia 2019

W lipcu i w sierpniu 2019 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbywały się wakacyjne zajęcia, w których co dzień uczestniczyło około dwadzieściorga dzieci. Żadne z nich nie mogło narzekać na nudę, bo atrakcjom nie było końca.

Spotkania rozpoczęły się 16 lipca spektaklem lalkowym „Tymoteusz Rymcimci” w reżyserii i wykonaniu Henryka Hryniewickiego, aktora rzeszowskiego Teatru Maska i założyciela Teatru Nemno. Sztuka na podstawie opowieści Jana Wilkowskiego pod tym samym tytułem bardzo spodobała się młodym widzom, którzy po spektaklu poznali jego kulisy i dowiedzieli się, jak powstają rekwizyty i lalki teatralne.

Dzień później biblioteka wypełniła się muzyką w trakcie zajęć pod hasłem „Minutki z nutkami”, które poprowadziła Monika Maziarz. Była to okazja m.in. do rozpoznawania instrumentów muzycznych w nagraniach, ale przede wszystkim do wspólnego śpiewania wesołych piosenek przy akompaniamencie gitary i pianina. Dzieci zobaczyły również z bliska flet prosty, flet poprzeczny, obój i harmonijkę ustną i dowiedziały się, w jaki sposób wydobywa się z nich dźwięk. Najwięcej jednak frajdy dało im własnoręczne robienie marakasów z plastikowych łyżek i jajeczek oraz kaszy gryczanej, a o tym, jak ciekawie brzmią te instrumenty, przekonały się podczas finałowego koncertu.

Kolejne dni upłynęły na warsztatach kultury żywego słowa i próbach do spektaklu, w którym każde dziecko miało odegrać rolę. Premiera przedstawienia na podstawie utworu Urszuli Kozłowskiej „Historia pewnego jajka” odbyła się 23 lipca, efekty zaś pracy małych aktorów, ćwiczących pod kierunkiem Alicji Kunert, podziwiali ich bliscy i znajomi. W tym dniu dzieci odwiedziły także pracownię dekoratorską Henryka Lasko, gdzie po wysłuchaniu baśni Hansa Christiana Andersena „Imbryk” wykonały do niej akwarelowe ilustracje.

Ponadto na wakacyjnych zajęciach uczestnicy zgłębiali tajniki teatru stolikowego, słuchali opowieści prezentowanych za pomocą papierowego teatru kamishibai i sami wykonywali miniteatrzyki, tworząc historyjki obrazkowe na taśmie do kasy fiskalnej – a wszystko to pod okiem Katarzyny Bednarz-Soi. Spędzali też czas na zabawach ruchowych, które przygotowały dla nich Małgorzata Tomków i Jolanta Wilk-Krzywonos, grali w gry planszowe i edukacyjne, obejrzeli ciekawy film animowany i wzięli udział w konkursie kinomana. Z kolei pasjonaci piłki nożnej i wirtualnych rozgrywek w sierpniu próbowali swoich sił w turnieju gier FIFA, który zakończył pełne emocji i przygód wakacje w przemyskiej bibliotece.

Autor: Monika Maziarz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Książka, teatr, muzyka i dobra zabawa, czyli wakacje 2019 w bibliotece

    Książka, teatr, muzyka i dobra zabawa, czyli wakacje 2019 w bibliotece

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-08-28
Data publikacji:2019-08-28
Osoba sporządzająca dokument:Monika Maziarz
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:656